У Китаї заборонили рекламу сигарет у школах

00:00,
27 Грудня 2012
705

У Китаї заборонили рекламу сигарет у школах

00:00,
27 Грудня 2012
705
У Китаї заборонили рекламу сигарет у школах
Про це йдеться у Національному плані боротьби з тютюнокурінням, утвердженим владою Китаю наприкінці грудня.

До 2015 року також планується остаточно заборонити куріння у публічних місцях, рекламу тютюнових виробів та збільшити попереджувальні знаки на пачках сигарет.

Проте, антитютюнові активісти критикують плани влади. Вони стверджують, що такі заходи будуть неефективними – їх ухвалено лиш для того, аби замилити очі світовій спільноті та зробити видимість виконання вимог Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров’я по боротьбі з тютюнопалінням (РКБТ), яку Китай ратифікував 2006 року.

Аргументами активістів є те, що влада відмовилася підвищувати акцизи на тютюнові вироби і розміщувати на пачках сигарет страхітливі зображення наслідків куріння, які вже ввели 63 країни-підписанти РВБТ. А саме ці два заходи визнані ВООЗ одними з найбільш дієвих механізмів протидії поширеності куріння. 

«Влада Китаю не зацікавлена у викоріненні куріння, адже понад 6% надходжень до державного бюджету, тобто майже 80 мільярдів доларів на рік – це податки тютюнових компаній. Сама ж державна тютюнова компанія є монополістом на найбільшому ринку сигарет у світі – аж 350 мільйонів китайців курять. Їм не вигідно втрачати свою прибутки. А розробкою антитютюнового законодавства займаються люди, які представляють інтреси тютюнової індустрії і, звісно, ефктивних законів вони не ухвалять», – вважає Ву Іцунь (Wu Yiqun), виконавчий директор громадської антитютюнової організації Thinktank.

Монополістом на тютюновому ринку Китаю є Китайська національна тютюнова корпорація, яка перебуває у державній власності. Щорічно вона випускає 2300 мільярдів сигарет під 900 марками. Їй належить 95% китайського ринку сигарет і лише 5% - іноземним компаніям. До 2015 року у планах китайської влади повністю витіснити іноземні бренди - це є одним із пунктів презентованої Національної програми боротьби з тютюнокурінням. На думку Ву Іцунь, під гаслом боротьби з курінням держава  хоче просто збільшити влансий ринок і прибутки. 

Щодо інших пукнтів Національної плану, то, приміром, норма про заборону куріння у громадських місцях існує у  китайському законодавстві ще з травня 2011 року. Проте,  громадяни ігнорували її виконання. Насамперед через те, що у законі не було прописано конкретної суми штрафу або іншого покарання за порушення закону, а на правоохоронні органи – не покладено обов’язок контролювати дотримання закону. Крім того, влада не дозволила заборонити куріння на робочих місцях – китайці спокійно можуть курити навіть в офісах за робочими столами, у палатах лікаернь і шкільних класах . За таких умов заборона ставала простою формальністю. Національний план боротьби з тютюнокурінням передбачає вдосконалення законодавства і посилення відповідальності за куріння у заборонених місцях. Відповідні зміни мають бути внесені до закону протягом наступного року.

Серед інших нововведень – тютюновим компаніям заборонено виступати спонсорами масових заходів або займатися публічною доброчинністю. Досі подібні заходи були одним із важливих інструментів промоції тютюнових виробів. Приміром, 2011 року Китайська національна тютюнова корпорація надала фінансову підтримку понад сотні початкових шкіл. В обмін на це на їхніх фасадах розмістили великі плакати з надписом: «Талант здобувають тяжкою працею – тютюн допоможе стати талановитим» або логотипи тютюнових компаній.

«Ми думаємо, що по всій країні таких шкіл значно більше. Цю сотню нам вдалося знайти просто промоніторивши назви шкіл – ми виявили, що до назв понад сотні навчальних закладів входили назви тютюнових брендів», – пояснює Ву Іцунь.

Крім того, тютюнові компанії спонсорують проведення дитячих свят та інших масових заходів для школярів, під час яких роздають дітям цукерки у формі сигарет, шкільну або спортивну форму з логотипами тютюнових компаній. 

Також Національним планом передбачено збільшити площу, відведену на пачці сигарет під попереджувальний знак про небезпеку куріння з 30 до 50% та заборонити рекламу сигарет в інтернеті, громадському транспорті та громадських місцях – школах, музеях, бібліотеках, лікарнях. Наразі реклами тютюнових виробів у всіх перелічених закладах багато – її, як і у випадку зі школами, розміщують, в обмін на фінансову допомогу.

За даними ВООЗ, наразі курить 350 млн. китайців (60% чоловіків і 4,2% жінок), серед них 16 млн. курців – діти у віці до 15 років. Ще 740 млн. осіб стають жертвами пасивного куріння. Щорічно 1,2 млн. китайців помирає від хвороб, викликаних курінням. Якщо тютюновій епідеміїй надалі не протидіяти, до 2030 року - щорічно від куріння помиратиме 3,6 млн. китайців. 

За матеріалами: gbtimes.com, shanghaidaily.com, chinadaily.com.cn, www.smh.com.au

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
www.wantchinatimes.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду