Громадські організації виступили проти намірів Мінцифри скасувати доступ до відкритих даних

Громадські організації виступили проти намірів Мінцифри скасувати доступ до відкритих даних

19:04,
19 Серпня 2022
2047

Громадські організації виступили проти намірів Мінцифри скасувати доступ до відкритих даних

19:04,
19 Серпня 2022
2047
Громадські організації виступили проти намірів Мінцифри скасувати доступ до відкритих даних
Громадські організації виступили проти намірів Мінцифри скасувати доступ до відкритих даних
Міністерство цифрової трансформації запропонувало зміни до нормативних актів, які дозволять під час війни відмовитися від принципів відкритості даних.

Низка громадських організацій, зокрема Антикорупційний штаб, Асоціація відкритих даних, Технології прогресу, Харківський антикорупційний центр, ВО Автомайдан та інші закликали Мінцифри  «не руйнувати сферу відкритих даних і Україні». Про це повідомляє пресслужба Антикорупційного штабу.  

Як повідомили в організації, Мінцифри пропонує в умовах дії надзвичайного та/або воєнного стану, оголошеного на території України, або в окремих її областях, дати можливість розпорядникам інформації відступати від принципів відкритості та доступності даних. Також, на думку підписантів заяви, Мінцифри пропонує дозволити в «ручному режимі» допускати часткове та/або повне припинення надання доступу до наборів даних за допомогою інтерфейсу прикладного програмування.

Наводимо текст заяви:

Міністерство цифрової трансформації оголосило публічне громадське обговорення змін до проєкту постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 2015 р. № 835 та від 30 листопада 2016 р. № 867».

На сьогодні оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних здійснюється за такими принципами: відкритість за замовчуванням, оперативність, доступність використання, інтероперабельність, постійна застосовність та інклюзивність розвитку.

Мінцифра пропонує в умовах дії надзвичайного та/або воєнного стану, оголошеного на території України, або в окремих її областях, дати можливість розпорядникам інформації під час оприлюднення наборів даних у формі відкритих даних відступати від цих принципів. Також дозволити в «ручному режимі» допускати часткове та/або повне припинення надання доступу до оприлюднених наборів даних за допомогою інтерфейсу прикладного програмування. Такі зміни на практиці призведуть до того, що кожен орган зможе без будь-якого пояснення закрити інформацію,  посилаючись на воєнний стан, який вже 6 місяців триває в Україні. 

В Україні з 2011 року гарантовано право кожному на доступ до публічної інформації з урахуванням принципу максимальної відкритості. Зокрема, Закон України «Про доступ до публічної інформації» визначає процедуру доступу до публічної інформації шляхом обов'язкового її надання/оприлюднення у форматі, що дозволяє її автоматизоване оброблення електронними засобами, вільний та безоплатний доступ до неї, а також її подальше використання в найрізноманітніших цілях. 

На сьогодні відсутні будь-які дослідження або аналітика, які б підтверджували, що оприлюднення відкритих даних зашкодило життю та здоров’ю українців.  

Прийняття 835 Постанови відбувалось на другий рік після початку Російсько-Української війни з залученням міжнародних експертів після оцінки готовності України за методологією ODRA та після декількомісячних консультацій з громадськістю. З 2015 року Україна поступово підвищувала свої рейтинги відкритості у Open Data Barometer та Open Data Index.  

До 24 лютого 2022 року не було зареєстровано жодної справи щодо військових злочинів з боку РФ проти юридичних або приватних осіб, пов’язаних з використанням публічної інформації з державних реєстрів. Міністерство оборони також не надавало інформації, що будь-які військові злочини з боку РФ були пов’язані з використанням державних публічних реєстрів, натомість ГУР Міноборони України визнало, що «бази даних українських громадян попадають в руки рашистів під час захоплення адміністративних будівель або ж за допомогою колаборантів-зрадників».  

Зважаючи на вищенаписане можна стверджувати, що перелік наборів публічної інформації, затверджений Постановою №835 у редакції від 11 лютого 2022 не несе жодної загрози українському суспільству. Тому внесення змін в Постанови № 835 та № 867 призведе до закриття інформації на основі змін, запропонованих Міністерством цифрової трансформації. При цьому в органах, де є працівники, відповідальні за відкриті дані, вони опиняться під загрозою звільнення. 

Ми закликаємо Мінцифру відмовитися від цієї ініціативи, адже внесення таких змін до підзаконних актів не лише суперечить законодавству у сфері публічних даних, а й створює загрозу розвитку відкритих даних в Україні.

Більш того, ми закликаємо повернути повноцінний доступ до окремих публічних реєстрів, які перестали функціонувати з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну 24.02.2022 року, та змусити розпорядників оприлюднювати дані, яких вимагає закон та які є важливими для бізнесу та громадськості.

На сьогодні звернення підписали 18 громадських організацій.

 1. Антикорупційний штаб
 2. Асоціація відкритих даних
 3. Технології прогресу
 4. Харківський антикорупційний центр
 5. ВО Автомайдан
 6. Платформа Громадський контроль
 7. Трансперенсі Інтернешнл Україна
 8. DiXi Group
 9. Інститут законодавчих ідей
 10. Центр журналістських розслідувань «Сила правди»
 11.  На межі
 12. Громадянська платформа «Дій!»
 13. Інститут аналітики та адвокації
 14. Фундація DEJURE
 15. Спільнота OpenUp Ukraine
 16. Всеукраїнська Мережа Доброчесності та Комплаєнсу (UNIC)
 17. Центр Розвитку Інновацій 
 18. SaveDnipro

Нагадаємо, що 1 серпня в Україні відновив роботу Портал відкритих даних.

Фото: daytoday.ua

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду