ОБСЄ назвала неприйнятними вимоги США та РФ щодо реєстрації ЗМІ як «іноземних агентів»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
ОБСЄ назвала неприйнятними вимоги США та РФ щодо реєстрації ЗМІ як «іноземних агентів»
Про це повідомили в апараті представника ОБСЄ у справах свободи засобів інформації Арлема Дезіра, пише «Радіо Свобода».
Пан Дезір написав листи владам США і Росії з проханням пояснити підстави для вимог до певних медіа-організацій реєструватися за законами цих країн про «іноземних агентів», а також наслідки цих вимог для здатності згаданих засобів інформації і їхніх журналістів вільно працювати в цих країнах.
За його словами, ця вимога вочевидь накладе додатковий адміністративний тягар на ЗМІ та стане тавром для цих організацій і їхніх співпробітників.
Арлем Дезір закликав США і Росії переглянути своє рішення щодо вимог до медіа реєструватися як «іноземні агенти».
На відміну від американського сенатора Джона Маккейна, представник ОБСЄ не зробив ніякої різниці між державними медіа Сполучених Штатів та Росії.
Як пише «Радіо Свобода», закони РФ та США зі словесно однаковим визначенням «іноземних агентів», суттєво відрізняються.
Американський закон вимагає реєструватися як іноземні агенти фізичних чи юридичних осіб, що представляють інтереси іноземних держав у «політичній чи квазі-політичній ролі». Така реєстрація передбачає розкриття зв’язку з іноземним урядом та інформації про пов’язану з цим діяльність і отримане за неї фінансування і не накладає ніяких обмежень на поширення новин та інформації.
За широко критикованим у Росії й у світі російським законом, відомим як «закон про іноземних агентів», ухваленим 2012 року, неурядові організації, що отримують кошти чи майно з-за кордону й займаються «політичною діяльністю», мають самі зареєструватися як «іноземні агенти» чи бути зареєстровані примусово з накладенням штрафу. Такі організації зобов’язані, зокрема, на всіх своїх матеріалах підписувати себе «іноземним агентом», а також подавати набагато більше звітності урядовим органам. Через широке трактування поняття «політична діяльність» до цієї категорії записали організації, що займаються правозахистом, соціологією, доброчинністю, освітніми чи екологічними проектами. Критики заявляють, що справжньою метою запровадження закону було змусити замовкнути незалежні голоси.
Нагадаємо, 15 листопада російська Держдума схвалила поправки до закону «Про засоби масової інформації», згідно з якими окремі медіа можуть бути визнані іноземними агентами.
Російська служба «Радіо Свобода» повідомила про те, що Міністерство юстиції Росії надіслало їй та ще кільком проектам радіо попередження про можливі обмеження в роботі у зв’язку з очікуваним остаточним ухваленням закону. Його 22 листопада має розглянути Рада федерації, після чого він має бути направлений на підпис президентові РФ.
Росія розробила та ухвалила законопроект про визнання медіа «іноземними агентами» після того, як Міністерство юстиції США змусило зареєструватися російський телеканал у статусі з такою ж назвою.