Невгамовні рухи: створюємо GIF, Vine та Coub

Невгамовні рухи: створюємо GIF, Vine та Coub

08:55,
14 Вересня 2016
19745

Невгамовні рухи: створюємо GIF, Vine та Coub

08:55,
14 Вересня 2016
19745
Невгамовні рухи: створюємо GIF, Vine та Coub
Невгамовні рухи: створюємо GIF, Vine та Coub
Які онлайн-сервіси допоможуть створити короткі циклічні ролики та як законодавство про авторське право тлумачить поширення GIF-анімованих файлів.

Що може бути краще за матеріал з анімованими картинками? «Але ж це несерйозно», – часто бурчать скептики. А тепер скажіть це редакторам The New York Times, які вже не перший рік використовують візуалізацію такого зразка. Напевне, варто швидко переглянути, як зробити GIF чи Coub, аби вас раптом не звинуватили в снобізмі.

Мовчазна краса

Формат GIF (Graphics Interchange Format) підкрадався до широких мас довгі роки, і нині, найімовірніше, його ренесанс. «Нове – це давно забуте старе», саме так. Формат було засновано 29 років тому, і він пройшов тернистий шлях від «банана, який танцює» та веселощів до використання в поважних медіа. Він проник у соціальні мережі, і вже ніхто не може сказати: «Що це таке?» Кілька років тому в Лондоні відбулася навіть виставка, на якій розглядали GIF як форму мистецтва. Про варіації цих рухомих картинок та на що варто звернути увагу в разі їх використання, MediaSapiens уже писав тут.

Усю феєрію форматів, про які йтиметься нижче, ви можете переглянути в нещодавніх матеріалах The New York Times, у яких розповідають про підготовку спортсменів до Олімпіади в Ріо (ми згадували про це в матеріалі «Олімпіада-2016: кращі мультимедійні проекти світових ЗМІ»).

Щоб ми розмовляли з вами однією мовою, вам доведеться передивитись історію американської гімнастки Сімони Байлс, яка, до речі, уже привезла в рідний Техас золото. Погортали до кінця? Погодьтеся, дух перехопило, і трохи беруть завидки, що видання на таке здатне. Але вони просто не бояться експериментувати. Багато елементів цієї сторінки ви можете зробити власноруч. 

via GIPHY

Сервіси для створення GIF

Основні з них:

  • Giphy
  • Gifmaker.me
  • GifCam
  • Makeagif
  • Video to GIF
  • Imgflip
  • GIFSoup

Зупинимося на трьох із них. Якщо зовсім мало часу в усьому розбиратись (із цим кожен стикався), то використовуйте безкоштовні сервіси.

З відео, яке завантажено онлайн, GIF можна створити у Giphy. Усе легко: даєте лінк на Youtube, Vimeo чи завантажуєте власне відео, потім вибираєте, з якої хвилини почнеться рух, виставляєте довжину, пишете текст і теги. Якщо відео ви завантажуєте не своє, Giphy завжди дає посилання на першоджерело. Крім того, сервіс надає Iframe, які можна легко вбудувати в більшість онлайн-матеріалів. 

Скриншоти із сайту giphy.com

Створення такої гіфки займе 5–10 хвилин: 

via GIPHY

Оригінал відео тут

Цей сервіс також допоможе, якщо вам не тільки потрібно зробити GIF із готового відео, а й анімувати кілька фотографій (розділ Slideshow). Важливо, щоб усі світлини мали однакову висоту й довжину. Коли світлини готові, завантажуйте. Ви можете вибрати швидкість перегортання й порядок фотографій, додати текст.

У розділах Gif Caption та Gif Editor редагуйте вже готові гіфки. Додати смішні стікери, ще напис, модний фільтр чи прокрутити гіфку у зворотному напрямку? Усе тут.

 Та коли потрібно, щоб картинки прокручувалися лише раз, тоді врятує Gifmaker.me. Тут на полях праворуч у вас є можливість вибрати розмір гіфки, швидкість анімації, кількість повторів (де 0 – нескінченне «залипання»). Музика лише демонстраційна (на жаль, GIF німі).

Ви також можете зберегти готову добірку не лише у форматі GIF, а й у MP4 (відео). Після цього завантажуйте її на Giphy та вставляйте в матеріал знову ж таки через Iframe.

Скриншот із сайту Gifmaker.me

via GIPHY

Оригіналзображення:  dttri.com, naturallybeige.com, speedo.co.za

Якщо бажання зробити гіфку виникає у вас зненацька за комп’ютером, без паніки. Ми маємо GifCam. Це не онлайн-сервіс, а програма, яку потрібно завантажити. Після встановлення за лічені секунди ви зможете перетворювати на гіфки все, що рухається у вас на моніторі. Програма створить вікно поверх усіх інших і запише у форматі GIF те, що потрапить у її поле зору. Власне, гіфку із сайту NYT, додану на початку, зроблено таким чином. 

Інтерфейс невигадливий. Натискаєте Rec/Stop і зберігаєте. Можете поекспериментувати з кольорами й зробити GIF чорно-білою (стрілка біля Save). 

via GIPHY

Якщо вам потрібно накласти текст або картинку на GIF, а пропозиції безплатних сервісів не влаштовують, то варто звернутися до Photoshop. Про свої перемоги та зради на шляху створення анімації в цій програмі розповім в окремому матеріалі.

Час додати звук

Подумали розробники Vine. 2012 року, коли Оксфордський словник оголосив GIF словом року в США, Vine купила компанія Twitter. Мабуть, вона щось знала… На початку 2013-го цей додаток став найбільш завантажуваним в iOS App Store. Завдяки йому користувачі змогли самі робити «ролики, які залипають», але вже не німі, а зі звуком.

У блозі, присвяченому відкриттю додатку, співзасновник фірми Дом Гоффманписав: «Пости у Vine завжди передбачають урізання –скорочену версію чогось більшого. Це маленькі вікна в людей, місця, ідеї та об’єкти, які присутні у вашому житті. Вони мають незвичний вигляд, і нам здається, що саме це почасти робить їх особливими».

Vine – то здебільшого соціальна мережа, яка сьогодні досить популярна в США, хоча ЗМІ вже встигли проникнути в цей сервіс доволі глибоко, а серед розділів роликів окремо стоїть TV&News. Наприклад, короткі відео з останньої MTV Music Awards за кілька днів у Vine набирають понад 60 млн повторень. 

Журнал The People показує новий номер:

А HuffPost трохи відтуляє лаштунки свого шоу:

Водночас The Guardian називає Vine новим інструментом у журналістиці. Короткі ролики часто слугують як прев’ю до репортажів, сюжетів тощо.

Окрім того, відео з Vine також легко вбудовуються в матеріли через згенерований код.

via GIPHY

Іще цікавий елемент додатку – Vine Magic. «Привид» останнього кадру дає змогу робити неймовірні відео. 

Водночас для створення «роликів, що залипають» на лептопі більше підходить проект Coub, засновником якого є росіянин Антон Гладкобородов (хоча російської ви на сайті не знайдете). Тут ви можете накладати короткі ролики на довгу пісню й мати цікавий ефект. Натомість у Vine функцію додавання фонової музики було реалізовно не так давно, та й лише для IOS. 

Натискаєте Create, завантажуєте відео, додаєте лінк чи знімаєте на Web cam. Накладаєте музику, обрізаєте потрібні кадри – і готово. Іконка привида пом’якшить перехід між останнім і першим кадром. 

Ви також можете програти відео у зворотному напрямі або зробити «pin pong залипання», коли ролик відтворюватиметься вперед-назад. Готово (звук тостера в сервісі робить цей момент іще приємнішим).

Оригінал відео тут

До речі, використовувати Coub замість ілюстрацій уже почали російські ЗМІ.

Ложка авторського дьогтю

Скільки є цих історій із моментом «Х», коли б усе було добре, якби не одне «але». У нашій історії це авторське право. За кілька тижнів до Олімпійських ігор у Ріо МОК заборонив використовувати GIF-анімовані файли (Vine та інших це теж стосується). Ідеться про захист інтересів тих мовників, які виклали мільярди за права на трансляцію спортивних змагань. Як покарання деякі профілі користувачів у соціальних мережах було видалено з інтернету без попередження. Проте ще жодну людину не було засуджено за поширення й «трансляцію» анімованих файлів.

