В Ємені загинув провідний журналіст і правозахисник

В Ємені загинув провідний журналіст і правозахисник

12:10,
21 Березня 2015
2774

В Ємені загинув провідний журналіст і правозахисник

12:10,
21 Березня 2015
2774
В Ємені загинув провідний журналіст і правозахисник
В Ємені загинув провідний журналіст і правозахисник
Автори:
У столиці Ємену – Сані від рук бойовиків загинув провідний журналіст і правозахисник Абдул Карім Мохаммед аль-Хайвані (Abdul Karim Mohammed al-Khaiwani).

Про це повідомила Al Jazeera.

Журналіста вбили на очах у свідків, коли він виходив з власної оселі. За свідченням сина, двоє убивць залишили його у калюжі крові й втекли. Аль-Хайвані помер від ран у лікарні.

Убивство було вчинене у той час, як МФЖ, Синдикат єменських журналістів (SYJ) та їхні партнери готувалися провести міжнародну зустріч. Її метою  було привернути увагу до вкрай небезпечної ситуації для єменських репортерів і до відсутності захисту свободи слова у країні.

Жодне угруповання не взяло на себе   відповідальності за злочин. Однак в останні роки журналісту постійно погрожували.

Абдул Карім Мохаммед аль-Хайвані був відомою постаттю на міжнародному рівні. 2008 року Amnesty International  відзначила його престижною спеціальною журналістською  нагородою у боротьбі за права людини під  загрозою (Special Award for Human Rights Journalism under Threat).

Життя загиблого 50-річного журналіста було насичене інтенсивною  професійною роботою та пов’язаними з цим драматичними перипетіями у  біографії.

Він не приховував своїх симпатій щодо повстанців хуті і критикував колишнього президента Алі Абдулу Салеха.

Аль-Хайвані був головним редактором газети Al-Ommah та online-видання Al-Shoura. 2004 року за «образу» тодішнього голови держави його на рік кинули за ґрати.

Після помилування він зазнав нових переслідувань. У червні 2007 р. журналіста звинуватили у зв’язках із повстанцями та взяли під досудовий арешт «за розповсюдження й публікацію інформації, що сприяє підриву моралі армії».

Через місяць за станом здоров’я аль-Хайвані звільнили і він відновив співпрацю з незалежними та опозиційними виданнями.

Після публікації статті про умови утримання в’язнів у серпні 2007 р. журналіста викрали й побили бойовики. Йому погрожували розправою, якщо не припинить друкувати матеріали з критикою уряду. Існувала підозра, що викрадачами були агенти державних служб безпеки.

У червні 2008 року аль-Хайвані засудили до 6-річного ув’язнення, однак за рік звільнили за станом здоров’я.

Останнім часом Аль-Хайвані, який був прихильником руху хуті, представляв угруповання, що виступало за  проведення діалогу з метою досягнення національного примирення.

Міжнародна федерація журналістів (IFJ) та її філія – Синдикат єменських  журналістів – різко засудили убивство репортера  Абдула Каріма аль-Хайвані.    

Синдикат заявив: «Спільнота репортерів втратила безстрашне перо, вільний голос, колегу, відданого захисту свобод медіа».

Синдикат закликав єменську владу швидко розпочати розслідування злочину, виявити й притягнути до правосуддя його винуватців.

Цей заклик пролунав в умовах, коли політичнакриза досягла апогею, Частина армії перейшла на бік повстанців і обстрілює резиденцію президента Абеда Раббо Мансура Хаді в Адені, який змушений був залишити столицю Сану й опинився  на становищі голови держави-утікача.

Президент МФЖ Джим Бумела (Jim Boumelha) назвав убивство аль-Хайвані «обурливим, боягузливим вчинком що не    може лишатися безкарним».

Він охарактеризував загиблого як «блискучого журналіста, який твердо захищав жертв несправедливості». «Боротьба за незалежні медіа висунула його в авангард прагнень єменських репортерів домогтися того, щоб  працювати без загрози життю і неправомірного політичного втручання», - зазначив Бумела.

В емоційній заяві очільник МФЖ сказав, що глобальна професійна спілка завжди   підтримувала видатного журналіста, зверталася до колишнього президента Ємену з петицією помилувати його після винесення тюремного вироку.

Бумейла згадав, що особисто вручав аль-Хайвані нагороду Amnesty International. «Моє серце - з його родиною», - сказав президент МФЖ. 

Координатор програми з Близького Сходу і Північної Африки Комітету захисту журналістів (CPJ) Шеріф Мансур (Sherif Mansour) звернувся  із закликом «до усіх сторін конфлікту піднятися над політичними розбіжностями й домогтися, щоб винуватці злочину були притягнуті  до відповідальності».

Заступник директора програм «Репортерів без кордонів» (RSF) Віржінія  Данглес (Virginie Dangles) закликала єменську владу «провести незалежне розслідування та вжити усіх заходів, необхідних для захисту журналістів».

За Індексом свободи «Репортерів без кордонів» (RSF) Ємен посів 2015 року  168 місце серед 180 країн світу.

Аль-Хавайні – другий журналіст, убитий цього року в охопленому внутрішніми конфліктами Ємені. На початку 2015-го загинув репортер телестанції хуті Al-Masira Халед аль-Вашалі (KhaledAl-Washaly).

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Абдул Карім Мохаммед аль-Хайвані, mypetjawa.mu.nu
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду