Журналісти-«лінчувателі», або Як роздути скандал із однієї цитати

Журналісти-«лінчувателі», або Як роздути скандал із однієї цитати

15:55,
18 Червня 2018
5051

Журналісти-«лінчувателі», або Як роздути скандал із однієї цитати

15:55,
18 Червня 2018
5051
Журналісти-«лінчувателі», або Як роздути скандал із однієї цитати
Журналісти-«лінчувателі», або Як роздути скандал із однієї цитати
«Інтер» та «Україна» кілька днів намагалися максимально скандалізувати слова заступника в. о. міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського про лікування онкохворих за кордоном. Допомагала журналістам здатність упритул ігнорувати факти.

Скандальна історія навколо заяви заступника в. о. міністра охорони здоров’я Олександра Лінчевського — це класичний приклад того, що відбувається, коли журналісти не дотримуються стандартів, а користувачі — елементарних основ медіаграмотності.

Нагадаємо, 2 червня ЗМІ повідомили, що Олександр Лінчевський, заступник Уляни Супрун, заявив буцімто «выделять деньги на лечение некоторых категорий больных [онкохворих. — MS] нецелесообразно». Як доказ журналісти наводили цитати зі стенограми виступу чиновника, наданої на прохання голови комітету ВР із питань охорони здоров’я Ольги Богомолець: «Це рак. Вони всі помруть. Вони всі помруть, без варіантів. І ефективність цієї програми є нуль відсотків».

Уже в цій історії є, щонайменше, три «дзвіночки». По-перше, журналісти розглядали цитати відірвано від усієї промови Лінчевського. По-друге, саму промову чиновника розглядали відірвано від виступів попередніх спікерів. По-третє, джерелом інформації для новини принаймні частково виступила Ольга Богомолець — одна з найактивніших критикинь команди Уляни Супрун. Додатковим бонусом до «достовірності» стало те, що ні «Онкологічний портал», ані «Обозреватель», які одними з перших повідомили про цитату ще 2 червня, не взяли коментарів у самого Олександра Лінчевського. Тим не менше, «скандал» пішов у люди і 3 червня дійшов до «Інтера».

Тематична новина «Подробностей» 3 червня тривала 32 секунди. У ній було всього п’ять речень і ось три найважливіших: «Линчевский считает, что тратить деньги на помощь онкобольному украинцу за рубежом не имеет смысла. По его словам, четверть пациентов все равно умрут. О том, что расходы на лечение больных раком за рубежом следует сократить, чиновник дал понять...».Першого речення у стенограмі немає. Останнє — це власний висновок «Інтера». Коментарів політика з приводу історії не взяли, спростування від МОЗ теж замовчали. Бо Лінчевський же насправді, навпаки, намагався довести користь програми, яку не можна вимірювати сухою статистикою.

4 червня історію на «Інтері» продовжили з новою силою. У матеріал додали коментарі хворої жінки, представника національного руху «За трансплантацію», лідера фракції БПП в парламенті та Ольги Богомолець. Звісно ж, усі вони критикували МОЗ та / або заступника міністра й усім їм протистояв лише один короткий коментар Олександра Лінчевського та фраза кореспондентки Євгенії Коваленко:«На сайте Минздрава уже извинились за эмоциональное высказывание Линчевского. А сам чиновник заявил, что его слова перекрутили...».Насправді ж на сайті міністерства вибачення просили від імені чиновника, а от «команда МОЗ» називала слова «вирваними з контексту».

На «Україні» 4 червня використали іншу технологію. Інформаційним приводом тут стало саме спростування МОЗ, але єдиний коментар у сюжеті чомусь віддали Олегу Ляшку: «Якщо в тебе є можливості, ти повинен зробить все, щоб врятувати життя людей. Ми вимагаємо відставки Уляни Супрун і всієї її команди, які вважають, що нехай українці помирають і не треба їх лікувать». За 26 секунд до цього ведуча Анна Панова цитувала позицію міністерства:«Даже если шанс на выздоровление имеет всего лишь один пациент из ста, всё равно нужно пытаться вылечить всю сотню».