Приміром, у Франції Свен Лекіє, керівник відділу спорту телерадіокомпанії France Télévisions, яка має субліцензійну угоду з показу Ігор, зазначає, що вони працювали над контролем за видаленням умісту, який порушував їхні права. Водночас він переконаний, що наразі є гостра потреба в поясненні та попередженні людей щодо правильного використання медіафайлів.

Загалом, як пропонує видання Rue89, проблему авторського права на рухомі картинки можна розділити на три підпункти: спорт, фільми й серіали, «випадок Giphy».

Щодо спорту, то проблему ви вже зрозуміли. Перейдімо до уривків із фільмів та серіалів, на які також поширюються жорсткі права авторства.

Французьке законодавство має виняток в авторському праві, який дозволяє відтворення коротких уривків твору.

В Україні таких особливостей законодавство не має. Для MediaSapiens цей аспект прокоментувала адвокатеса Яна Скотинюк«GIF, Vine та Coub –це види аудіовізуальних творів, виходячи з визначення аудіовізуального твору в Законі України «Про авторське право і суміжні права». Зберігання витягів із фільмів, спортивних програм, інших творів у різних форматах, посуті, є їхнім відтворенням в іншій формі, що також випливає з дефініції «відтворення» у вказаному ЗУ. Відтворення –виготовлення одного або більше примірників твору, відеограми, фонограми в будь-якій матеріальній формі, а також їх запис для тимчасового чи постійного зберігання в електронній (також і цифровій), оптичній або іншій формі, яку може зчитувати комп’ютер. Згідно із частиною третьою статті 15 ЗУ винятковим правом автора є відтворення та переробка творів. Лише автор може передавати ці права іншим особам.

Що стосується відтворення уривків із фільмів чи інших аудіовізуальних творів, то слід також ураховувати термін охорони авторського права, який, відповідно до статті 28 згаданого ЗУ, становить 70 років із моменту смерті автора або 70 років із моменту першого оприлюднення твору, якщо його було оприлюднено анонімно або під псевдонімом. Якщо твір створено в співавторстві, то авторське право на нього діє протягом 70 років із моменту смерті останнього автора. Тобто після згаданихтермінів відтворення уривків із цього твору чи його повне відтворення переходить у суспільне надбання в контексті статті 23 згаданого ЗУ, і їх може бути відтворено вільно, без будь-якої згоди автора. Але це стосується лише майнових прав автора, а немайнові права автора охороняються безстроково”.

Як тлумачить офіційний веб-портал Державної служби інтелектуальної власності України, хибним є уявлення про те, що можливим є вільне використання творів та об’єктів суміжних прав тільки на підставі того, що їх використовують без комерційної мети. «Закон не передбачає такого обмеження. Наявні в Законі винятки та обмеження чітко визначенов ньому, їх перелік є вичерпним. Як уже було зазначено, вони здійснюються за умови, що не завдаватиметься шкода використанню твору й не обмежуватимуться безпідставно законні інтереси автора», сказано в рекомендаціях ДСІВУ.

Стосовно переробки творів, то з міжнародних норм, які є частиною національного законодавства України, випливає, що право автора на переробку включає в себе як можливість автора самостійно переробляти твір на інший вид, форму або жанр, так і можливість давати дозвіл на переробку іншим особам. Створювані внаслідок творчої переробки твори є новими об'єктами авторського права. Але їх використання може бути здійснено лише за згодою авторів оригінальних творів. 

Також не забувайте, що пісні або частини композицій, які часто роблять фоновими у Vine чи Coub, є окремими об’єктами авторського права.

І останнє – «випадок Giphy». Цей ресурс, із якого я почав вести мову, має понад 500 партнерів, які надали право користувачам Giphy поширювати гіфки з їхнім контентом. Серед цих добродіїв є такі, як Disney, Calvin Klein, Katy Perry, Game of Thrones та інші.

Тому не все так сумно. А ще краще робити циклічні ролики з власного відео, як переконалися вже давно завсідники Vine. Усе у ваших руках. Гадаю, тепер ви й на слизькому не посковзнетеся.

 

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: giphy.com, by Tom Colorline
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду