Як ефективно шукати в Google: 12 практичних порад

Як ефективно шукати в Google: 12 практичних порад

10:44,
22 Липня 2016
59381

Як ефективно шукати в Google: 12 практичних порад

10:44,
22 Липня 2016
59381
Як ефективно шукати в Google: 12 практичних порад
Як ефективно шукати в Google: 12 практичних порад
Google, мабуть, є найефективнішим пошуковиком на сьогодні. Однак користувачі не завжди знають прості способи пошуку, які зекономлять години часу.

Успіх пошукового запиту залежить від того, наскільки Google зрозуміє, що саме ви від нього хочете. Комбінування цих трьох складових поліпшує результати пошуку:

1) ключових слів (наприклад україна євро 2016)

2) часових рамок (наприклад за 2014 рік)

3) операторів (наприклад  allinurl:tips google search)

Відео від Google про те, як працює пошук: 

У цій статті головним чином розглядатимемо практичні поради застосування пошукових операторів, які можуть наштовхнути журналістів на нові ідеї в роботі з Google. Спочатку варто нагадати деякі базові правила.

  • Пошукові оператори пишуться з двокрапкою.
  • В операторах усі літери мають бути маленькими (на відміну від ключових слів, які не чуттєві до величини символів). Винятки - оператори OR та AND.
  • Після оператора й двокрапки не має бути жодних пробілів. Наприклад, site:osvita.mediasapiens.ua – правильний варіант, site:  osvita.mediasapiens.ua – ні.
  • Порядок ключових слів та операторів в одному запиті не є важливим. Пошукові запити site:president.gov.ua путін та путін site:president.gov.ua будуть ідентичними.
  • Натомість порядок самих ключових слів впливає на результати. Порівняйте запити виробник український та український виробник: незначна різниця є.
  • У разі переобтяження запиту багатьма операторами Google може відмовитися будь-що шукати. Тому краще починати пошук із простих ключових слів, додаючи поступово оператори та часові рамки.
  • Не лякайтеся, якщо після багаторазового експериментування із запитами Google може попросити вас увести символи CAPTCHA для підтвердження, що ви не робот, а людина.

Ось іще деякі поради стосовно пошуку безпосередньо від Google про формування пошукових запитів та фільтрування результатів.

1. Часові рамки

Обмеження щодо дат є, мабуть, найефективнішим способом швидко знаходити першоджерела. Адже, задавши вузькі часові рамки, ключові слова можна залишити більш загальними.

Задача. Треба простежити позицію прем’єр-міністра Великобританії Девіда Кемерона стосовно виходу з ЄС у 2014 році.

Вирішення. Замість пошукового запиту brexit david cameron 2014, краще ввести david cameron brexit та обмежити в часі.

Порада. Замість того щоб вводити в полях «З» і «До» «1 січня 2014» і «31 грудня 2014» відповідно, можна просто зазначити рік без місяця й дати. Google автоматично їх переводить у початок та кінець року, якщо немає уточнень. 

2. Пошук за сайтами, країнами та регіонами (site:)

Незамінний оператор для журналістів – site:.

По-перше, можна вказувати конкретний сайт, не використовуючи пошукові системи власне самого сайту (хоча бувають сайти, на яких пошуковик не може нічого знайти, але це рідкість).

Задача. Знайти інформацію про позицію влади США стосовно анексії Криму Росією.

Вирішення. Як варіант, можна обмежити сайтами Білого дому та держдепартаменту США: site:whitehouse.gov | site:state.gov ukraine russia crimea annexation.

По-друге, важливо, що шукати можна не тільки за повною адресою сайту, як site:rada.gov.ua, а й за доменами для регіонального звуження. Наприклад, site:ru шукатиме тільки на російських сайтах. Запит site:gov.ua дає змогу шукати інформацію на сайтах українських органів влади. Аналогічно можна шукати за регіональними сайтами, як site:kiev.ua або site:kherson.ua. Або за сайтами так званих «ДНР» та «ЛНР», які часто користуються доменом su (Soviet Union), – site:su.

Задача. Що писали харківські онлайн-ЗМІ про взаємини між Арсеном Аваковим та Геннадієм Кернесом?

Вирішення. Увести кернес аваков site:kharkiv.ua

Так само можна шукати за піддоменами (site:blogs.korrespondent.net – пошук у блогах видання «Кореспондент») чи за глибшими доменами (site:www.pravda.com.ua/graphs/ - пошук тільки за статтями з інфографікою на «Українській правді»).

