Фейковий додаток «Дія» створив 21-річний хлопець — кіберполіція
Фейковий додаток «Дія» створив 21-річний хлопець — кіберполіція
Фейковий додаток «Дія», який копіював дизайн застосунку державних послуг, створив 21-річний житель Запорізької області. Йому може загрожувати до шести років позбавлення волі. Про це 27 жовтня повідомила Національна поліція Запорізької області.
«Зловмисник самостійно розробив застосунок зі схожим дизайном. У фейковій програмі можна було створити будь-який документ — від паспорта до сертифіката про вакцинацію від COVID-19. Фейковий застосунок не мав нічого спільного із застосунком "Дія", адже в розробки не було доступу до жодного з держреєстрів. Під час першої його перевірки можна викрити підробку», — розповіли в Міністерстві цифрової трансформації.
Викрили розробника працівники відділу протидії кіберзлочинам у Запорізькій області спільно зі слідчими Запорізького районного управління поліції та з представниками Мінцифри. Правоохоронці провели в нього обшук та вилучили мобільні телефони, комп’ютерну техніку та банківські картки. На відео поліції хлопець говорить, що додаток створив 26 серпня 2021 року задля жарту.
Правоохоронці зазначили, що зараз блокують канали розповсюдження фейкового додатка та встановлюють осіб, які його придбали, щоб надати правову кваліфікацію їхнім діям. Кримінальне провадження за цим фактом відкрили за ч. 2 ст. 361 (несанкціоноване втручання в роботу комп'ютерів, автоматизованих систем, комп'ютерних мереж чи мереж електрозв'язку) Кримінального кодексу України.
Міністерство цифрової трансформації закликало українців не купувати підроблені ПЛР-тести або COVID-сертифікати та нагадало, що за це їм може загрожувати до 34 тисяч гривень або до 2 років обмеження волі.
Як писав MediaSapiens, шахраї створили та продають фейковий додаток, який схожий на застосунок державних послуг «Дія». У ньому користувачі можуть самостійно створити та редагувати дані студентського квитка, паспорта громадянина України, картки платника податків, посвідчення водія та «зеленого» внутрішнього COVID-сертифікату. 25 жовтня Міністерство цифрової інформації повідомило, що передало кіберполіції України інформацію, що шахраї створили та продають фейковий додаток.
Фото: Національна поліція Запорізької області, itc.ua