«Передостаннє попередження». Пропаганда — про зміну ядерної доктрини Росії

«Передостаннє попередження». Пропаганда — про зміну ядерної доктрини Росії

15:00,
4 Жовтня 2024
12710

«Передостаннє попередження». Пропаганда — про зміну ядерної доктрини Росії

15:00,
4 Жовтня 2024
12710
«Передостаннє попередження». Пропаганда — про зміну ядерної доктрини Росії
«Передостаннє попередження». Пропаганда — про зміну ядерної доктрини Росії
Як російські пропагандисти подавали зміни до ядерної доктрини Росії.

In English

Росія не вперше залякує світ застосуванням ядерної зброї. 24 лютого 2022 року Путін, оголошуючи повномасштабне вторгнення в Україну, застеріг міжнародну спільноту від протидії російському нападу та сказав, що «Росія залишається однією з найпотужніших ядерних держав».

Натяки та погрози застосування ядерної зброї на адресу України та Заходу, зокрема США, з боку Кремля неодноразово лунали після початку повномасштабної агресії Росії. У червні 2024 року російський президент уже говорив, що Росія готова внести зміни у свою ядерну доктрину, хоча на той момент він «не вбачав у цьому необхідності». А 25 вересня цього року зміни до російської ядерної доктрини, викладеної у 2020 році, все ж внесли. Автор численних погроз застосувати ядерну зброю експрезидент Росії Медведєв у своєму телеграм-каналі назвав це «подією, яку чекали».

«Відповідь буде ядерною»

Тепер, згідно з оновленими «Основами державної політики у сфері ядерного стримування», масований пуск і перетин кордонів Росії повітряно-космічними засобами ураження, зокрема літаками, ракетами та БПЛА «за певних умов» може стати підставою для застосування Москвою ядерної зброї. Тобто йдеться про атаку навіть не ядерною, а конвенційною зброєю, що створює «критичну загрозу суверенітету Росії», як сказав Путін. 

Проте якими є ці «певні умови» та що саме в Росії вважають «критичною загрозою» її суверенітету, незрозуміло. Схоже, такі розмиті формулювання були підібрані навмисно, аби залишити Росії простір для маневру при ухваленні рішення про застосування ядерної зброї. Російські пропагандисти були змушені самі вигадувати «нові червоні лінії», пропонуючи свої версії того, за яких умов почне діяти оновлена доктрина. Наприклад, у прокремлівському телеграм-каналі з понад 300 тисячами підписників трактували цю зміну так:

«Якщо війська залишаться в Курській області, якщо безпілотники масово знову полетять у бік Росії, відповідь буде ядерною».

У тому ж телеграм-каналі додавали:

«Більшість росіян готова підтримати це непросте рішення й дати ворогові 48 годин, щоб мирне населення залишило місце ураження ТЯЗ (тактичної ядерної зброї. — “ДМ”) . І, нарешті, завдати рішучого та переможного удару по Західній Україні».

У ніч на 29 вересня, за чотири дні після повідомлення про зміни ядерної доктрини Росії, українські безпілотники атакували великий арсенал боєприпасів біля селища Котлубань у Волгоградській області. Тоді в міністерстві оборони Росії повідомили, що над російською територією нібито збили аж 125 безпілотників, запущених з України. На це відреагував російський телеграм-канал, опублікувавши допис, який зібрав 112 тисяч переглядів:

«Сьогодні хтось підтерся оновленою ядерною доктриною, запустивши по Росії понад сотню безпілотників».

Експерт Atlantic Council Пітер Дікінсон у статті від 26 вересня написав, що погрози застосуванням ядерної зброї від Росії насамперед спрямовані проти демократичних держав — партнерок України. Він, зокрема, пише, що росіяни не застосували ядерної зброї після атак по території Росії та не застосували її після окупації частини Курської області. Також Дікінсон вважає, що страх провідних країн Заходу перед ядерними погрозами дозволив Кремлю повпливати на скорочення постачання зброї Києву та призвів до накладення абсурдних обмежень на здатність України захищатися.  

«Минуло більш як два з половиною роки з початку вторгнення Росії, і тепер має бути цілком зрозуміло, що Володимир Путін продовжуватиме ескалацію свого ядерного шантажу, поки це не перестане працювати. Досі здатність Путіна залякувати Захід була його найбільшим успіхом за всю війну», — підсумував автор.

«Спільний напад на Росію»

Щодо пункту оновленої державної політики Росії з ядерного стримування про те, що «агресія з боку неядерної держави за участю або за підтримки ядерної буде розглядатися як їхній спільний напад на Росію», то здебільшого в дописах пропагандистів ішлося, що зміна доктрини має змусити Захід відмовитися від ідеї зняти заборону для України на удари західними ракетами дальнього радіуса дії по території Росії. Зокрема, у пропагандистській публікації в телеграмі, яка набрала понад 85 тисяч переглядів, писали:

«Попри широкі анонси в ході візиту Зеленського до Штатів, йому так і не видали горезвісного “дозволу” на застосування ракет по території Росії. Тему загалом спустили на гальмах, і очевидно, що в цьому випадку спрацювала своєчасно і явно виражена позиція президента Росії, яка не допускає подвійного тлумачення».

В іншому телеграм-каналі з 70 тисячами підписників писали, що атаки західними далекобійними ракетами потребували дозволу від США й «мали “стартанути” після зустрічі містера Байдена з паном Зеленським... поки Доктрина не змінилася».

Справді, у 20-х числах вересня президент Зеленський відвідав США, де взяв участь у заходах 79-ї Генасамблеї ООН і провів двосторонні зустрічі. Президент України зустрівся з президентом США Джо Байденом 26 вересня ― наступного дня після внесення змін до російської ядерної доктрини.

На 79-й Генасамблеї ООН застеріг від «необдуманих рішень» західні країни й міністр закордонних справ Росії Лавров:

«Коли ми говоримо публічно, і особливо коли президент каже публічно, ми виходимо з того, що ті, хто цікавиться нашими підходами, вони це чують. (...) Коли стане остаточно ясно, чи дадуть вони (країни Заходу. ― "ДМ") Україні дозвіл на далекобійні озброєння, тоді буде зрозуміло, як вони зрозуміли, що почули».

Також під так звану ядерну парасольку Росія, оновивши документ, узяла Білорусь як учасницю «Союзної держави». У цьому контексті російські пропагандистські телеграм-канали часто посилалися на слова диктатора Білорусі Лукашенка, який відреагував на зміну ядерної доктрини Росії так:

«Напад на Білорусь — це третя світова війна. Дякую, нещодавно Путін це підтвердив, вносячи поправки до ядерної доктрини, що напад на Росію та Білорусь — ми застосовуємо ядерну зброю (…) НАТО є НАТО. Американці та поляки — вони вже вишикувалися вздовж кордону, особливо польського. Знаємо, що керівництво Польщі вже потирає руки».

За словами Лукашенка, «польська загроза» є реальною, проте не до кінця зрозуміло, на кого все ж нібито збирається нападати Польща — на Білорусь чи на захід України, як стверджує сама Росія.

На противагу словам самопроголошеного президента Білорусі пропагандисти цитували слова президента Польщі Анджея Дуди, який, реагуючи на зміну російської ядерної доктрини, сказав, що «хто перший застосує ядерну зброю, той буде проклятий». У проросійському телеграм-каналі зі 161 тисячею підписників написали, що «Дуда ненароком прокляв США», натякаючи на те, що саме США першими застосували ядерну зброю проти іншої країни. Там же додали, що президент Польщі нібито не лише «блиснув русофобією», а й цілковитим незнанням історії.

Не оминули увагою пропагандисти й спільну заяву Китаю, Бразилії, Туреччини, ПАР і ще восьми країн «глобального Півдня» про неприпустимість застосування ядерної зброї, яку ті оприлюднили 27 вересня. У декількох російських телеграм-каналах написали, що «на цьому й закінчуються всі ці ядерні доктрини Путіна», маючи на увазі, що, зокрема, стратегічний партнер Росії Китай не схвалює чергові залякування ядерною зброєю. Попри те, що Росію не згадують у заяві, в одному з цих телеграм-каналів із 268-тисячною авдиторією писали, що «зрозуміло, кому це адресовано», та додавали:

«Це досить поширена думка, що несхвалення з боку своїх “партнерів”, які забезпечують Росії обхід санкцій і дипломатичне прикриття, Путін побоюється значно більше, ніж реакції Заходу. Також важливо, що в заяві згадуються АЕС — це реакція на численні попередження України про те, що Росія готує удари по об’єктах української ядерної енергетики напередодні зими».

«Шойгу? Герасимов?»

У низці пропагандистських телеграм-каналів також писали, що на засіданні, де Путін анонсував зміни до ядерної доктрини, не було ні секретаря Ради безпеки Росії Шойгу, ні начальника російського Генштабу Герасимова, хоча «повинні були бути». Це дещо занепокоїло пропагандистів. На одному з прокремлівських телеграм-каналів шукали на це відповідь і таки знайшли. Як пишуть пропагандисти, нібито «Герасимов зайнятий справами фронту (тут вам і зачистка Курської області, і взяття Вугледару, і визволення Українська)», а Шойгу, своєю чергою, буцімто «зайнятий питаннями запобіжного характеру: він обговорює питання взаємодії з іншими державами (зокрема ядерними) в разі масованих атак противника».

Відсутність цих ключових персонажів на засіданні виглядає тим більше дивною, що вже після заяв про зміну доктрини прессекретар Путіна Пєсков повідомив, що саме міністерство оборони Росії визначатиме, настали умови для застосування ядерної зброї чи ні. При цьому заступник голови Ради безпеки Росії Медведєв каже, що рішення про застосування ядерної зброї прийматиме все ж таки Путін.

Пропагандистську риторику стосовно змін ядерної доктрини можна підсумувати дописом росіянина, який переглянули 180 тисяч разів і який містив фразу, що з Кремля нібито пролунало «якщо не останнє попередження, то передостаннє — точно».

Оновлення ядерної доктрини Росії спричинило реакцію з боку російських пропагандистів. Вони апелювали до того, що оновлення документа ― це необхідність з огляду на загрози для Росії, які нібито своїми діями створює Захід. Водночас постійні «посування» Москвою так званих «червоних ліній» уже подекуди набридли пропагандистам і змушують їх виправдовувати кожну з таких змін. Зрештою, повідомлення Путіна про оновлення російської ядерної доктрини прозвучало під час візиту Зеленського до США, і у своїй більшості пропагандисти погодилися на тому, що це сталося «вчасно».

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

Читайте також
ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду