
«Російський Перл-Харбор». Як російський агітпроп відреагував на знищення стратегічної авіації
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Російський Перл-Харбор». Як російський агітпроп відреагував на знищення стратегічної авіації


1 червня 2025 року під час спецоперації «Павутиння» були вражені літаки стратегічної авіації на російських військових аеродромах, розташованих в Іркутській (приблизно 4 700 км від України), Мурманській (приблизно 2 000 кілометрів), Іванівській (близько 900 кілометрів) і Рязанській (приблизно 700 км) областях Росії.
Як повідомили у виданні міністерства оборони України «Армія Інформ» із посиланнями на власні джерела, спецоперацію готували понад півтора року.
«Реалізовував задум Василь Малюк і колектив СБУ. Ця операція була надскладною з логістичної точки зору. СБУ спочатку переправила до Росії FPV-дрони, а згодом — мобільні деревʼяні будиночки. Пізніше на території РФ дрони були заховані під дахи будиночків, розміщених уже на вантажних авто. У потрібний момент дахи будинків дистанційно відкрили, дрони полетіли вражати російські бомбардувальники», — йдеться у повідомленні «Армія Інформ».
Українські медіа повідомляють про ураження близько 40 російських військових літаків, зокрема носії ядерної зброї Росії — Ту-95, Ту-22М3. Як повідомило СБУ, було уражено 34% носіїв крилатих ракет, російськи втрати відомство оцінило у 7 мільярдів доларів.
Розповідаємо, як на наслідки спецоперації реагували російські пропагандисти і чиновники та які страхи вони намагаються навіяти українцям через пропагандистські телеграм-канали.
Реакції західних медіа
The Guardian у спільному матеріалі з Reuters та Agence France-Presse (AFP) зібрали реакції українських посадовців і фото- й відеоматеріали з російських телеграм-каналів у публікації, що об'єднала удари по місцях базування російської стратегічної авіації й «акти саботажу і вибухи», які російські державні медіа та слідчі уже назвали «терористичними актами» на мостах і залізницях у кількох регіонах Росії. «Якщо масштаби збитків підтвердяться, ця атака стане найбільш руйнівним ударом безпілотників за всю історію війни на тлі ескалації транскордонних вторгнень напередодні нового раунду прямих переговорів у Стамбулі в понеділок», — ідеться у статті The Guardian.
BBC.com висвітлювали події у форматі живого репортажу (Live Reporting) за авторства редакторки Дженни Мун і кореспондентів BBC з редакцій у Києві, Москві та Стамбулі, в якому збирають офіційні заяви, коментарі аналітиків і публікації з різних джерел. Зокрема, більшість коментарів стосуються можливого впливу знищення частини стратегічних бомбардувальників ВКС Росії на переговори у Стамбулі 2 червня: «Все, що нам відомо, — це те, що за відсутності прогресу на дипломатичному фронті й Україна, й Росія більш ніж готові дозволити безпілотникам і ракетам говорити за них».
CBS News пише з посиланням на джерела серед українських спецслужб про деталі операції «Павутиння», перелічуючи суму збитків (близько 7 мільярдів доларів), у яку оцінюють завдані Росії збитки, а також наводячи показник у 34% знищеного флоту російських стратегічних бомбардувальників. У цьому ж матеріалі йдеться, що попри те, що речники Білого дому відмовилися коментувати атаку на російські військові аеродроми, джерела в адміністрації повідомили CBS News у неділю 1 червня, що Білий дім не знав про планування цієї операції.
Fox News повідомив із посиланням на українські офіційні джерела, що «Зеленський керував масштабним нападом на території Росії» — винісши це у заголовок публікації, у якій стисло перелічені атаки на російські військові аеродроми, підриви мостів у прикордонних регіонах Росії, а також заяви напередодні переговорів у Стамбулі, зокрема спеціального посланника Президента США з питань України Кіта Келлога. Як і в матеріалі CBS, із посиланням на джерела Fox ідеться, що Білий Дім нічого не знав про вчорашні події.
Німецьке видання Spiegel випустило статтю під назвою «Путінський Перл-Харбор», у якій автори Олівер Імхоф і Федір Петров розмірковують, як ця поразка може вплинути на плани очільника Кремля і подальший перебіг війни, а також описують «жах, що панує серед російських військових блогерів». Вони цитують один із пропагандистських телеграм-каналів, який написав, що «сьогоднішній день стане чорним днем для російської дальньої авіації». Автори пишуть, що Україні знову довелося проявити «винахідливість, частково через те, що Захід не постачав необхідну зброю з більшою дальністю дії».
