Тютюнові компанії відмовляються від прихованої реклами у ЗМІ і йдуть в інтернет – дослідження
Тютюнові компанії відмовляються від прихованої реклами у ЗМІ і йдуть в інтернет – дослідження
Дослідники центру з 13 по 19 травня 2013 року моніторили контент 32 китайських телеканалів, 91 друкованого засобу масової інформації, а також низки інтернет-видань, блогів та мікроблогів, і фіксували усі випадки реклами сигарет.
З’ясувалося, що два телеканали продовжують рекламувати тютюнові вироби попри законодавчу заборону подібної реклами у всіх видах ЗМІ. Щоправда, йшлося не про пряму, а приховану рекламу – тютюнові компанії або бренди згадувалися контексті новин або інших телевізійних матеріалів. Всього протягом тижня дослідники нарахували 117 таких згадувань.
«Це є помітним зрушенням у кращий бік, адже коли ми робили подібний моніторинг у травні 2009 року, то за тиждень зафіксували 678 випадків непрямої реклами сигарет на 19 каналах», – сказав Лю Сюжун (Liu Xiurong), директор департаменту охорони здоров’я Центру контролю і профілактики захворювань.
За його словами, друковані ЗМІ виконують закон про заборону реклами набагато ретельніше, ніж телеканали – в ході моніторингу було зафіксовано лише два прямих рекламних оголошення на тютюнову тематику.
Найбільше ж проблем виникає з інтернет-виданнями, а також соціальними мережами, блогами та іншими інструментами масової онлайн-комунікації. Тютюнові компанії створюють спільноти прихильників тих чи інших сигарет, проводять у мережі акції та конкурси.
«Дослідження доводить, що тютюнові компанії зменшили свої інвестиції в приховану рекламу у традиційних ЗМІ і переорієнтувалися на інтернет, а також продакт-плейсмент у фільмах і телесеріалах. Небезпека у тому, що мережеві інструменти надають тютюновим компаніям безліч можливостей для ненав’язливого і персоніфікованого просування сигарет, яке може бути навіть більш ефективним, ніж традиційна реклама», – зазначила Чен Фей Хонг (Chen Fei Hong), дослідник Центру освіти щодо питань здоров’я (Сenter health education institute).
Така ситуація стала можливою, оскільки у Китаї не існує закону, який би обмежував тютюнову рекламу в інтернеті. Чинне нині антитютюнове законодавство ухвалювалося ще 1994 року. Воно заборонило рекламу сигарет у традиційних медіа – на радіо, телебаченні, в кіно, газетах і журналах, але не заборонило в інтернеті, адже тоді він ще не був настільки масовим.
У Національному плані боротьби з тютюнокурінням, який уряд Китаю оприлюднив у грудні 2012 року, сказано, що до 2015 року у законодавство будуть внесені правки, які повністю заборонять рекламу сигарет в інтернеті, а також у книгах, фільмах і серіалах.
Джерело: usa.chinadaily.com.cn