Науковці та правозахисники вимагають від таджицької влади звільнити блогера Олександра Содикова
Науковці та правозахисники вимагають від таджицької влади звільнити блогера Олександра Содикова
Блогера, докторанта Університету Торонто (the University of Toronto) і дослідника британського Університету Екзетера (the University of Exetera) затримали 16 червня агенти національної безпеки під час інтерв’ю у столиці Гірничо-Бадахшанської Автономної Області Хорозі.
Згодом Держомітет національної безпеки Таджикистану поширив коротке повідомлення про те, що «на основі судового рішення» його слідче управління порушило кримінальну справу проти Олександа Содикова. Його підозрюють «у диверсійно-розвідувальній роботі на користь закордонної держави». Нині арештанта утримують у слідчому ізоляторі комітету в Душанбе.
Як повідомив науковий куратор Олександра Содикова професор Університету Ексетера Джон Хітершоу (John Heathershaw), до петиції на його захист приєдналися провідні транснаціональні наукові центри: Асоціація слов’янських, східноєвропейських та євразійських досліджень, Асоціація з вивчення національностей і Товариство центрально-євразійських досліджень. Вони проводять дослідження в Євразії та мають спільний інтерес до становища у Таджикистані.
«Ми висловлюємо тривогу арештом нашого ученого-дослідника Олександра Содикова, - йдеться у заяві. – Він перебував у Таджикистані як співробітник Університету Ексетера. Працював там над фінансованим Британською Радою економічних та соціальних досліджень науковим проектом «Нові держави та врегулювання конфліктів у Центральній Азії» (Rising Powers and Conflict Management in Central Asia). У червні 2013 року цей проект був схвалений університетським комітетом з етики.
Головна увага у ньому приділялася вивченню врегулювання конфліктів у Центральній Азії. Дослідження становища у Таджикистані передбачало збір публічних заяв представників уряду та організацій громадянського суспільства, а також інтерв’ю з ними. Вважалося, що дослідження буде корисним для Таджикістану, оскільки покаже на міжнародному науковому рівні, як країна розробляла методи розв’язання конфліктів, починаючи з успішного вирішення 1997 року проблеми громадянської війни».
Підписанти петиції розцінюють арешт Олександра Содикова як «тривожний прецедент для відкритості Таджикистану світові», «порушення інтелектуальної свободи» та сигнал тривоги для усіх них як дослідників.
Університет Торонто (the University of Toronto) закликав таджицьку владу поважати права студентів, викладачів вишів. У повідомленнях в соцмережах на підтримку затриманого блогера розміщують хештег #FreeAlexSodiqov.
Олександр Содиков постійно писав матеріали для відомого сайту Global Voices. В останніх двох ішлося про таджика, арештованого за образу президента у Facebook та про мера Душанбе, який заборонив реп і рок, стверджуючи, що ця музика «не відповідає національній культурі».