Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Чи відкриє Пекін двері американським журналістам?
Згідно з Dictionary.com, слово reciprocation означає «давати й отримувати на взаємній основі». Воно найкраще визначає дух останнього законопроекту (HR 2899) про співпрацю з Китаєм у сфері медіа, внесеного на розгляд Палати представників США конгресменом Даною Рорабахером (республіканець від штату Каліфорнія). Законопроект покликаний «поліпшити закон про імміграцію та громадянство, щоб забезпечити доступ у Китайській Народній Республіці до відкритої та вільної журналістики. Основою для цього має стати надання однакової кількості віз для працівників державних ЗМІ у Китаї і в Сполучених Штатах».
Йдеться про те, що, згідно з повідомленнями, у США журналістикою займаються близько 650 китайських громадян, натомість тільки двом американським журналістам, які працюють на ЗМІ у віданні Ради керівників мовлення США (BBG), дозволено працювати в материковому Китаї.
«Існує вельми тривожна невідповідність між числом працівників китайських державних ЗМІ, яким ми видаємо візи, та кількістю віз, які китайці надають американським колегам», – ідеться у прес-релізі, розповсюдженому офісом Рорабахера.
BBG курує у Сполучених Штатів усе міжнародне цивільне мовлення, зокрема «Голос Америки», «Радіо Вільна Європа» / «Радіо Свобода», «Радіо і телебачення Марті» та Близькосхідну мережу мовлення.
За словами конгресмена, тимчасом як китайські журналісти у США користуються величезною свободою преси, двох журналістів від BBG у Пекіні – одного з «Радіо Вільна Азія», а іншого з «Голосу Америки» – «постійно переслідувала китайська поліція, до них прискіпувалися, їх затримували китайські офіційні особи. Комуністичний уряд упродовж багатьох років регулярно глушив «Голос Америки» та «Радіо Вільна Азія».
Питання, однак, у тому, чи в разі проходження законопроекту HR 2899 через Конгрес США становище реально зміниться. Чи змусить це країну, відому своїми суворими обмеженнями свободи преси, дозволити присутність більшої кількості державних засобів масової інформації США? В мене є щодо цього сумніви.
New York Times повідомила, що комуністичні лідери в Китаї «впроваджують нові обмеження щодо ЗМІ та інтернет-свобод, які включають деякі з найбільш дискримінаційних за останні роки заходів». 25 жовтня Державна адміністрація радіо, кіно і телебачення попросила 34 регіональні телевізійні станції обмежити показ розваг двома 90-хвилинними шоу на тиждень.
Які ж у такій ситуації є можливості для того, щоб відкритися для закордонних медіа, дозволити їм вільно передавати повідомлення? І все ж я сподіваюся, що ухвалення законопроекту-2011 (HR 2899) про співпрацю з Китаєм у сфері медіа спонукатиме Пекін відкрити двері не тільки журналістам, які представляють BBG, а й іншим, дозволити їм працювати без перешкод. Якщо ті двері справді відчиняться, постане наступне завдання – як запобігти переслідуванням, затриманням і обмеженням діяльності тих журналістів?
Дана Рорабахер – колишній спічрайтер президента Рональда Рейгана. Брав участь у розробці його зовнішньополітичної концепції. Саме йому приписують авторство славетного висловлювання про СРСР – «імперія зла». Він неодноразово бував в Україні. Рорабахер – автор законопроекту, що передбачав санкції проти представників української влади за фальсифікації виборів 2004 року. В ньому йшлося про заборону в’їзду до Сполучених Штатів окремих українських чиновників та заморожування їхніх рахунків в американських банках, зокрема й рахунків Леоніда Кучми.
Автор Елісон Бетел Маккензі, виконавчий директор Міжнародного інституту преси (IPI)
Переклад Аркадія Сидорука