Минулого року кількість російських кібератак зросла на 300%, — звіт Google
Минулого року кількість російських кібератак зросла на 300%, — звіт Google
Google опублікував звіт Fog of War («Туман війни») про зміни ландшафту кіберзагроз внаслідок російської війни проти України. У ньому йдеться про те, що минулого року ворог посилив кібератаки на українців на 250% порівняно з 2020 роком. Водночас кількість кібернападів на користувачів у країнах НАТО за той самий період зросла на понад 300%.
«У 2022 році зловмисники, підтримувані російським урядом, атакували користувачів в Україні більше, ніж у будь-якій іншій країні. Хоча ми бачимо, що вони зосереджуються значною мірою на українському уряді та військових структурах, кампанії, які ми зупинили, також демонструють фокус на критичній інфраструктурі, комунальних і державних послугах, а також ЗМІ та інформаційному просторі», — зазначили аналітики у блозі.
Вони також повідомили, що під час роботи з реагування на інциденти компанія Mandiant спостерігала більше руйнівних кібератак в Україні протягом перших чотирьох місяців 2022 року, ніж за попередні вісім років. Пік цих нападів припав саме на початок російського вторгнення.
Окрім цього, у звіті звернули увагу на те, що Росія використала ЗМІ, які відверто підтримуються державою, закриті платформи й акаунти для поширення інформаційних операцій. Google виділяє три цілі таких операцій: підірвати українську владу, зламати міжнародну підтримку України та посилити підтримку Росії у війні всередині країни.
«Приховані російські інформаційні операції, яким ми запобігли в продуктах Google, головним чином зосереджувалися на збереженні підтримки росіянами війни в Україні, причому понад 90% цих кампаній були російською мовою», — зауважила команда Google.
Російське вторгнення спричинило загальні зміни в кіберзлочинній екосистемі Східної Європи. Наразі фахівці помітили тенденцію щодо спеціалізації програм-вимагачів. Технологія поєднує тактики різних зловмисників, а це ускладнює визначення кінцевого автора атак.
Google припускає, що це матиме довгострокові наслідки як для координації між злочинними групами, так і для масштабів кіберзлочинності в усьому світі.
У компанії переконані, що зловмисники з підтримкою російського уряду продовжуватимуть здійснювати кібератаки проти України та партнерів НАТО. Окрім цього, Кремль лише посилить руйнівні атаки та збільшить масштаби інформаційних операцій у відповідь на події на фронті.
Нагадаємо, у січні цього року зафіксували понад 20 мільйонів кібератак на український держсектор. Як зазначили у звіті «Платформи прав людини», за цей час у відкритих джерелах зафіксували повідомлення про кібератаки на сайти інформаційного агентства «Укрінформ», Чернігівської обласної військової адміністрації, Чернігівської міської ради, Департаментів цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської, Новгород-Сіверської, Ніжинської та Корюківської райрад, а також інтернет-провайдери «Копійка» та «Ком і Тех».
МediaSapiens також повідомляв про те, що 12 лютого сайт штаб-квартири Сил спеціальних операцій НАТО зазнав кібератаки від ймовірно російських хакерів і на деякий час перестав працювати.
Фото: Diverse Stock Photos/Flickr