«Стався теракт», але «нічого не сталося»
Міністерство оборони Росії назвало атаки на військові об’єкти Росії «терактом». Це ж слово використовували і пропагандисти. Зокрема, колишній народний депутат і визнаний судом винним у посяганні на територіальну цілісність України Олег Царьов і фінансоване за гроші російських платників податків видання RT. Вони з різницею у чотири хвилини опублікували у телеграмі слово в слово однакові публікації, в яких намагалися довести, що «все в порядку»:
«У Мурманській та Іркутській областях у результаті запуску FPV-дронів із території в безпосередній близькості від аеродромів сталося займання кількох одиниць авіаційної техніки. Займання ліквідовано. Жертв серед військовослужбовців і цивільного персоналу немає».
Частина пропагандистів на російську аудиторію повідомляла, що атаки не вплинули ні на позицію Росії на лінії зіткнення, ні на готовність Росії до переговорів із Україною 2 червня у Стамбулі.
«Якщо оцінювати реалізовані Службою безпеки України атаки холодним розумом, варто зазначити, що жодних кардинальних змін ні військового, ні політичного характеру за підсумками цієї події не буде… Чи це впливає на переговорну позицію Москви? Ні, тому що її аргументи укладені якраз у можливості продовження масштабних наземних бойових дій із подальшим просуванням українською територією — та можливості підтримки цього процесу протягом наступних кількох років», — написали у російському телеграм-каналі з майже 66 тисячами підписників.
У телеграм-каналі пропагандиста з майже 598 тисячами підписників розвинули тему: «Якщо дивитися загалом, то наша перевага на полі бою нікуди не поділася. Чим довше кривляються київські вожді, тим менше територій виявиться у повоєнної України. Ну, а кожна терористична атака тільки додає Росії рішучості довести все до переможного кінця».
Ще частина пропагандистів применшувала результативність атаки через «випадковості»: водій не доїхав до пункту призначення, частина дронів не спрацювала чи їх заглушили системи протиповітряної оборони аеропортів або багато дронів позбивали палицями водії.
«А це означає, що руйнувань могло бути значно більше, але завдяки низці випадковостей і героїчним діям простої Російської людини більшість НАТОвських дронів-камікадзе було знищено до зльоту», — написав пропагандист із 444,5 тисячами підписників у телеграмі.
Російський пропагандист-«воєнкор» із 558 тисячами підписників у телеграмі подавав атаку на російські аеродроми як закономірність: «Власне, це було питанням часу, коли по наших глибоких тилах почнуть працювати ФПВ-дрони. Почали… Чорний день для нашої стратегічної авіації. Але війна не скінчилася. Треба знімати плащ останнього лицаря планети і бити навідліг, попри наслідки».
І пропонував бити, не стримуючись, так, ніби влада Росії весь цей час турбувалася за репутацію на міжнародному рівні, а тепер має припинити враховувати репутаційні втрати. Наче на президента цієї держави та ще низку чиновників не видавав ордерів на арешт Міжнародний кримінальний суд.
«Персонально нарешті хтось за це відповість?»
Для частини представників російського і проросійського медіапростору вибухи на російських аеродромах стали нагодою покритикувати центральну владу Росії. У телеграмі це робили як представники російської партії влади «Єдина Росія», так і пропагандисти, які не працюють у владі. Зокрема цитували депутата, члена комітету з національної безпеки Державної Думи генерала Андрія Гурульова. Він нарікав, що у Росії бракує блокпостів і перевірок водіїв:
«Якщо в Курській області пости поставили, то по всій країні всіх даішників скоротили, пости ДПС прибрали і радісно дивляться на камери. Генерал заявив, що за те, що сталося, хтось повинен заплатити "башкою". За його словами, кожна втрата стратегічного об'єкта — є критичною. Є кілька моментів — спецслужби, як доїхали, чому аеродром не охоронявся, хто цією справою взагалі займався», — переказали коментар Гурульова виданню з Чити у телеграм-каналі з понад мільйоном підписників.
«Це повний провал систем безпеки стратегічних авіабаз Російської Федерації. Не було ні укриттів для літаків, ні, мабуть, будь-яких систем РЕБ для протидії вельми неілюзорному нальоту. Катастрофічні наслідки зневаги до логіки, здорового глузду, відповідальністю призвели до дуже болючого удару в глибині Росії… Але з іншого боку, що можна вимагати від людей, які "обмазують" літаки покришками і малюють силуети літаків для обману західних супутників розвідки», — написали у телеграм-каналі, який націлюється на аудиторію з окупованої частини Донеччини та має майже 89 тисяч підписників.
Далі там покритикували російські спецслужби і тих, хто мав би збудувати укриття для цих знятих із виробництва літаків.
У розпал обговорень атаки на російські військові аеродроми виник фейк, начебто у Росії звільняють міністра оборони Андрія Білоусова. Проте його спростували самі ж пропагандисти:
«Якби відставка Білоусова і справді відбулася, про це вже написали б офіційні ЗМІ. Однак і вони, і ресурси Міноборони не повідомляють про це. Натомість панічну новину вкидає навіть не справжній канал ВЧК-ОГПУ (який, утім, теж неодноразово був помічений у поширенні фейків), а його клон, наповнюваний ботами», — написали у телеграм-каналі з 491 тисячею підписників.
Укотре видав свою турботу за Росію, її інформаційний простір і безпеку чоловік, який позиціював себе як український опозиційний блогер — Анатолій Шарій. Спочатку він звинуватив тих, хто називав вибухи на російських аеродромах інформаційною спецоперацією та поширював версії, що відео вибухів створили за допомогою штучного інтелекту. А далі — покритикував владу Росії: «Головне — фільтрацію у Шереметьєво посилювати, адже саме так у РФ потрапляють диверсанти СБУ».
Телеграм-канал пропагандистського видання «Царьград» використав інфопривід і запит російського суспільства на зміни у владі Росії для клікбейту: «Питання виникає лише одне: персонально нарешті хтось за це відповість? Або знову ніхто не винен». І запросили читачів… не вимагати перезапуску влади або реформ, а подивитися нове відео від пропагандистського медіа.
Переживали за порядок у Росії і у телеграм-каналі «Политика Страны», який походить із начебто українського видання «Страна.ua». Там у кількох публікаціях спробували пояснити атаку на російські аеродроми. У одній із них писали, що заподіяти шкоду російській стратегічній авіації є лише однією з цілей спецоперації. Але є, мовляв, інші. Серед них — підняття духу українців і посилення негативу до владного режиму Росії. Але, мовляв, критики влади Росії програли одного разу і либонь проваляться і тепер:
«Ті ж телеграм-канали, які у 2023 році готували ґрунт під заколот Пригожина, а у серпні 2024-го піднімали хвилю істерики з приводу наступу ЗСУ у Курській області, зараз розганяють "зраду" з приводу ударів по аеродромах. Хоча поки масштаб цієї хвилі набагато менший, ніж у 2024 чи 2023 році. І якщо тоді розгойдати ситуацію не вдалося, то й тепер буде проблематично».
Погрози ударів у відповідь
Уже за кілька годин після того, як були атаковані місця базування літаків стратегічної авіації, пропагандисти почали продукувати свої варіанти того, яку ж «відповідь» повинні отримати «терористи» за свої дії. Обґрунтовували легітимність удару у відповідь, здебільшого спираючись на тезу про загрозу «ядерній тріаді Росії». Зокрема кремлівський політолог, ексдепутат держдуми Росії Сергій Марков у своєму телеграм-каналі з аудиторією майже 80 тисяч підписників написав, що «така масштабна атака на компоненти стратегічного ядерного потенціалу за ядерною доктриною Росії може бути підставою для застосування ядерної зброї Росією». Згодом, у іншому дописі, Марков, навпаки, почав сперечатися з необхідністю застосування ядерної зброї проти України:
Тезу про можливу відповідальність за атаку не лише України, але й Заходу перепостили у багатьох пропагандистських телеграм-каналах, джерелом оригінального посту був анонімний канал з аудиторією понад 150 тисяч підписників:
«Британські медіа терміново повідомляють, що всією операцією по аеродрому Оленья керувала СБУ. Фактично це зізнання Лондона у скоєному. Їм навіть плювати, кого підставляти. Про СБУ повна маячня, це військова операція».
У іншому анонімному телеграм-каналі з аудиторією майже 160 тисяч підписників у атаці 1 червня звинуватили НАТО та попередили українців у необхідності «готуватися до відповіді»:
«Усі дані розвідки і підготовки атаки дало і готувало НАТО. Українцям варто бути готовими до відповіді. Готуйтеся заздалегідь».
Пропагандистка Маргарита Симоньян у своєму телеграм-каналі з аудиторією понад пів мільйона підписників не розповіла, який саме удар у відповідь уявила вона, проте провела сеанс виливання жовчі на аудиторію своїх підписників, відкинувши будь-яку можливість продовжувати переговори з Україною: «Домовлятися з ними можна тільки про те, як вони вважають за краще стояти біля стінки: з зав'язаними очима або дивлячись прямо в дуло…». Щоправда, вона реагувала не на атаку на російські аеродроми, а на падіння мосту на потяг у Брянській області, яку російський Слідчий комітет спочатку назвав «підривом», але згодом прибрав із повідомлення це слово, назвавши падіння мосту «ЧП» та «руйнуванням» без указання причин. Щодо атаки на аеродроми Симоньян промовчала.
Російська «опозиційна» оглядачка та блогерка Юлія Латиніна у своєму розлогому дописі на іксі (колишній твітер) порівняла успішну операцію СБУ з ударом японського флоту по базі американських кораблів у Тихому Океані під час Другої світової війни, а також, услід за Марковим, повторила наратив про особисту відповідальність Зеленського та наратив російського Міноборони про «українських терористів». І також «натякнула» на ймовірність використання ядерної зброї проти України. Путіна, у свої чергу, Латиніна порівняла з американським президентом часів Другої світової Франкліном Рузвельтом: «Сьогоднішній день — це російський Перл-Харбор… Питання в стратегічних наслідках цього дуже принизливого для Росії Перл-Харбора. Для Путіна вони будуть такими: як і Рузвельт, він тепер поставить своєю стратегічною метою зробити так, щоб майбутня Україна не становила такої небезпеки для Росії. Взагалі-то Перл-Харбор для Японії скінчився Хіросімою, сподіваюся, ця аналогія тут не буде доречною». На момент написання статті цей твіт Латиніної переглянуло понад 150 тисяч користувачів іксу.
Порівняння знищення російських літаків із Перл-Харбором історично некоректне. Адже Японія напала військову базу США, не перебуваючи у стані війни з цією державою. Тоді як воєнний стан в Україні через воєнну агресію Росії триває без перерви від лютого 2022 року.
Менш відомі пропагандисти й автори анонімних телеграм-каналів пішли далі у своїй уяві, перелічуючи варіанти відповідей на удар українських дронів по легітимних військових цілях. Наприклад, один з анонімних пропагандистських телеграм каналів з аудиторією понад 160 тисяч підписників закликав «відігратися» на українських полонених: «Боротися можна і без ядерки. Розстріляти пів тисячі полонених. Показово. Під камеру. І пояснити, що це триватиме і далі».
Інші пропагандисти у телеграм-каналі з аудиторією майже 575 тисяч підписників закликали продовжувати та нарощувати удари по українській цивільній інфраструктурі, також просуваючи наратив про Україну як «терористичну державу»: «Найкращою відповіддю на терористичну діяльність Києва стане щотижневе нарощування наших ударів по всій інфраструктурі України. Інфраструктура терористичного утворення "Україна" має бути максимально знищена, це істотно полегшить роботу нашим військам і спеціальним службам», — цей пост на момент написання статті переглянули понад 310 тисяч користувачів телеграму.
Атака на аеродроми російської стратегічної авіації засвідчила, що серед тих, хто творить російський і проросійський інфопростір зберігається критичне налаштування до спроможності поточної влади Росії вести державу курсом до «успіху». Однак для них «успіхом» усе ще залишається перемога у війні, яку Росія і почала. Та визнання за Росією права порушувати міжнародне право і не відповідати за злочини.
Для пропагандистів немає суперечності у тому, щоб називати головним ворогом держави НАТО і при цьому вимагати розплати над Україною. Успішні атаки Сил оборони України для них є нагодою упустити контексти злочинів росіян і вимагати від своєї влади збільшення терору, який і без того не припинявся ні на день з 2014 року.