5 червня «Україна» та «Інтер» вирішили продовжити тему, тепер уже на фоні заяв Рахункової палати про неефективне використання коштів у МОЗ. «Сегодня» принаймні спробували, хоч і безуспішно, отримати коментар у міністерства й додали до сюжету історію обуреного заявами Лінчевського хворого. На «Інтері» обійшлося й без того, й без іншого.

Натомість 6 червня першою новиною в «Подробностях» стало ось це:«Счетная палата, как и обещала, обнародовала сегодня аудиозапись своего заседания. На ней отчетливо слышны ремарки замминистра. И эти несколько фраз напрочь опровергают все его неуклюжие оправдания [...] Давайте вместе послушаем — что же сказал Линчевский», — запропонувала ведуча Катерина Лисенко. Насправді ж Рахункова палата опублікувала лише аудіо заяви Лінчевсього, а не все «засідання». Аналогічно вчинив і «Інтер», «вибравши» із аудіо заяву чиновника. Але найсмішніше те, що Лінчевський та МОЗ із першого дня не заперечували, що чоловік сказав саме те, що тепер аудіально «довела» палата й журналісти. У міністерстві заявляли, що цитату було вирвано із контексту, адже насправді, за їхніми словами, Лінчевський під час засідання «відповідав на тезу, озвучену представником Рахункової палати про те, що програма неефективно використовує кошти, і пояснював, чому програма насправді важлива». Щоб довести або спростувати такі «неуклюжие оправдания», був сенс публікувати й давати в ефір які завгодно фрагменти зустрічі, крім слів самого Лінчевського.

У наступній новині цього ж дня «Інтер» нагадував глядачам про вчорашні дані Рахункової палати та розповідав про обговорення питання Лінчевського на Кабміні. Час знайшовся і для заяв Олега Мусія (члена комітету ВР із питань охорони здоров’я та ще одного постійного критика МОЗ): «Ця непрофесійна команда вбиває українців своєю непрофесійністю».

Третя новина дня — слова заступника одного з міністрів коментують депутати в парламенті. Усі позиції за дивним збігом виявилися критичними до МОЗ, а особливо хочеться виділити спіч Олега Ляшка: «Якийсь ідіот у міністерстві охорони здоров'я розказує, що не треба лікувати онкохворих, вони все одно помруть». Здається, за примітивними образами та емоціями лідер «радикалів» уже третій день приховує жахливу правду — він не вміє користуватися інтернетом та / або читати, тож не знає про, наприклад, цю заяву Лінчевського: «Навіть, якщо біологічно це неможливо, треба використовувати всі шанси, і кожну найменшу надію треба використовувати».

9 червня Олег Ляшко приходив на канал «Україна» для свого щотижневого інтерв’ю. Тут політик видав розширений варіант попередніх заяв про МОЗ, але насправді все вкладається в цей обмін фразами з ведучою:

«Анна Панова: Нет, он как раз говорит... Смотрите, у меня есть полная цитата.

Олег Ляшко: Смотрите на мене. Знаєте яка експертиза? Серце. Не експертизи науково-дослідних інститутів і так далі. Серце має бути експертизою для будь-якого чиновника».

Отже, що маємо в результаті. Новини про цитату, яку діаметрально заперечили ще 3 червня, щонайменше чотири дні виходили на «Інтері» й три — на «Україні». Журналісти «Подробностей» увесь цей час активно надавали події інформаційної ваги та всіляко скандалізували й замовчували факти. «Україна» ж, загалом, непогано переповідала стан речей, проте постійно давала слово Олегу Ляшку з його одноманітними маніпуляціями. При цьому обидва телеканали приділяли очевидно недостатньо уваги позиції МОЗ, контексту подій та самій програмі закордонного лікування, навколо якої точилася суперечка.

Повідомлення журналістів виглядали як цілеспрямована спроба максимально скандалізувати ситуацію і створити ще один інформаційний привід, про який постійно зможуть згадувати критики МОЗ. Про виправдальне рішення дисциплінарної комісії з приводу слів Олександра Лінчевського на «Інтері» 11 червня не повідомили.

Детальніше про ці та багато інших порушень читайте в публікації «Скандали, інтриги, Антикорупційний суд. Моніторинг новин 4–10 червня 2018 року».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду