
«Ми готові воювати вічно». Пропаганда — про підготовку, перебіг і результати переговорів у Стамбулі
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
«Ми готові воювати вічно». Пропаганда — про підготовку, перебіг і результати переговорів у Стамбулі


16 травня у Стамбулі відбулися переговори між Україною та Росією. Делегацію України очолив міністр оборони Рустем Умєров. Російську делегацію очолював колишній міністр культури Росії, а зараз помічник Путіна Володимир Мединський. Саме Мединський навесні 2022 року очолював російську делегацію на останніх прямих переговорах Росії та України, теж у Стамбулі.
«Метою наших переговорів було обговорення припинення вогню, обмін полоненими. Також потенційно ми готуємо зустріч між лідерами країн», — підсумував зустріч із росіянами Рустем Умєров.
26 квітня президент Сполучених Штатів Америки написав у своїй соціальній мережі Truth Social, що Україна і Росія дуже близькі до угоди про припинення вогню:
«Вони дуже близькі до угоди, і тепер обидві сторони повинні зустрітися на дуже високому рівні, щоб завершити це. Більшість основних моментів узгоджено. Зупиніть кровопролиття зараз».
За два дні, 28 квітня, президент Росії Володимир Путін оголосив без попередніх домовленостей з Україною, що Росія від півночі 8 травня до півночі 11-го припиняє вогонь. На ці дні припадало святкування Дня перемоги в Росії 9 травня, коли в Москві мали провести парад, куди запросили лідерів союзників Росії та намагалися організувати безпеку й прикриття цього дійства.
В Україні ж запропонували Росії не обмежуватися трьома днями й погодитися на припинення вогню на 30 днів.
«Ми цінуємо життя людей, а не паради. Саме тому ми вважаємо — світ вважає, — що немає причин чекати 8 травня. І вогонь має бути припинений не на кілька днів, щоб потім знову вбивати. Негайне, повне і безумовне припинення вогню — і щонайменше на 30 днів, щоб було гарантовано і надійно, — це те, що може дати основу реальній дипломатії», — сказав у відеозверненні 28 квітня президент України Володимир Зеленський. А 9 травня Зеленський сказав, що має активну співпрацю зі США про припинення вогню на 30 днів:
«Ми всі єдині в думці, що має бути повне припинення вогню. І якщо Росія затягуватиме війну, буде потрібно посилювати санкції, особливо якщо вони порушать припинення вогню, коли воно нарешті почнеться».
Потребу у припиненні вогню та початок переговорів про це підтримали й партнери України.
«Єдність щодо безумовного 30-денного припинення вогню з понеділка. У разі недотримання — хвиля нових санкцій, тісно скоординованих зі США», — написав 10 травня у Х після засідання Коаліції охочих, однієї з платформ для підтримки України демократичними державами, президент Фінляндії Александр Стубб.
Президентка Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн на пресконференції з канцлером Німеччини Фрідріхом Мерцом 10 травня сказала, що вважає важливим, щоб «30-денне припинення вогню, запропоноване зараз президентом Трампом і президентом Зеленським, було прийняте та згодом впроваджене».
Однак 11 травня вночі Путін сказав, що пропонує 15 травня відновити прямі переговори в Стамбулі про припинення вогню «без попередніх умов».
«Ми будемо чекати на зустріч із Путіним у Туреччині. Щоб Росія не маніпулювала містами й не казала, що Путін не готовий прилітати в Анкару, а готовий летіти тільки в Стамбул… якщо Путін прилітає в Стамбул, а не в столицю — я передав сигнал президенту Ердогану, і турецька сторона готова, що ми з президентом Ердоганом полетимо у Стамбул», — відреагував Володимир Зеленський.
Фоном для зустрічі у Стамбулі був документ із 22 пунктами, в яких викладено бачення США, як має відбуватися припинення вогню та що мусить статися після того. Його наприкінці квітня презентував лідерам України, Німеччини, Франції та Сполученого Королівства спеціальний представник США Кіт Келлог. Повний текст цього документа опублікувало видання «Дзеркало тижня» 14 травня. План Келлога, зокрема, передбачає: постійне припинення бойових дій в Україні на позиціях, як вони є, з подальшим обміном територій; обмін усіх полонених і повернення в Україну вивезених росіянами дітей; США визнають Крим за Росією; компенсації Росії за відбудову України; створення 30-кілометрової демілітаризованої зони вздовж лінії зіткнення.
Авторка публікації, у якій оприлюднили план бачення припинення бойових дій в Україні від США, редакторка відділу міжнародної політики «Дзеркала тижня» Тетяна Силіна коментувала:
«Готовність нинішньої американської адміністрації юридично визнати Крим частиною Росії свідчить: відтепер будь-який автократ чи диктатор, котрий зажадав захопити частину іншої держави, може розраховувати на те, що згодом його дії визнає й узаконить найвпливовіша (досі) демократія світу… Нагадаємо, що Трамп під час своєї передвиборчої кампанії постійно казав про “мир через силу”, щоправда, не уточнюючи, як саме він це реалізовуватиме. На практиці виявилося, що сила застосовується винятково до жертви агресії, а не до агресора».
За незгоду з припиненням бойових дій, за словами Володимира Зеленського, проти Росії мали б запровадити нові санкції.
Тези напередодні переговорів
11 травня серед ночі Путін зібрав журналістів і оголосив, що відкидає ідею оголошення 12 травня стійкого 30-денного перемир’я, але водночас покликав Україну на прямі переговори про мир у Стамбул. Щойно стало про це відомо — анонімні телеграм-канали почали «інсайдити», що Зеленський нібито злякається та нікуди не поїде, Київ разом із «глобалістами» намагатиметься зірвати переговори.
Пропагандисти підкреслювали «великодушність» Путіна, що він уже помилував українців, адже поки не буде атакувати балістичною ракетою «Орєшнік»: «Путін навіть назвав дату та місце двосторонніх переговорів, на які Кремль готовий, — це 15 травня, Туреччина. Тепер відповідь за Зеленським. При цьому переговори не зупинять бойові дії, а отже вони будуть певним чинником, який впливатиме на перебіг цих переговорів. Можливо, поки що не буде удару “Орєшніком” (гарна новина для українців). Усі прогнозують, що Зе відмовиться та висуне свої умови» (з телеграм-каналу на 1,1 млн підписників).
Інший телеграм-канал із мільйонною аудиторією також прогнозував, що «Зеленський відмовиться від переговорів із російською делегацією, якщо до Стамбула не приїде Путін».
Інші телеграм-канали з того ж пулу сповіщали, що Трамп і Путін нібито досягли повного консенсусу, питання російсько-української війни вже розв’язане, їм залишилося лише приїхати до Стамбула й потиснути руки за столом переговорів. І цей ідеальний розвиток подій здатні зіпсувати лише глобалісти та неконструктивний Зеленський. Приміром, ось що писали у каналі на 417 тис. підписників: «Переговорний процес Кремля з адміністрацією Трампа перебуває на фінальній стадії, що дозволяє лідерам Росії та США провести саміт, якщо не станеться розрив позицій і провокації з боку глобалістів».
Інший канал із мільйонною аудиторією зловтішався, що Зеленського привезуть до Стамбула фактично стати свідком порозуміння Трампа та Путіна, Трамп цілковито «став на бік Путіна», а з Україною «фактично розіграли черговий Курський гамбіт, коли ми проковтнули приманку, не розібравшись у ситуації».
Набагато менш оптимістичними за своєю риторикою були повідомлення російських так званих «воєнкорів»-пропагандистів, які прогнозували, що переговори в Стамбулі мало чим відрізнятимуться від аналогічних переговорів 2022 року. «Хай би як не намагалися переконати себе, що Путін “усіх переграв”, “вискочив із пастки” та “перекинув м’яча на той бік” тощо — всі ці слова з тієї чужої п’єси. Що змінилося від часів Стамбульських переговорів 2022 року? Кажуть, і тоді нас обдурили. Добре, а чому зараз не буде так само?», — з допису телеграм-каналу на 80 тис. підписників.
Проросійський телеграм-канал із 1,1 млн підписників вирішив створити для своїх читачів атмосферу напруженого очікування. Мовляв, у Стамбулі на Зеленського чекає засідка, влаштована Москвою і Вашингтоном, а Трамп і Путін їдуть туди 15 травня у власних справах — більш важливих, ніж мир в Україні — і лише використають мирні переговори як привід зустрітися: «Російські пабліки впевнені, що Путін не полетить на зустріч до Стамбула 15 травня. Наше кремлівське джерело не настільки категоричне і припускає те, що це пастка Путіна і Трампа для Зеленського/глобалістів. Президентам США та РФ потрібна “димова завіса” українського кейсу, щоб провести особисту зустріч».
Інший паблік із 84 тис. підписників також запевняв, що «ймовірність тристоронньої зустрічі велика, бо Трампу потрібна зустріч із Путіним».
Володимир Зеленський погодився на пропозицію Путіна та запевнив, що чекатиме очільника Кремля у Туреччині «особисто». Керівник його офісу Андрій Єрмак додав, що при цьому Київ усе ж очікує на виконання передумов: «Припинення вогню Росією, потім усе інше». Дональд Трамп сказав, що «зустріч може принести добрі результати», але ніяк не прокоментував те, що Москва знову проігнорувала пропозицію перемир’я, до якого, серед інших, закликав і сам Трамп. Міністр Європи та закордонних справ Франції Жан-Ноель Барро сказав, що Володимир Путін має приїхати у Стамбул і зустрітися там із Президентом України Володимиром Зеленським: «Путін запропонував прямий контакт із Володимиром Зеленським, на що той погодився. Володимир Путін тепер повинен виконати свою частину угоди та з’явитися в четвер у Стамбулі для зустрічі з Володимиром Зеленським».
Тож коли прогнози пропагандистів про те, що Україна «дасть задню» й не приїде до Стамбула, не справдилися, «задню дали» самі ж пропагандисти. Мовляв, «виклик» Путіну — це лишень «героїчний блеф» Зеленського, але російський диктатор не йтиме на поводі українського президента, бо «Зеленський не рівень Путіна, як би Володимир Олександрович не бив себе в груди» (з телеграм-каналу на мільйон підписників). І взагалі, «зустріч Зе та Путіна нічого не дасть, крім інфоприводу. Але Кремль, можливо, ухвалить рішення про зустріч. Ідуть кулуарні торги з Вашингтоном», — ішлося в тому ж телеграм-каналі на 1,1 млн підписників, який ще кілька днів тому фантазував щодо зустрічі Трампа та Путіна у Стамбулі та роль пасивного спостерігача, яка випаде там українській делегації.
Урешті речник глави Кремля Дмитро Пєсков повідомив, що Путін не поїде у Стамбул на переговори з українською делегацією. «Згадайте лише Стамбул-1 у 2022 році та навіть підписані папери переговорною групою, після якої росіяни виконали свою частину договору, а Київ під приводом Бучі просто кинув Кремль. Ось чому Путін не хоче просто зустрічатися з Зе, який нічого не вирішує і може легко кинути», — так пропагандисти одного з каналів-мільйонників пояснили відмову Путіна їхати на переговори, які він сам і запропонував.
Можливо, у відповідь на цей крок Кремль очікував, що Зеленський відмовиться від поїздки до Туреччини чи що Україна відкличе свою делегацію й це дасть можливість звинуватити Київ у зриві переговорів.
Путін затвердив склад делегації для участі в переговорах з Україною в Стамбулі, про що було повідомлено 15 травня вранці. Як і у 2022 році, цю делегацію очолив помічник президента Росії Володимир Мединський. Також у складі російської групи переговорників були заступник міністра закордонних справ Росії Михайло Галузін, начальник Головного управління Генерального штабу Збройних сил Росії Ігор Костюков і заступник міністра оборони Росії Олександр Фомін. Такий склад російської делегації Зеленський назвав «бутафорським», утім, навіть після цього Україна не відмовилася від переговорів у Стамбулі, аби не давати Кремлю зайвого приводу звинувачувати Київ у «зриві мирного процесу».
«Ослів на переправі міняють, а от коней — ніколи. Судячи зі складу делегації у Стамбулі, наш Мединський — кінь. Відправили його туди спеціально, як німий докір. Щоб [українці] на Мединського подивилися, згадали 2022 рік, подумали, скільки вони за ці три роки втратили. Мединський у цій ситуації — людина-тригер, людина-докір, людина-нагадування. Росія, відправивши до Стамбула Мединського, продемонструвала, наскільки їй начхати на ці переговори. Дозріли, мразі, все підписуватимете з Мединським. Мало? Значить, він приїде втретє», — йшлося на одному з каналів із пулу так званих «воєнкорів»-пропагандистів (143 тис. підписників).
Реакції під час переговорів
Тези пропагандистів у телеграм-каналах стосовно складу російської делегації у Стамбулі розділилися. З одного боку, наприклад, утікач, екснардеп Верховної Ради України зрадник Олег Царьов написав, що Росія надіслала на переговори, «висловлюючись хокейною термінологією, третю трійку», тобто представників невисокого рівня. Та водночас додав, що Захід і Зеленський відразу, ще до старту переговорів, «налаштовані негативно» та сконцентрують усю свою критику на складі російської делегації. Інші пропагандисти, наприклад, Андрій Пономар, який називає себе «політичним оглядачем», відразу розкритикували слова Зеленського про низький рівень делегації Росії та відсутність у її складі людей, здатних ухвалювати рішення.
«Яку ж маячню він несе. Склад делегації затверджено Президентом Росії. Це знімає всі питання про статус переговорної групи», — написав Пономар у своєму телеграм-каналі з аудиторією майже 150 тисяч підписників.
Спробував додати «ваги» складу російської делегації у своєрідний спосіб і «політолог», близький до Кремля, колишній депутат Держдуми Росії Сергій Марков, який у дописі у власному телеграм-каналі підкреслив походження делегатів, мовляв, Москва на переговори з Україною відправила ледве не таких самих українців: «Російська делегація прибула на чолі з Мединським. Він, до речі, уродженець України та твердий патріот Росії. До делегації також входять заступники МЗС і Міноборони, військової розвідки та головний парламентер від Генштабу — Олександр Зорін. Зорін вів переговори й у Маріуполі з нацистами “Азова”, й у Сирії з джихадистами. Він начальник управління інформації Генштабу і теж уродженець України».
Ще низка телеграм-каналів російських пропагандистських медіа, зокрема Ura.ru, «смакували» слова речниці російського міністерства закордонних справ Марії Захарової, якими вона також критикувала Зеленського. Театральний «гнів» Захарової стосувався затримки з початком переговорів, мовляв, Україна змушує чекати російську делегацію та відтягує початок зустрічі.
«Чекаємо, поки клоун навиступається. Незабаром уже спливе доба, як російська делегація перебуває в Стамбулі. Російські дипломати чекають, поки галюциногени відпустять Зеленського, і він дозволить тим, кому три роки забороняв, розпочати переговори», — так передали виступ Захарової у телеграм-каналі Ura.ru з аудиторією понад 260 тисяч підписників.
Потрібно зауважити, що офіційно заздалегідь не повідомляли про точний час старту переговорів, російська делегація прибула у Стамбул вранці четверга, знаючи, що тоді українські високопосадовці перебували в Анкарі на зустрічі з президентом Туреччини Реджепом Ердоганом.
Інші телеграм-канали називали попередні варіації складу російської делегації включно з головою МЗС Росії Сергієм Лавровим і колишнім послом Росії у США Юрієм Ушаковим, про які написали як російські медіа, що згодом видалили публікації, так і іноземні, наприклад, The Washington Post із посиланням на джерела у Кремлі — «українським фейком, створеним у лондонському офісі».
«Вкидаємо фейк про те, що Сергій Лавров і Юрій Ушаков очолять делегацію Росії на переговорах. Добиваємося відмови росіян від цієї ідеї, оскільки вони нічого не роблять під тиском. Звинувачуємо росіян у неповазі, пониженні, знущанні, вішаємо це на Трампа. Вихваляємо Зеленського. Перемога. План на Стамбул у Форін офісі в Лондоні», — такий ланцюжок домислів вибудували пропагандисти у дописі телеграм-каналу з аудиторією 175 тисяч підписників. Цей допис поширювали й інші пропагандистські телеграм-канали. У цьому випадку це класична методика Кремля — тестувати публічні реакції, вкидаючи різноманітні версії подій, які готуються, та моніторячи реакції на них. А справа пропагандистів у телеграм-каналах — висміювати та називати «українськими фейками» ті версії штучної реальності, від яких у Москві вирішили відмовитися.
Переговори без результату й інсайди «глобалістів»
Самі переговори 16 травня очікувано завершилися без результатів. Офіційно обидві сторони заявили про обговорення потенційного обміну полоненими у форматі «1000 на 1000» та про можливу підготовку зустрічі Зеленського та Путіна. Також запланували продовження обговорення перемир’я. За словами Мединського, «кожна сторона представить своє бачення можливого майбутнього припинення вогню». Неофіційно ж журналісти Reuters із посиланням на українські джерела пишуть, що Росія висунула неприйнятну вимогу відступу українських військ із незахоплених Росією територій чотирьох областей та інші умови, які «відірвані від реальності й виходять далеко за межі всього, що обговорювалося раніше». Кореспондент The Economist Олівер Керролл передав слова, які нібито сказав Мединський: «Ми не хочемо війни, але ми готові воювати рік, два, три — скільки потрібно. Ми воювали зі Швецією 21 рік. Як довго ви готові воювати?».
Таким чином, підтвердилося небажання Росії вести конструктивні переговори, погоджуватися на перемир’я та зупиняти бойові дії. Очевидно, представники Кремля не можуть не розуміти, що Україна не погодиться на вимоги здачі Херсона та Запоріжжя, тому проведення зустрічі в Стамбулі є лише черговим маневром Путіна, спробою затягнути війну. Пропаганда ж у цих умовах намагається покласти принаймні частку відповідальності за відсутність результату на Україну, прирівняти українські переговорні позиції до російських як «нездійсненні та неприйнятні».
Так, один з анонімних телеграм-каналів (438 тис. підписників) написав: «Мета Офісу Президента — перекласти відповідальність на противника за ймовірний зрив дипломатії, до якої закликає Трамп». Також той же канал, щоб пом’якшити ефект від російських вимог, поставив під сумнів інсайди з зустрічі, списавши їх на «каверзи глобалістів»: «Усі ЗМІ глобалістів пишуть про якісь загрози з боку РФ. На тлі позитивних коментарів обох делегацій виглядає максимально неправдоподібно. Мабуть, завдання виставити росіян максимально агресивними».
При цьому російські медіа спокійно цитують того ж Керролла й інших журналістів. RT із посиланням на російську делегацію прокоментувало, що Росія наступного разу нібито зажадає не чотири, а вже п’ять областей. Для внутрішньої російської аудиторії немає потреби зображати надмірне миролюбство. Пропаганда також приєднується до погроз: якщо Україна не прийме нинішні умови Кремля, то наступні будуть гірші. В цьому контексті згадуються попередні переговори в Стамбулі 2022 року, в провалі яких, звичайно, звинувачують не вимоги Росії де-факто капітулювати, а «небажання Зеленського домовлятися». «Цей Стамбул набагато гірший за минулий, росіяни вже підійшли до Дніпропетровської області, а якщо його також “запоре” Зеленський, то наступні переговори будуть ще гіршими — це розуміють усі», — пише анонімний телеграм-канал (1 млн підписників), одночасно і погрожуючи, і перекладаючи відповідальність на українську сторону, і використовуючи один з улюблених прийомів пропаганди — посилання на уявну більшість («це розуміють усі»).
Ще одним наративом після оголошення перших результатів переговорів стало перекладання відповідальності про відсутність домовленостей про 30-денне безумовне припинення вогню на ЄС. Водночас пропаганда зобразила президента США Дональда Трампа важелем, який може вплинути на європейських політиків на користь Росії. Для цього пропагандисти вигадали свій сенс телефонної розмови європейських лідерів і Володимира Зеленського з Трампом. Кілька телеграм-каналів сукупною аудиторією понад 200 000 підписників поширили наступне повідомлення:
«30-денне перемир’я, на якому наполягає Україна, поки що не ухвалено через позицію Євросоюзу, який відмовився припинити постачання озброєння на період перемир’я. Те, що цю позицію намагаються змінити США, побічно підтверджує інформація про термінові переговори лідерів ЄС і Дональда Трампа», — так написали у пропагандистському каналі з посиланням на «власного кореспондента у Стамбулі». Потрібно наголосити, що представників ні європейських інституцій, ні окремих держав Європи взагалі не було у Стамбулі чи Анкарі, а пропагандисти могли вигадати версію про відмову від постачання допомоги Україні, апелюючи до неформального саміту міністрів закордонних справ країн-членів НАТО, який 14—15 травня пройшов у південній турецькій провінції Анталія.
Інші російські телеграм-канали повторювали сталий наратив про те, що Зеленський безпосередньо й українська влада загалом «заробляють на війні та готові нехтувати життями простих українських солдатів», із чого робиться «висновок» про незацікавленість України у переговорах і «неповазі» до російської делегації. Автори таких пропагандистських телеграм-каналів заздалегідь підготували висновок про результати переговорів, які, на їхню думку, мають закінчитися «буквально нічим, унаслідок або зриву з боку України, або її недоговороздатності».
Висновки
Переговори в Стамбулі 16 травня демонструють стратегію Кремля використовувати дипломатичний процес як інструмент пропаганди та затягування війни. Російська делегація прибула з нереалістичними вимогами, відмовившись від пропозиції 30-денного перемир’я та демонструючи готовність «воювати скільки потрібно». Пропагандистські наративи еволюціонували від передбачень, що Україна відмовиться від переговорів, до виправдання низького рівня російської делегації та перекладання відповідальності за відсутність прогресу на Україну та Захід. Це підтверджує, що Росія не має справжнього наміру припинити бойові дії, а використовує дипломатичні маневри для покращення свого іміджу перед міжнародною спільнотою та власним населенням, одночасно продовжуючи військову агресію.
Вимоги Росії до України, які оприлюднили Bloomberg після переговорів у Стамбулі свідчать, що Росія сприймає перемовини так, ніби три роки між переговорами ніяк не зачепили Росію. Росіяни продовжують вимагати нейтрального статусу України, передачі їм територій України, які Росія оголосила «своїми», а також вимагають в України відмовитись від відшкодувань за воєнну агресію.