Митці «оживили» картини фонду Музею Івана Гончара
Фольклорний гурт «ЩукаРиба», культурна діячка Марія Озірна та Музей Івана Гончара створили спільний проєкт «Поки картини в сховищах…», щоб через соцмережі залучити українців до вивчення колекції народного малярства, яка перебуває у сховищах музею для її захисту від ворожих російських ракетних атак.
Наразі на сайті музею Івана Гончара зібрано понад 300 оцифрованих зразків народного малярства. Учасники проєкту втілили мистецьку фантазію на тему: «А що ж роблять портрети у сховищах, поки ніхто не бачить?».
«Нехай ці твори народного малярства оживуть у нашій уяві, а культурна спадщина викликає ще більше бажання до перевідкриття та вивчення», — зазначила в коментарі Divoche.Media ініціаторка проєкту Ярина Сізик.
«Непрофесійні художники, що так влучно та реалістично зображали життя людей та побут свого часу, ілюструють багатство народної уяви та фантазії. В цих роботах невимовний трепет та любов до свого краю та людей. Ця серія стала провідником у світ наївного малярства, а поки портрети сплять, ми “вартуємо” їх майбутнє…» — додала Марія Озірна.
Короткі відеоролики, у яких митці «оживлюють» сцени з народного живопису, обрамлюючи їх народними співами, викладають на сторінках музею в соцмережах та на сторінках гурту «ЩукаРиба». Для проєкту «Поки картини в сховищах…» відібрали такі картини:
- Народна картина «Портрет подружжя Усиків — Ганна Ониськівна та Тарас Григорович», Ярмоленко Панас Миколайович, 1943 рік, село Мала Каратуль, Переяслав-Хмельницький район (нині Бориспільський), Київська область. Полотно, олія.
- Пісня «Годі тобі, та й зозулинко», записана Галиною Лукʼянець та Дмитром Лебединським у селищі Гоголеве Полтавської області 1990 року.
- Народна картина «Молоді люди», Нелеп (Косогон) Марія Яківна, Київ. ДВП, олія
- Пісня «Над лугами і над нивами», запис Українського радіо у передачі «Золоті ключі». Народна пісня на слова Дмитра Луценка.
- Народна картина «Портрет Данила Крикуна», Орел І. С., Черкаська область, Драбівський район (нині Золотоніський), село Бирлівка, початок XX століття. Полотно, олія.
- Чумацька пісня «Шпориш по дорозі», Київська область, Макарівський район, село Козичанка, виконує Мироненко Микита Сергійович, 1918 року народження, записана Ганною Коропніченко у 1995-му.
Додамо, молодіжний фольклорний гурт «ЩукаРиба» утворився при Музеї Івана Гончара наприкінці 2018 року. Учасники розповідають про українську культуру, відтворюють старовинні українські пісні та влаштовують танцювальні вечірки в Києві.
Нагадаємо, внаслідок російського підриву Каховської ГЕС зазнав підтоплення та руйнування будинок-музей художниці Поліни Райко в Олешках та низка інших музеїв на Херсонщині.
Фото: honcharmuseum / фейсбук