КШЕ презентувала план вакцинації проти COVID-19 для України

КШЕ презентувала план вакцинації проти COVID-19 для України

13:35,
29 Січня 2021
1642

КШЕ презентувала план вакцинації проти COVID-19 для України

13:35,
29 Січня 2021
1642
КШЕ презентувала план вакцинації проти COVID-19 для України
КШЕ презентувала план вакцинації проти COVID-19 для України
За розрахунками, для формування колективного імунітету до кінця року потрібно вакцинувати 70% дорослих

28 січня Центр економіки охорони здоров'я Київської школи економіки презентував «План вакцинації проти COVID-19 для України». Експерти вважають, що до вакцинації від коронавірусу слід ставитися як до мобілізації під час воєнного стану, а тому для більшої ефективності будуть поєднані зусилля держави і бізнесу. Ключовими умовами названі простота, зручність та безоплатність. 

План презентували онлайн на Facebook-сторінці Київської школи економіки та Центру економіки охорони здоров'я KSE. 

«Для України просто немає іншого вибору як рухатися синхронно з Європою до колективного імунітету. Україна може і повинна ставити собі за ціль мати колективний імунітет, серед дорослого населення принаймні, до кінця цього року. Він базується на досвіді і не є фантастичним», - розповів автор плану Павло Ковтонюк, керівник Центру економіки охорони здоров’я Київської школи економіки, заступник міністра охорони здоров’я України у 2016-2019 роках. 

За планом, до кінця 2021 року мають бути вакциновані 70% всіх дорослих людей в Україні (старше 18 років), а це 24 млн громадян. Все населення має бути вакциноване трьома групами в рамках двох паралельно діючих механізмів вакцинації: 

  • Централізована вакцинація. Відбувається на робочих місцях, за яку відповідатиме МОЗ і лінійні відомства. Планом передбачена необхідність у 9,18 млн доз вакцин і робота близько 400 мобільних бригад для вакцинування. Така вакцинація безоплатна. 
  • Масова кампанія «Доступні вакцини», яка повинна стосуватись всього дорослого населення - це масова вакцинація у широкій мережі пунктів, за яку відповідатиме Національна служба здоров’я України та місцева влада.  Для неї необхідно 39,24 млн доз вакцин. Вакцинація проводитиметься у більш ніж 8300 пунктах, серед яких -  центри надання первинної допомоги, приватні медзаклади, аптеки, медичні лабораторії, пошти, тимчасово розгорнуті пункти щеплення тощо. Вона також безоплатна, але у людей повинна бути  можливість за доплату вибрати вакцину іншого виробника (НСЗУ відшкодовуватиме закладам вартість вакцини і послуги вакцинації).

Стартувати централізована вакцинація має вже в лютому, а масова вакцинація - з 1 квітня 2021 року. У план вакцинації включатимуть всіх, навіть осіб, які перехворіли на COVID-19, оскільки немає доказів, що у перехворілих формується стійкий імунітет. Всі розрахунки по кількості доз передбачають, що потрібно дві дози вакцини, оскільки більшість нині існуючих вакцин на сьогодні саме такі. 

Також розробники плану пропонують умовно поділити всіх громадян на три групи: 

  • Організовані групи у зоні ризику, які за своєю професію мають бути вакциновані в першу чергу. Це медики, військові, силовики, працівники соціальної сфери та закладів освіти, мешканці та персонал будинків для літніх людей, ув’язнені та персонал закладів позбавлення волі (4,83 млн).
  • Пріоритетна група - люди похилого віку, старші 60 років, які є групою ризику (9,98 млн). 
  • Всі дорослі віком 18 до 59 років (9,39 млн) 

Спеціалісти не підтримують ідею почергової вакцинації населення, однак це не означає, що пріоритетні групи перестають бути  такими. Їх пріоритетність буде забезпечуватись через, зокрема, спрямування більшої кількості ресурсів саме на їх вакцинацію. 

Мережа пунктів вакцинації має бути максимально широкою, а найближчий пункт - у пішій доступності. Вся кампанія з масової вакцинації коштуватиме державі, за попередніми підрахунками, близько 12 млрд гривень, за винятком тих контрактів, які вже укладені. З цих коштів відшкодування закладам вартості вакцин займає 6,65 млрд гривень. Автор плану виходив із середньої вартості у 5  доларів США для базової вакцини Oxford/AstraZeneca, яка з високою долею вірогідності і буде базовою у світі.  

Ковтонюк підкреслив, що Україні не варто відмовлятися від вакцин не європейських виробників, зокрема китайських та індійських, однак базою мають бути вакцини європейські та американські, що прямо впливає на готовність людей прийти і зробити вакцину.  

Для того, щоб 70% населення пройшли вакцинацію і до кінця 2021 року сформувався колективний імунітет, уряду необхідно докласти певних зусиль: «Якщо просто у звичний спосіб вакцинувати населення, вони (70%) не наберуться і до середини 2022 року. Україна залишиться поза європейським простором, який у цьому році більш-менш свою вакцинацію завершить», - вважає Ковтонюк. 

Прикладом зусиль держави задля мобілізації населення він назвав кампанію з обрання сімейного лікаря, коли за 11 місяців вдалося досягти того, що 25 млн людей підписали декларацію зі своїм лікарем.

Нагадаємо, наприкінці грудня у Міністерстві охорони здоров’я затвердили план вакцинації українців від коронавірусу. Як повідомили в Центрі громадського здоров’я, цей процес розділять на 4 етапи.

Фото: презентація КСЕ, dw.com

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду