Чому струм відключають не за графіком, не всім і так надовго – роз’яснення енергетиків

Чому струм відключають не за графіком, не всім і так надовго – роз’яснення енергетиків

15:17,
2 Листопада 2022
5047

Чому струм відключають не за графіком, не всім і так надовго – роз’яснення енергетиків

15:17,
2 Листопада 2022
5047
Чому струм відключають не за графіком, не всім і так надовго – роз’яснення енергетиків
Чому струм відключають не за графіком, не всім і так надовго – роз’яснення енергетиків
Попри впровадження в Україні графіків погодинних відключень електроенергії, їх виконання виявилось скоріш винятком, ніж правилом.

Акціонерне товариство «Харківобленерго» відповіло на найпоширеніші запитання, які цікавлять споживачів у всіх областях, де вживають заходів задля економії електроенергії.

  • Для чого запроваджуються графіки відключень електроенергії?

Через ворожі обстріли критичної інфраструктури у різних регіонах України об'єднана енергетична система зіткнулася як мінімум з двома серйозними проблемами: розбалансуванням мережі внаслідок пошкодження енергетичного обладнання та недостатньою генерацією електричної енергії.

Відключення потрібні для стабілізації енергосистеми України. Вони не дають статися масштабним та хаотичним аварійним вимкненням, на усунення яких потрібно буде досить багато часу. Для того, щоб уникнути спрацювання автоматики внаслідок перевантаження чи провести ремонтні роботи на високовольтних лініях та підстанціях, вводяться графіки аварійних або погодинних відключень.

  • Що таке ГАВ та ГПВ і чим вони відрізняються?

ГАВ – це графік аварійних відключень. Коли диспетчер НЕК «Укренерго» бачить, що споживання буде перевищувати можливості наявної генерації або мережі, він надає команду операторам розподільчих мереж, тобто обленерго, застосувати графік аварійних відключень та доводить їм обсяг обмежень у мегаватах.

Це не графік планових робіт, тому у ньому немає годин початку та завершення відключення. Це перелік електричних адрес (вузлів електромереж), до яких можуть бути застосовані відключення, у випадку отримання відповідної вказівки від НЕК «Укренерго».

Графік запроваджується протягом 15 хвилин після отримання відповідного розпорядження від «Укренерго». Це оперативні розпорядження, і обленерго не володіє інформацією про ці відключення заздалегідь.

ГПВ – це графік погодинних відключень. Його введено з 31 жовтня 2022 року задля стабілізації роботи енергосистеми. Графік враховує почерговість відключень споживачів та потребу збереження розподілу електричної енергії об’єктам критичної інфраструктури. Проте порядок введення черг може коригуватися згідно з вказівкою диспетчера НЕК «Укренерго».

Інформація про приналежність населених пунктів, вулиць до черг ГПВ, застосування черг із зазначенням годин доби та причин введення може змінюватися.

  • Навіщо вводити ГАВ, якщо є ГПВ?

Графік погодинних відключень не є єдиним методом регулювання рівня навантаження на енергосистему. Оператори системи розподілу, у випадку настання значних аварійних відключень та за вказівки НЕК «Укренерго», можуть запроваджувати графіки аварійних відключень, обмеження споживання потужності, електричної енергії.

  • Чому відключення повинно бути до 4 годин, а в мене не було світла 7 годин?

Рішення щодо підключення споживачів ухвалює НЕК «Укренерго». Тільки після отримання команди від регіонального диспетчера НЕК «Укренерго» оператори можуть відновити розподіл електричної енергії. Якщо відключення тривало більше, ніж очікувалося, це свідчить про те, що дефіцит електричної енергії зберігався.

Диспетчер НЕК «Укренерго» у себе на екрані монітора не бачить конкретних споживачів чи якісь заклади або установи. Він бачить обсяг споживання у мегаватах по країні або у конкретному регіоні. Якщо потрібно стабілізувати мережу, про це рішення повідомляють обленерго, і відбувається відключення.

  • Чому мій будинок відключають третій день поспіль, а у сусідньому є світло?

Різні будинки та навіть під’їзди одного будинку можуть бути заживлені від різних ліній електропередачі. Диспетчери орієнтуються не на конкретні будинки, а стежать за перевищенням споживання на кожній мережі. Енергетики чергують лінії для вимкнення, але якщо якісь будинки не вимикаються зовсім, то це свідчить про наявність об'єктів критичної інфраструктури (таких, як лікарня, водоканал, школа, стратегічний об'єкт тощо) на лінії, що живить ці будинки. 

Раніше «MediaSapiens» повідомляв, що 10 жовтня Росія почала цілеспрямований масовий обстріл української енергетичної інфраструктури. Удари ракет і дронів пошкодили чимало електростанцій та ліній електропередач, міста і регіони залишились без мобільного зв’язку, світла й води. 

З 20 жовтня компанія «Укренерго» запровадила обмеження на споживання електроенергії. Українців попередили про планові відключення світла в багатьох регіонах і дали зрозуміти, що таке траплятиметься і в майбутньому.

22 жовтня росіяни завдали нового масового удару по Україні, ракети та дрони влучали переважно в об'єкти енергетичної інфраструктури.

31 жовтня Росія знов вдарила по критичній інфраструктурі України. Під удар потрапили Київ, Харків, Запоріжжя, Черкащина, Кіровоградщина, Вінниччина і Львівщина. Також росіяни обстріляли Чернівецьку область, яка дуже рідко зазнає ракетних атак ворога.

2 листопада компанія «Укренерго» продовжила графіки погодинних відключень електроенергії у центральному та північному регіонах України.

Фото: Харківобленерго

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду