Безкоштовні фото в інтернеті: де шукати?

Безкоштовні фото в інтернеті: де шукати?

13:01,
30 Листопада 2016
16104

Безкоштовні фото в інтернеті: де шукати?

13:01,
30 Листопада 2016
16104
Безкоштовні фото в інтернеті: де шукати?
Безкоштовні фото в інтернеті: де шукати?
Які фото в інтернеті можна використовувати безкоштовно? За яких умов? Де знаходити знімки, доступні для поширення?

Ці запитання в Україні — дуже актуальні, адже розуміння правових аспектів використання фотографій, знайдених в інтернеті, нашому суспільству дуже бракує. Нещодавно MediaSapiens писав про законодавче регулювання використання зображень і проблеми, з якими стикаються українські фотографи. Вони констатують, що українські медіа не розуміють суті копірайту.

Часто трапляється, що ЗМІ публікують чуже фото, вказують автора — і вважають, що все законно, вони нічого не вкрали й не порушили. Та це не так — без згоди автора й цілком безкоштовно можна використати далеко не кожну фотографію. Чимало інтернет-користувачів не звертають уваги на той факт, що або на самому фото, або на переважній більшості новинних сайтів унизу головної сторінки можна побачити значок копірайту (©). Якщо ви підете далі й прочитаєте умови використання матеріалів сайту — радше за все вам нагадають, що використовувати їх можна лише за згодою редакції чи власника сайту, часто письмовою.

Безкоштовно і без згоди авторів використовувати можна лише ті світлини, що стали суспільним надбанням (public domain), або ті, що поширюються за ліцензіями Creative Commons, які передбачають право повторного використання. Суспільним надбанням стають твори, термін дії авторських прав на які минув або ж автор яких дозволив вільно їх використовувати. CreativeCommons (СС) дозволяє безкоштовне використання, однак слід пам’ятати про різні умови використання зображень залежно від конкретного виду ліцензії. Це може бути як повна свобода використання, зокрема й комерційного — фактично передача твору в суспільне надбання (так звана нульова ліцензія CC0), так і можливість використовувати фото за умови належної згадки авторства (CC 2.0). Детальніше з умовами усіх ліцензій Сreative Commons можна ознайомитися на офіційному сайті.

Але де ж шукати фото, які можна використовувати без згоди автора — запитаєте ви. Ресурсів для цього чимало. Пропонуємо кілька перевірених популярних сайтів, які вважаємо найзручнішими в користуванні.

Google-Зображення — перше, що спаде на думку інтернет-користувачеві. Та оскільки більшість зображень там усе-таки захищена копірайтом, потрібно знати кілька простих умов, як шукати безкоштовні фото. Для цього зайдіть у вкладку «Інструменти пошуку», потім — у «Права на використання», а далі — оберіть одну з чотирьох запропонованих ліцензій на повторне використання.

Flickr — це продукт компанії Yahoo, який надає користувачам змогу поширювати фотографії. Станом на осінь минулого року ресурс налічував 112 мільйонів користувачів і містив 10 мільярдів зображень. Щоби знайти фото з будь-якою ліцензією CreativeCommons або ж якщо вам потрібен знімок із дозволом комерційного використання, оберіть відповідний пункт у списку, що випадає під вкладкою Attribution.

Клацнувши на зображення, у правому нижньому кутку ви побачите інформацію про ліцензію на фото. Перейшовши за гіперпосиланням, отримаєте більше інформації про умови використання зображення.

Pixabay — сайт для пошуку безкоштовних зображень високої якості. Нині на ресурсі розміщено понад 780 тисяч ілюстрацій, що мають статус суспільного надбання. Це означає, що використовувати їх можна вільно з будь-якою метою. Хоч цього й не вимагається, ресурс заохочує давати гіперпосилання на джерело знімка.

Pexels — ще один ресурс для пошуку якісних безкоштовних фото, що поширюються за ліцензією CC0. Як зазначають адміністратори сервісу, наразі на ньому доступно понад 15 тисяч фото і щомісяця додається щонайменше три тисячі. Хоч усі фото доступні для вільного використання, адміністрація ресурсу нагадує: людей, яких можна ідентифікувати на зображенні, не слід представляти в негативному світлі.

Public Domain Pictures — сайт, що містить велику колекцію безкоштовних фотографій із суспільного надбання. Однак доведеться заплатити, якщо вам потрібно завантажити зображення з високою роздільною здатністю.

Wikimedia Commons — репозиторій медіафайлів (зображень, відео та аудіо), що є суспільним надбанням або поширюються за умовами ліцензій, які дозволяють безкоштовне використання. Нині сховище налічує понад 34 мільйони файлів. Шукати їх можна як у категоріях, так і у вікні пошуку.

LibreShot — сайт, який створив чеський фотограф Мартін Ворел (Martin Vorel). Усі світлини на ресурсі — його авторства й поширюються безкоштовно незалежно від мети використання. «Але якщо ви додасте лінк на Libreshot, я буду дуже радий», — пише Ворел. Фото розділені за категоріями, доступний також пошук по сайту.

Startup Stock Photos — нішева колекція безкоштовних фотографій, пов’язаних із темами робочого простору, офісу й технологій. Автори позиціюють його як ресурс для «стартапів, блогерів, веб-сайтів, дизайнерів, розробників, творчих людей і будь-кого іншого». Усі знімки поширюються з ліцензією CC0.

Free Images — на цьому сайті можна знайти більше 35 тис. фотографій, які розбито за тематичними категоріями. Усі безкоштовні, але до деяких обов'язково потрібно вказувати автора. Щоби скачувати фото, потрібна авторизація.

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
Фото: Pixabay
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду