Як цифрові технології допомогли Зеленському виграти вибори. Головне з виступу Михайла Федорова на iForum

Як цифрові технології допомогли Зеленському виграти вибори. Головне з виступу Михайла Федорова на iForum

18:07,
23 Травня 2019
7228

Як цифрові технології допомогли Зеленському виграти вибори. Головне з виступу Михайла Федорова на iForum

18:07,
23 Травня 2019
7228
Як цифрові технології допомогли Зеленському виграти вибори. Головне з виступу Михайла Федорова на iForum
Як цифрові технології допомогли Зеленському виграти вибори. Головне з виступу Михайла Федорова на iForum
Михайло Федоров під час свого виступу на iForum перерахував ключові тези, на яких базувалася передвиборна кампанія Зеленського в соцмережах, і розповів, як до взаємодії долучали користувачів.

Михайло Федоров — керівник digital-агентства SMM Studio, очолював діджитал-напрям виборчої кампанії Володимира Зеленського, новообраного президента України. Саме він відповідав за створення і просування каналів у YouTube, Instagram, Facebook, Telegram. Днями Зеленський призначив Федорова позаштатним радником президента України.

23 травня Михайло Федоров виступив на одній з найбільших ІТ-конференцій — iForum 2019, де розповів про ключові принципи, які допомогли Володимиру Зеленському виграти вибори, а деякі з них, за словами Федорова, стали в період передвиборної гонки вирішальними.

«Детектор медіа» послухав виступ керівника діджитал-напряму штабу Зеленського і вибрав головні тези з його промови.

Чат-бот для всіх і протидія фейкам

Виступ Федорова на iForum мав назву «Чому Зе діджитал змінить майбутнє українців в усіх сферах». На думку керівника digital-агентства, під час передвиборної кампанії команда застосовувала інструменти, які найбільш інтенсивно з усіх кандидатів залучали реальних користувачів до взаємодії.

«Коли працюєш із якимось бізнесом — ресторан це, кафе або ж освітня кампанія, то завжди працюєш з конкретним сегментом аудиторії. У вас є чіткий сегмент, на якому ви тестуєте певні інструменти. Якщо назвати нашу кампанію одним словом, то цим словом однозначно буде слово "залучати". Загалом будь-який проект проводити через призму того, залучає він людей чи ні», — сказав він.

За словами Федорова, під час передвиборної кампанії кожен міг долучитися до формування її стратегії та максимально просто взаємодіяти із самим кандидатом: «Ви самі бачили, як формувалася президентська кампанія. У людей була можливість залишати коментарі, взаємодіяти. За період кампанії було залучено 600 тисяч людей, які залишили свої заявки на сайті, тобто по суті стали тією командою волонтерів, яка підтримувала проект. Це достатньо високий показник того, наскільки залучення людей у певний процес впливає на результат».

Фото: Facebook-сторінка Михайла Федорова

Він згадує: за таким самим принципом формувалася й команда, яка працювала над ідеями — через залучення людей.

«Якось я сидів вдома і дивився телевізор. Зайшов у Фейсбук, і там мені відразу попався ефір телеканалу Прямий. У коментарях до ефіру поширили якийсь черговий фейк. Писали, що Зеленський зайшов туди і написав коментар до ефіру. Мені стало незручно, що сам кандидат у президенти, який лідирує в рейтингу, заходить і особисто пише коментарі, щось спростовує, хоча має професійну діджитал-команду. Тоді в мене виникла ідея, як можна, не використовуючи ботів, залучати людей. Так ми розробили проект "Зе Люди". Це проект — можливість для людей підписатися на чат-бот, і коли з’являється якийсь фейк, то через чат-боти їм розсилається інформація про це. Причому, ми ніколи не заявляємо про свою позицію. Просто розсилаємо людям, які самі можуть висловити свою щиру позицію про це і сказати, що думають», — розповів Федоров.

Таргетована реклама Трампа і політики «старого формату»

За переконаннями Федорова, період, коли бренди й компанії самі придумували, хто вони є, але не запитувати про це людей, минув: «Зазвичай всі тренди йдуть з політики. Як правило, вони народжуються на Заході, потім ідуть до нас, а бізнес бере якісь інструменти для себе. Згадайте Cambridge Analytica, таргетовану рекламу Трампа (перед виборами у США — ред.). Там, де політика, там і великий фінансовий ресурс, і там — можливість тестувати інструменти на великій кількості людей. За моїми відчуттями, зараз при формуванні нових брендів треба навчитися формувати зворотний зв'язок. Без цього — просто неможливо».

Він додав: політики «старого формату» під час передвиборної кампанії в Україні активно просували свої меседжі за старими шаблонами, не питаючи при цьому, що про це думають люди. Те саме, каже він, часто відбувається з бізнесом.

«На мою думку, залучення аудиторії— прекрасний інструмент. Загалом під час кампанії була велика кількість чорного піару. Писали — "команда Зеленського — наркомани", "всі наркомани". Була велика кількість фейків. Наш принцип — не використовувати чорних технологій. Що ми зробили змість цього? Розробили онлайн-проект "Бібліотека чорного піару", де був чат-бот. Нам там можна відправити "брудну" новину. Вийшло, що нам там надсилали буквально тисячі повідомлень за хвилину! А ми почали це викладати на наш сайт. Ми залучили людей у новий проект, і такі мікрозалучення дуже важливі», — сказав він.

Взаємодія з користувачами і контент, який ніхто не лайкає

Федоров виділив кілька ключових принципів, які засосовували під час передвиборної кампанії. Вони, на його думку, корисні не лише в політиці й також стануть ефективними в просуванні бізнесу.

«Важливо придумати соціальну місію. Коли у вас є проект, ви маєте подумати, яку соціальну місію він може виконувати. Наприклад, під час кампанії ми придумали залучити молодь і розвинути серед молодих людей політичну культуру. В результаті багато людей змінили місце реєстрації, а це значить, вони хотіли голосувати», — пояснив він.

Фото: Facebook-сторінка Михайла Федорова

За його словами, як для політики, так і для бізнесу, важливо прискорювати процеси: «У нашій кампанії процес набору наглядачів на виборчі комісії ми оцифрували, і таким чином дали можливість виконувати менше рутинної роботи з довгими записами вручну своїх даних. Цей процес забирав багато часу, і ми перевели його в режим онлайн. У якихось регіонах це не працювало, але загалом процес значно спростився».

У соцмережах важливо не тільки створювати якісний контент, а й залучати до взаємодії з ним людей, сказав він: «Багато хто пише суперкрутий контент, але який ніхто не лайкає. Люди часто не думають про своїх клієнтів. Рішення — це системна комунікація, і не тільки в соцмережах. У квітні ми запустили різні кампанії, чітко орієнтовані на різні групи. Коли збирали 600 тисяч людей, то для заповнення анкет у нас була відкрита форма. Ми спеціально зробили її відкритою. Для нас розробили штучний інтелект, який систематизував ці дані і зібрав їх у єдину базу. Ми сегментували людей за соціальною роллю — наприклад, таксисти, які готові підвозити волонтерів на виборчі дільниці, або бізнесмени, які готові допомагати інформаційно тощо».

На думку Федорова, важливо було також показати процес зсередини: «Ми показували, як відбувається наша виборча кампанія. Магазин одягу може показувати, як фабрика шиє одяг. Якщо ви хочете показати процес, який для вас важливий, це можна і треба робити. Бути самим теж собою важливо. Наприклад, Володимир знімав ролики на iPhone, дуже прості. Він прогулювався в парку і говорив з людьми. Показував себе таким, яким він є. Крім цього, звісно, важлива команда. Коли йдуть вибори, у всіх є одна ціль — перемогти. Коли ж вибори проходять, з’являються різні департаменти, компанії, групи, де важливо мати команду, яка й далі працюватиме з людьми, адже тоді мають і далі бути цінності, які об’єднають, коли спільна ціль вже досягнута».

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду