«КДБ починає і виграє»: що писали міжнародні медіа та російські пропагандисти про розмову Трампа з Путіним

«КДБ починає і виграє»: що писали міжнародні медіа та російські пропагандисти про розмову Трампа з Путіним

15:34,
21 Травня 2025
1385

«КДБ починає і виграє»: що писали міжнародні медіа та російські пропагандисти про розмову Трампа з Путіним

15:34,
21 Травня 2025
1385
«КДБ починає і виграє»: що писали міжнародні медіа та російські пропагандисти про розмову Трампа з Путіним
«КДБ починає і виграє»: що писали міжнародні медіа та російські пропагандисти про розмову Трампа з Путіним
У центрі пропагандистських сюжетів — близькість Трампа до Путіна, «розчарування» України, «фіаско» Європи та «дипломатичний тріумф» Кремля.

Російська пропаганда використала телефонну розмову Трампа і Путіна як інструмент для просування ідеї про двосторонню змову, яка вирішить долю України, применшуючи роль Києва та європейських лідерів. Прокремлівські телеграм-канали, незалежно від цільової аудиторії, синхронно просували ідею, що лише Росія та США мають право визначати майбутнє, залишаючи Україну в позиції «стратегічної ізоляції». Пропагандистські канали також активно використовують тактику залякування, стверджуючи, що Україна втрачає «останній шанс» на вигідний мир, і водночас звеличують Путіна як майстра дипломатичних маніпуляцій. Міжнародні медіа визнають, що дзвінок мало сприяв миру і лише підтримав Кремль у його амбіціях.

Дональд Трамп перебуває на посаді президента більше ста днів і упродовж цього часу він та його адміністрація намагаються домовитися з Путіним про закінчення війни проти України. Відбуваються телефонні розмови, офіційні та кулуарні перемовини, поїздки до Москви. Чи не після кожного подібного контакту американський президент, сповнений оптимізму, позитивно відгукується про миротворчі наміри Кремля. Мовляв, Путін рішуче налаштований на закінчення війни, а Москва прагне нарешті нормалізувати відносини із Вашингтоном і вийти з міжнародної ізоляції. Детальніше про це читайте у матеріалах «Мирний процес» в оптиці пропагандистів Кремля, «Договорнячок». Пропаганда — про «перемир’я» після розмови Трампа та Путіна, Від «Путін примусить до миру» до «Трамп примусить до миру». Чергова серія телефонних переговорів пройшла цього тижня.

19 травня президент США Дональд Трамп зателефонував президенту Росії Володимиру Путіну. За словами Трампа, це була «дуже хороша» розмова. Росія та Україна, за його словами, негайно почнуть переговори про припинення вогню й завершення війни. Путін у відповідь сказав, що мав «дуже змістовну та вельми відверту і загалом корисну» розмову із Трампом. За його словами, Росія «готова запропонувати й працювати з Україною над можливим меморандумом про майбутній мирний договір», але заявив, що «потрібно знайти компроміси, які б влаштували обидві країни». Перед дзвінком до Путіна Трамп уже провів одну розмову з Володимиром Зеленським. Після переговорів з Путіним Трамп знову зателефонував президенту України — цього разу до розмови приєдналися також європейські лідери: Урсула фон дер Ляєн, Емманюель Макрон, Джорджія Мелоні, Фрідріх Мерц і Александер Стубб. Зеленський розповів, що обговорюється можливість зустрічі на високому рівні між представниками США, України, Росії та деяких європейських країн. Вона може відбутися в Туреччині, Ватикані або Швейцарії. «Розмова була різна за характером. Трамп наполягає на прямих переговорах України та Росії», - прокоментував другу розмову Володимир Зеленський. Також Зеленський заявив, що під час першої розмови з Трампом йшлося про припинення вогню й про готовність США до санкцій, якщо Росія його порушить.

За даними The Wall Street Journal, перед дзвінком Путіну президент США запитав у Зеленського, що їм слід було би обговорити. У відповідь на це український президент попросив поговорити з головою Кремля про 30-денне припинення вогню. Помічник Путіна Юрій Ушаков за результатами дзвінка сказав, що у розмові лідерів держав не йшлося про тимчасові рамки для припинення вогню, при розмови про Україну були «дуже докладними і з цікавими нюансами».

Видання Axios розповіло, що саме Трамп сказав Зеленському та лідерам ЄС після розмови з Путіним. За інформацією видання, Путін погодився на переговори з Україною, але Штати не братимуть участі в цьому діалозі. Ба більше, Трамп також вважає поганою ідеєю введення санкцій проти Росії, оскільки, на його думку, Путін хоче укласти угоду. За словами джерел Axios, деякі з лідерів, яку були присутні під час розмови, виглядали здивованими та шокованими.

19 травня віцепрезидент США Джей Ді Венс сказав, що після дзвінків Трампа Путіну та Зеленському США розглянуть можливість виходу з переговорів про завершення війни. Трамп згодом також підтвердив, що в разі відсутності прогресу на переговорах між Україною і Росією готовий «відступити» від переговорного процесу.

Читайте також: «Ми готові воювати вічно». Пропаганда — про підготовку, перебіг і результати переговорів у Стамбулі

Розповідаємо, як телефонні розмови Дональда Трампа висвітлювали у прокремлівських телеграм-каналах та міжнародних медіа.

«Беззубі» зусилля Трампа та розчарованість європейців

Міжнародні медіа відмічають, що телефонний дзвінок Трампа та Путіна сигналізує про відмову Сполучених Штатів від спроб посилення тиску на Росію та продовження бойових дій без сподівань на перемир'я найближчим часом. Про це, зокрема, пишуть автори газети The Washington Post: «Телефонний дзвінок... припинив зусилля, спрямовані на те, щоб змусити Росію до негайного припинення вогню, і натомість відкрив шлях до продовження бойових дій під час тривалих переговорів  на превеликий жаль для України та її європейських союзників». Також видання пише, що небажання Трампа тиснути на Росію свідчить про можливий відступ США з переговорів. «Вказівка Трампа на те, що Росія та Україна мають самі вести переговори про припинення вогню між собою, також свідчить про зменшення участі США в цьому процесі, що викликає сумніви в тому, що угода може бути досягнута до кінця року», – йдеться у матеріалі, присвяченому результатам дзвінка.

Журналіст CNN Стівен Коллінсон пише, що розмова Трампа з Путіним в основному продемонструвала, наскільки далеким є будь-який прорив у перемовинах щодо війни. Також цей телефонний дзвінок підняв «нові питання стосовно того, наскільки Трамп справді бажає бути залученим, та посилив трансатлантичне розділення стосовно закінчення війни». Автор критикує Трампа, називаючи його мирні зусилля «беззубими» та пише, що перекладаючи відповідальність за перемовини на Росію та Україну: «Трамп став на бік свого друга в Кремлі», оскільки мета Путіна – затягувати мирний процес та продовжувати свій наступ. «Я думаю, що дуже важко сприймати результати цього дзвінка інакше, ніж так, що Путін, схоже, отримав саме те, що хотів», – підсумовує журналіст.

Консервативне видання New York Post також відзначає, що Трамп після дзвінка не згадав про нові санкції, про які говорилося до цього. Натомість, звертає увагу NYP, мова йшла про нібито «бажання Росії відновити велику економічну взаємодію з Сполученими Штатами». Також новим важливим моментом, на думку авторів видання, є слова Трампа після дзвінка з Путіним про можливу роль Ватикану у переговорах. Як заявив президент США журналістам, переговори за посередництвом Католицької церкви «могли б допомогти» зняти частину «гніву», який існує між Росією та Україною. Про бажання Трампа «перекласти відповідальність» за переговори на Ватикан, писали і згадані вище The Washington Post.

Також одразу після дзвінка NYP опублікувало колонку Річа Лоурі, головного редактора журналу National Review, під красномовним заголовком «Трамп неправильно розуміє українсько-російську війну - і ще більше ускладнює все для себе». Лоурі зауважує, що незважаючи на оптимістичний тон Трампа після дзвінка з Путіним, немає ніяких свідчень про щось нове у процесі перемовин. «Майстер створення важелів впливу на іншу сторону в переговорах не зміг зробити цього з Путіним», – пише автор. На його думку, Трамп у розмовах з Путіним виступає у ролі психотерапевта, «який говорить м'якими тонами, розуміє до глибини душі і рішуче не засуджує», що лише стверджує очільника Кремля у його бажанні досягти перемоги. В той час як насправді, стверджує Лоурі, якби адміністрація президента США «дала зрозуміти, що якщо Путін не відмовиться від своїх максималістських вимог... то вона буде підтримувати Україну до кінця, це могло б змінити його розрахунки».

Британська газета The Guardian звертає увагу на протиріччя між оптимістичним настроєм Трампа, який назвав дзвінок «чудовим», та заявами Путіна, які свідчать про відсутність будь-якого прогресу у перемовинах. Зауважується, що Путін відмовився від запропонованої США 30-денної зупинки вогню, на яку погодилася Україна, та висловився про те, що максималістські вимоги Росії залишаються незмінними.

«З моменту переобрання Трампа Путін займається делікатним балансуванням з президентом США, зовні підтримуючи мирні переговори, щоб залишитися на боці Трампа, але водночас наполягаючи на умовах, які фактично означають капітуляцію України», – пише видання.

Також автори звернули увагу на можливий відхід США від перемовин, нагадавши Трампу про його передвиборчі гучні заяви:

«Слова Трампа після телефонної розмови з Путіним також вказували на те, що США відступають від переговорів. Він сказав, що умови угоди можуть обговорюватися лише «воюючими сторонами», незважаючи на його попередні заяви про те, що він може закінчити війну за один день».

Кореспондент німецького видання Die Welt в Брюсселі Крістоф Шильц стверджує, що після розмови Трампа та Путіна настрої серед європейських політиків «коливаються між безпомічністю, розчарованістю та гнівом». Головна увага європейців зосереджена на санкціях, які вони ввели проти Росії після відмови Кремля від перемир'я, і які також очікували від США. Die Welt з посиланням на брюссельских дипломатів повідомляє, що в ЄС сподіваються на прийняття пакета санкцій, ініційованих сенатором-республіканцем Ліндсі Гремом, з митами до 500 відсотків як покарання за порушення санкцій. Тоді, як пише видання, навіть прем'єр Угорщини Віктор Орбан з більшою вірогідністю погодиться на введення нових санкцій.

«Але чи наважиться Вашингтон насправді запровадити настільки далекосяжні санкції і тим самим наразитися на ризик торгівельної суперечки з Індією і Китаєм?», – задає риторичне питання автор матеріалу.

 

«Байден-2» чи «найближчий союзник Путіна»

 

У російських пропагандистських телеграм-каналах, незалежно від аудиторій, на які вони націлені, головний посил і до, і після розмови президентів Росії і США, однаковий: мовляв, тільки їхні держави будуть вирішувати долю України. Перед дзвінком Трампа і Путіна у польському проросійському телеграм-каналі з 12,5 тисячами підписників писали, що «Трамп і Путін, схоже, вже поділяють непохитну віру в те, що вони єдині, хто має особистий авторитет і навички для звершення війни в Україні, тоді як європейці та українці зрештою зроблять, що їм скажуть».

Про ймовірність, «що два президенти розроблять власний план врегулювання без участі України та Європи» писали і у пропагандистському телеграм-каналі, націленому на російськомовних мешканців держав Балтики. Він має понад 40 тисяч підписників.

«Наш Верховний, як грамотний психолог (на великому досвіді — школа КДБ у крові), як скрипаль-віртуоз пройшовся ключовими чутливими точками душі Трампова. Насамперед — врахував його гігантську зарозумілість, властиву типовому нарцису, яким Трампов є... Ще очевидно, що найжахливіші побоювання бандерівської хунти мали під собою підстави та реалізуються якнайкраще. А побоювалася вона, нагадаю, того, що росіяни з американцями влаштують ситуативний міжсобойчик, вирішують питання віч-на-віч, у тому числі українську тему», – написала російська пропагандистка, яка має у телеграмі 41,5 тисячі підписників.   

«Для Дональда Трампа телефонна розмова з Володимиром Путіним у понеділок дала йому надію на світле майбутнє для “великомасштабної торгівлі” між Росією та США… Для українців та їхніх союзників у Європі це здавалося зрадою. Зараз Трамп, схоже, більше зацікавлений у зближенні з Москвою, ніж у врегулюванні війни», – написали у польському-проросійському телеграм-каналі з 12,5 тисячами підписників. 

 

Читайте також: «Окупація, інтервенція, Четвертий рейх». Російська пропаганда — про європейських миротворців в Україні

У сегменті проросійських телеграм-каналів, спрямованих на внутрішньоукраїнську аудиторію, найбільший акцент був саме на дзвінку Трампа Путіну, а перемовини американського президента з українським колегою та європейськими лідерами майже не брали до уваги. Ба більше, часто йшлося не так про зміст самої розмови, як про зближення очільників Білого дому та Кремля. Приміром, у телеграм-каналі із 440 тисячами підписників наголошували, що «Трамп – єдиний політик у світі, у якого ворогів більше, ніж у Путіна. І саме ця його вразливість дає можливість Путіну перевести діалог у паритетне русло. Сторони потребують одна одної. У них немає іншого вибору, як створити тактичний альянс. Для Трампа Путін один із небагатьох можливих союзників. Крім того, для Трампа українське питання - ключ до очищення Європи від глобалістів. І саме це головний лейтмотив учорашнього дзвінка: у них дуже багато спільних ворогів». 

Ідилії американського та російського президентів заважають хіба що «глобалісти», так пропаганда йменує європейських лідерів:

«Глобалістам дуже важливо загнати Трампа в кут і змусити повернутися до української кризи, ставши “Байденом-2”. Глобалістам було дуже важливо не дати Трампу посадити за стіл переговорів Україну та РФ, оскільки це дало йому вікно можливостей для виходу» (із анонімного телеграм-каналу на 1.1 млн підписників).

У каналі на 150 тисяч підписників пропагандисти розцінювали розмову як блискучу перемогу Путіна. Всього одним телефонним дзвінком йому начебто  вдалося і перехопити дипломатичну першість, і сформувати нову геополітичну архітектуру, і врятувати Америку, і перемогти Європу з Україною:  «Росія: закріплює ініціативу у дипломатії та формування нової архітектури “взаємовигідного миру”, де її умови — відправна точка; США (Трамп): відмовляється від ролі морального арбітра та повертається до геоекономічного прагматизму, ЄС: втрачає суб'єктність та контроль над повісткою, Україна залишається у стратегічній ізоляції, з мінімальними важелями впливу на перебіг переговорів».

Неодноразово наголошувалося на тому, що саме Путін «звільнив» Трампа від тягаря «українського кейсу» й дав можливість тому вийти з переговорного процесу, при цьому очільник Білого дому не втратив обличчя. Саме цей меседж відпрацьовував канал із мільйонною аудиторією: «Трамп зараз заявив, що якщо суттєвого прогресу по Україні не буде, США поступляться своєю роллю у врегулюванні Європі (скидає на глобалістів)».

Щодо оцінки суті розмови та подальшого розвитку подій, пропагандисти вдавалися до звичної тактики залякування — мовляв, зараз Москва пропонує ще досить вигідні для України умови, але впертий Зеленський ними вчергове знехтував, тож далі буде тільки гірше. Канал із майже пів мільйоном підписників,  спрямований на українську авдиторію,  «нагадав», що непримиримий президент Зеленський втратив «як мінімум 2 роки, коли можна було домовитися на кращих умовах». У каналі із мільйонною аудиторією перемовини Трампа та Путіна порівняли із Мінськими домовленостями: «Це був хиткий шанс. Не ідеальний. Не легкий. Але шанс. Мінськ було відкинуто. Спочатку з гордості. Потім — зі страху. Нас переконали, що поступка – це поразка. Чому відкинули шанс на мир, перш ніж стало пізно?»

Читайте також:  100 днів Трампа. Як міжнародні медіа та російські пропагандисти писали про дії президента США

Незважаючи на оптимістичні заяви Трампа про «дуже хорошу» розмову з Путіним, реального прогресу в мирних переговорах немає. Путін відкидає пропозиції щодо припинення вогню, наполягає на максималістських вимогах та фактично вимагає капітуляції України. Російська пропаганда нав’язує думку, що тандем Путіна і Трампа вкрай вигідний Штатам. Водночас майстерно використовує образ Трампа як нарцисичного лідера, якого Путін нібито «обігрує» завдяки своїм дипломатичним навичкам і КГБ-шному вишколу. Це для споживачів російської пропаганди мало б створювати враження переваги Кремля в очах проросійської аудиторії. Водночас міжнародні медіа підкреслюють обмеженість підходу Трампа до врегулювання війни, що створює виклики для подальшої підтримки України.

 

 

 

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2025 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду