Чому молодь починає курити?
Для початку наведемо декілька фактів:
♦ Щодня близько 90 тис. молодих людей починають курити.
♦ Кількість курців почала збільшуватися у 1990-ті, але після 2000 року поступово зменшується.
♦ В середньому чоловіки курять більше, ніж жінки.
♦ Молодь в середньому робить більше спроб кинути курити, ніж дорослі.
Але чому молоді люди починають курити? За даними дослідження, що було проведено в Канаді, більшість з них пояснюють це такими причинами:
♦ «Мої друзі курять»;
♦ «Мені просто хотілося спробувати»;
♦ «Мені здалося, що це круто»;
♦ «Мої батьки курять».
Вчені стверджують, що найголовнішою причиною є вплив оточення. Так, близько 70% підлітків зазначають, що почали курити через друзів, які подавали їм поганий приклад.
Однак, незважаючи на це, тютюнові компанії все одно намагаються залучити до куріння все більше молоді, пропагуючи його в кіно, рекламі та ЗМІ. Вони розуміють, що кількість курців щоденно зменшується – вони просто помирають. Відповідно, тютюнові компанії просто змушені йти на все, щоб змусити споживачів купляти їхню продукцію.
Значна популяризація сигарет відбувається за допомогою ЗМІ. Підлітки бачать, як герої їхніх улюблених фільмів та телепередач курять, та прагнуть наслідувати їх. За даними ще одного канадського дослідження, ті підлітки, котрим подобалися герої, що курять, в більшості випадків мають позитивне ставлення до куріння взагалі.
І тютюнові компанії знають про це. Вони витрачають шалені гроші на рекламу своєї продукції в газетних та журнальних публікаціях, телепрограмах та кінострічках. Мовою рекламістів такий прийом наховається продактплейсментом.
Ще одним важелем впливу є реклама, що адресована підліткам. Зазвичай перед тим, як створювати рекламу якогось з продуктів, компанія довго вивчає його потенційну аудиторію, досліджує, що саме вони прагнуть почути та побачити.
Для підтвердження своїх слів наводимо декілька прикладів тактичних прийомів тютюнових компаній, що спрямовані на молодь:
♦ Популяризація куріння в мультиплікаційних фільмах;
♦ Виготовлення речей з символікою марок сигарет;
♦ Перекладання вини за куріння на саму молодь, яка нібито має вибір, курити їй чи ні;
♦ Створення позитивного «крутого» образу навколо куріння, яке, нібито, допомагає здаватися дорослішим та розумнішим;
♦ Позиціонування куріння як прерогативи дорослих, до якої цілком природно прагнутиме молодь.
Але молодь не повинна піддаватися цьому впливові. Аура позитивності куріння є доволі крихкою, їй важко встояти перед аргументами про шкоду, яке воно завдає людському організмові. Тож потрібно лише думати своєю головою.
За матеріалами The Lung Association