3. Знайти документ або презентацію (filetype:)

Іще один надзвичайно корисний оператор, який дає змогу відсіяти сторінки з малозначущою інформацією.

Задача. Дізнатися офіційні повідомлення про реформи в Україні. Часто державні сайти публікують інформацію у форматах Adobe Acrobat Reader, Microsoft Word, Microsoft Excel або ж як презентацію в Microsoft Power Point.

Вирішення. Одним із варіантів такого пошуку є запит реформи україна filetype:pdf | filetype:doc | filetype:ppt | filetype:xls site:gov.ua. На додачу пошук можна обмежити 2014–2016 роками.

Так само можна шукати музику (mp3), фільми (avi), архівні файли (zip) чи будь-який інший формат. 

 

4. Тільки найважливіше (inurl: та intitle:)

Заголовки текстів мають неабияку цінність, бо зазвичай у них закладають ключові слова з тематики матеріалу. Відповідно, знаючи або здогадуючись про них, можна значно звузити результати за допомогою операторів intitle: та allintitle: Перший шукає тільки одне слово після нього або вислів у лапках, другий шукатиме всі слова в запиті.

Задача. Дослідити скандал довкола листування кандидатки в президенти США Гіларі Клінтон і допиту ФБР.

Варіанти вирішення

Кожна сторінка в інтернеті має свій унікальний шлях - url. Зазвичай їх автоматично формують сайти на основі заголовку матеріалу або ж уносять вручну редактори. Оператор inurl: якраз і каже шукати тільки серед цих слів. Тому inurl фактично подібний за пошуковими результатами до intitle. Для українського та російського сегментів інтернету його недоліком є те, що url-назви часто мають різну форму: або сформовані кирилицею, або перекладом із латинськими літерами, або простою транслітерацією, або ж узагалі вони є числом. Але завжди можна скористатися оператором OR, надавши різні варіанти.

Задача. Дізнатися, що писали на сайті Media Sapiens про друковане видання «Вести».

Вирішення. Запит site:osvita.mediasapiens.ua inurl:*vesti

Зверніть увагу на зірочку перед vesti. Сайт Media Sapiens під час генерування url-адреси заповнює пробіли між словами знаком «_» (нижніми підкресленнями). Тому адреса сприймається як одне суцільне слово. Знак зірочки в цьому разі каже шукати цю послідовність символів (vesti) також усередині слова або url-адреси. Але не переймайтеся, сайти зазвичай використовують замість нижнього підкреслювання «-» (дефіс), який для Google є аналогом пробілу. 

5. Геть непотрібне (-)

Знак «мінус» перед словом чи оператором каже Google пропускати відповідні сторінки.

Задача. Треба дізнатися про музичне минуле вбитого на Донбасі українського оперного співака Василя Сліпака. Якщо ввести просто його ім’я та прізвище, то більшість новин будуть пов’язаними з бойовими діями на сході України та його смертю, бо саме тоді про нього масово заговорили видання. Звісно, можна обмежити пошук часовими рамками (до 2014 року). Однак Google інколи підхоплює під час індексування сторінок стрічки новин та коментарі, створені в інший час. А це забруднює результати пошуку. Наприклад, за запитом василь сліпак (з обмеженням часу до 2014 року) підтягнулася новина про Василя Вірастюка 2008 року.

Чому так сталося? Ось новина на сайті Gazeta.ua. У нижньому лівому кутку є блок із фото з актуальними подіями, де була історія про Василя Сліпака, яка й індексувалася пошуковими роботами. 

 

Вирішення. Можна ввести запит, на зразок цього: "василь сліпак" -загинув -воював -"правий сектор" -ато -погиб. На додачу обмежити в часі до кінця 2013 року. Хоча це не позбавить результат від матеріалів про його смерть, пошукова стрічка буде чистішою.

6. Додатковий фільтр для пошуку реверсних фото.

Оператор «-» (мінус) може бути особливо корисним під час реверсного пошуку оригінальних зображень. Часто фотографії з новинових ресурсів активно поширюються в соціальних мережах, що може ускладнювати пошук оригінального зображення. У такому разі в полі Google під час пошуку зображення можна додати комбінацію: -site:vk.com. Або ж, навпаки, можна обмежити пошук зображення тільки в соціальній мережі (наприклад site:facebook.com) або тільки на російських сайтах (site:ru). Майте на увазі, пошук за зображеннями працює зазвичай тільки з одним оператором. Якщо ви спробуєте до -site:vk.com іще додати -site:facebook.com, то результати будуть порожніми.

Однак дуже корисним є обмеження в часі. Особливо коли йдеться про фотографії, які нібито мають стосунок до війни в Україні. Щоб швидко перевірити їхню оригінальність, можна попросити Google показати тільки зображення, опубліковані до 2014 року (порівняйте з результатами без часового обмеження).

7. Пошук цитат («»)

Лапки кажуть Google шукати слова саме в такій послідовності та в такій формі. Це добре спрацьовує для перевірки цитат.

Задача. Треба знайти більше про контекст ужитої цитати Володимира Путіна «российских войск на Украине нет».

Вирішення. Значно ефективнішим буде ввести фразу в лапках «российских войск на Украине нет» (19 тис. результатів), ніж без них – 2,6 млн.

8.AND/OR

Оператор AND змусить пошуковик знайти сторінки з обома заданими словами. Використовують його досить рідко, адже Google автоматично сприймає пробіли між словами як зв’язок AND.

Натомість оператор OR дає Google вибір, що шукати.

Задача. Дізнатися про бої братів Кличків 2010 року.

Вирішення. Можна ввести запит 2010 бій кличко віталій OR володимир. Запит без OR - 2010 бій кличко віталій володимир - буде трохи іншим, адже спочатку йтимуть результати, де про обох братів згадано в статті.

Порада. Замість слова OR можна вводити вертикальну риску - |.

9. Коли забули слово або число (*,…)

Google має кілька операторів, які допоможуть вам знайти потрібну інформацію, навіть якщо ви забули слово або число. Хоча на практиці майже ніколи не випадало ними користуватися, можуть бути випадки, коли вони будуть потрібні.

Оператор * корисний у разі, якщо вам відомий порядок слів у цитаті, але ви не пам’ятаєте слово або одне слово може змінюватися. Наприклад, запит «як тебе не любити * мій» покаже різні варіанти народної творчості за київським аналогом.

Також у Google є трохи дивний на перший погляд оператор «…». Його функція – дати вам змогу шукати різні числові варіації. Наприклад, за допомогою ваз 2101…2109 можна вивести статті про марки автомобіля «Жигулі» з 2101 до 2109. На жаль, цей оператор не працює з пошуком фотографій.

10. Фото без порушення авторських прав

Google дає змогу шукати зображення, які можна впевнено змінювати та публікувати на своїх сайтах. Докладніше про це – на сайті Google. Ця опція доступна в полі пошуку зображень. Наприклад, потрібна фотографія Барака Обами із самітів НАТО.

11. Пошук Youtube-відео за датою

Youtube не має фільтра, яким можна шукати відео, опубліковане в конкретний період. На щастя, Google має вкладку пошуку у відео, де також працюють оператори.

Задача. Знайти відео про російсько-грузинську війну, опубліковані 2008 року.

Вирішення. Запит грузия российские войска site:youtube.com з обмеженням у часі.

12. Експериментуйте

Певна річ, ідеальних або безпомилкових методів тут немає. Кожна задача потребує індивідуального підходу, і пошук у Google нерідко перетворюється на затяжний процес. Та чим більше ви експериментуватимете із запитами, тим якіснішими та швидшими будуть результати.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: searchengineland.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Мостюк Сергій
18:15 / 12.10.2020
Як шукати розібрались А як зробити щоб вас знайшли, читайте тут. https://www.bizmaster.xyz/2020/05/linkbilding-dlya-suchasnogo-seo-chastyna-druga.html
Мостюк Сергій
22:07 / 06.05.2020
Як не крути, а гугл найкращий. От почитайте цю статтю, як індексуються сайти для пошукової видачі https://www.bizmaster.xyz/2018/04/shcho-take-robot-txt.html
Oleksandr
21:47 / 05.05.2020
Чудова стаття, з наочними прикладами. Прохання - використовуйте як приклад українську слова в пошуку, тим чамим це сприяє українізації уанета. Зрозуміло, що російською можна знайти більше, але таким чином ми не даємо поля для розвитку українського сегменту мережі. Дякую.
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду