«Мінус спосіб уникнути мобілізації»: пропагандисти про реформу МСЕК

«Мінус спосіб уникнути мобілізації»: пропагандисти про реформу МСЕК

09:00,
29 Жовтня 2024
8716

«Мінус спосіб уникнути мобілізації»: пропагандисти про реформу МСЕК

09:00,
29 Жовтня 2024
8716
«Мінус спосіб уникнути мобілізації»: пропагандисти про реформу МСЕК
«Мінус спосіб уникнути мобілізації»: пропагандисти про реформу МСЕК
Як у проросійських телеграм-каналах відреагували на указ Володимира Зеленського про реформу медико-соціальних експертних комісій.

In English

На початку жовтня Державне бюро розслідувань провело обшук у голови Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи, депутатки облради від партії «Слуга народу» Тетяни Крупи та її сина, керівника Управління Пенсійного фонду України в області Олександра. Під час обшуку вилучили 6 мільйонів доларів. Гроші, повідомило ДБР, були платою за незаконне оформлення інвалідності.

16 жовтня головний редактор видання «Цензор.нет» Юрій Бутусов опублікував матеріал-розслідування про те, що на Хмельниччині 51 прокурор, включно з керівником прокуратури області Олексієм Олійником, отримали фіктивні інвалідності другої групи та відповідні пенсії. Бутусов виклав список імен і прізвищ цих прокурорів. Десятки медіа повідомили про ці та інші випадки, коли посадовці в різних областях отримували в незаконний спосіб довідки про інвалідність (що дозволяє ухилятися від мобілізації або нарахувати пенсії з інвалідності тим, хто заброньований від служби).

Це призвело до низки рішень із боку президента, уряду та РНБО. 22 жовтня Володимир Зеленський підписав указ, яким увів у дію рішення Ради національної безпеки й оборони «Щодо протидії корупційним та іншим правопорушенням під час встановлення інвалідності посадовим особам державних органів». За пунктом 1 рішення, РНБО рекомендує Офісу Генерального прокурора, Службі безпеки України, Державному бюро розслідувань, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України у місячний строк прозвітувати про заходи із реагування і розслідування правопорушень під час встановлення інвалідності посадовим особам. І за їх результатами «запропонувати відповідні кадрові та організаційні рішення».

Згідно з пунктом 2 рішення РНБО, Кабмін повинен протягом тижня забезпечити утворення Міністерством охорони здоров’я, ДБР, СБУ, Національною поліцією і військово-цивільними адміністраціями робочих груп із перевірки рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовцям державних органів. Пенсійний фонд України із працівниками ДБР, Національної поліції та СБУ протягом тижня повинні провести аудит пенсійних нарахувань посадовцям державних органів за інвалідністю. А МОЗ із Міністерством цифрової трансформації протягом двох тижнів повинні надати на розгляд уряду «план цифровізації проходження всіх етапів медико-соціальних експертних комісій».   

За частиною «д» пункту 2 рішення РНБО, Кабінет міністрів України також повинен забезпечити:

«Разом із Міністерством охорони здоров’я України у місячний строк законопроєкту про внесення змін до деяких законів України щодо запровадження оцінювання особи з обмеженням повсякденного функціонування, розробленого з метою забезпечення невідкладного реформування системи медико-соціальної експертизи в Україні, передбачивши, зокрема, ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року».    

Серед повноважень цих комісій: установлення груп інвалідності, визначення ступенів непрацездатності та потреб у протезуванні й реабілітації. Кабінет міністрів України повинен невідкладно розробити та внести на розгляд Верховної Ради України законопроєкти, які б по-новому регулювали визначення непрацездатності, соціальні гарантії працівників реформованих комісій, нарахування заробітних плат і пенсій працівникам прокуратури тощо.

У відеозверненні 22 жовтня Володимир Зеленський пояснив, що серед причин цього рішення були випадки, коли посадові особи отримували фальшиві статуси інвалідності завдяки зв’язкам. І що справжні ветерани, які дістали поранення під час бойових дій, часто не можуть отримати належний статус інвалідності та відповідні виплати. Також президент сказав, що для покращення процесу встановлення інвалідності необхідно впровадити цифрові технології, що дозволить уникнути зловживань і зробити систему прозорішою.

«Є сотні таких фактів, очевидно, необґрунтованих інвалідностей у посадових осіб митниці, Податкової, у системі Пенсійного фонду, у місцевих адміністраціях. З усім цим потрібно ретельно й оперативно розібратися. Система МСЕК має бути ліквідована», — сказав Володимир Зеленський.

Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив, що на виконання Указу президента «звільнено керівництво Центральної медико-соціальної експертної комісії, звільнені керівники профільного департаменту Міністерства охорони здоров’я, який відповідає за координацію діяльності МСЕК». Протягом трьох місяців буде проведена перевірка і перегляд необґрунтованих рішень щодо інвалідності, які були видані МСЕК, особливо щодо посадовців.

«Натомість буде запроваджена цифрова, прозора, європейська модель. Окрім цього, сьогодні я доручив Міністру охорони здоров’я не пізніше 1 листопада внести всі необхідні нормативні документи й законопроєкти на розгляд Кабінету Міністрів, щоб завершити реформування МСЕК і запровадження нової європейської моделі», — йдеться в телеграм-каналі Дениса Шмигаля.

«У 2024 році за матеріалами СБУ 64 посадовці МСЕК отримали підозри у вчиненні злочинів, а ще 9 осіб уже засуджено. Окрім того, за ініціативою української спецслужби скасовано 4106 висновків про інвалідність, яку призначали на підставі фіктивних документів», — ідеться в повідомленні від 22 жовтня у телеграм-каналі Служби безпеки України.

За повідомленням, спецслужба викрила і припинила діяльність восьми організованих злочинних угруповань, до яких входили представники МСЕК у різних регіонах України. Зокрема у Харківській області до них входило 13 спеціалістів, у Рівненській — 29, Закарпатській — чотири.

Того ж дня, 22 жовтня, у відставку подав Генеральний прокурор України Андрій Костін.

Попри те, що першоджерелами новин про корупцію у МСЕК були працівники правоохоронних органів, у проросійських телеграм-каналах державу звинувачували в бездіяльності. Компанія LetsData надала нам 296 публікацій у проросійських телеграм-каналах із повідомленнями, як пропагандисти обговорювали рішення про реформу МСЕК протягом 22 жовтня 2024 року.

У семи з цих публікацій обговорювали найсвіжіший випадок звинувачень у корупції керівниці Миколаївської обласної МСЕК. 22 жовтня при обшуку працівники СБУ знайшли у неї та її сина, студента-медика, 450 тисяч доларів.

«Собі та синові чиновниця оформила 2-гу групу інвалідності — що охороняєш, те й маєш», — написали у телеграм-каналі з 37 тисячами підписників.

«Ми, коли писали про те, що в містах і районах у банках закінчилися вільні скриньки, мали на увазі саме це — все забито готівкою. Але ж крім прокуратури та МСЕК, є ще й МВС, і ТЦК з судами й іншими місцевими чиновниками...» — прокоментували новину у телеграм-каналі з 434 тисячами підписників.

У цих і схожих повідомленнях пропагандисти намагалися подати українську державу як хронічно корумповану. Так, ніби правоохоронні органи почали займатися боротьбою з корупцією в Україні лише щойно.

«Скажіть, будь ласка, а раніше про роботу МСЕК невідомо було нічого? А тарифи та схеми налагодили саме ці совкові тітоньки? Нікому нікуди не заносять ніякі відкати, так? Ніхто з органів раніше не те, що не знав, а навіть і не здогадувався про це? Так? Ну і до чого тоді цей цирк?» — написали в телеграм-каналі «Бородатая бабушка», який має 22,9 тисячі підписників.

«Тітка з Хмельницького МСЕК — рятівниця українців»

Наразі ще немає законопроєктів на виконання рішення РНБО з реформи МСЕК. Проте пропагандисти вже розробляють набір тез, як цю реформу критикувати на базі пропозицій до суті законопроєктів від українських експертів. О 15:00 до публікації новин про результати засідання РНБО 22 жовтня в інтернет-виданні «Українська правда» опублікували блог голови правління Центру протидії корупції Віталія Шабуніна з його баченням реформи МСЕК. Шабунін запропонував два кроки для реформи комісій. Першим була «цифровізація процесів “від діагнозу до встановлення інвалідності”», а другим — аудит рішень МСЕК.

«Якщо швидко бігти, то забезпечити ці зміни можна приблизно за два місяці. І хоча команда МОЗ за три роки навіть під час війни примудрилася провалити задачу з цифровізацією МСЕК, в Україні є щонайменше дві команди, які б могли допомогти у швидкій реалізації цих процесів. Це команда Мінцифри Михайла Федорова та команда з цифрової трансформації Міноборони», — написав Віталій Шабунін.

Однак пропагандисти почали критикувати позицію Шабуніна критикою його самого.

«На тлі безпросвітної корупції вирішили прикрутити гайки й для тих, хто намагається втекти від мобілізації імені Зеленського», — прокоментували 22 жовтня у телеграм-каналі з 471 тисячею підписників і додали, що Шабунін ухиляється від мобілізації.

«Згадалося, що Валленберга (шведського дипломата, арештованого у 1945 році радянськими каральними органами. — "ДМ"), який продавав угорським євреям шведські паспорти під час другої світової війни, вважають рятівником. А ось тітка з Хмельницької МСЕК, яка продавала за гроші довідки про інвалідність, — злочинниця і хабарниця, а не рятівниця українців», — написала пропагандистка, колишня українська адвокатка Тетяна Монтян, яка має у телеграмі пів мільйона підписників.

У телеграм-каналі з 18 тисячами підписників «закручування гайок» доповнювали припущеннями про брак людей, яких ще можна мобілізувати:

«Як я говорив раніше, намагаючись відшкребти останніх тарасів зі стінки каструлі, в Україні почали шерстити тих, хто заробляє на видачі відмазок... Ті, хто заплатив подекуди десятки тисяч і не скористався цим, щоб покинути Україну, тепер заплатять за свою легковажність».

Тезу, що «тепер українці втратять нехай і корумпований, але один з останніх шляхів уникнення могилізації» повторили й у пропагандистському телеграм-каналі з 470 тисячами підписників.

«Зеленський знову почав “перестанову ліжок у борделі”»

У пропагандистському телеграм-каналі з мільйоном підписників написали, що є «чутки», ніби рішення про боротьбу з корупцією у МСЕК і фіктивними інвалідностями чиновників означають, що «Володимир Зеленський знову почав “перестанову ліжок у борделі»… щоб відвернути маси. Також це спроба відбілити себе та показати, що Зеленський веде боротьбу з корупцією».

У цьому й інших випадках пропагандисти намагалися розвинути тезу про «тотальну корумпованість української держави», через припущення, що «МСЕК не є органом у вакуумі», як написали у телеграм-каналі з 206 тисячами підписників. Відповідно, МСЕК була «важливою структурою в системі української влади, водночас і годуючи, і захищаючи місцевих чиновників».

«І грошові потоки та довідки, кому жити, а кому помирати, будуть тепер найімовірніше перерозподілятися не через рішення на місцях, а через неформальну структуру в Києві. Однак руйнування такого механізму не може не призвести до побічного ефекту зростання невдоволення від відібраної годівниці на місцях».

Пропагандисти також пишуть, що спроба реформи «напевно стане одним із додаткових стимулів» опору чиновників на місцях.

«Доведеться платити ще раз і більше»

У реформі МСЕК пропагандисти також вбачали можливість наживи. Пропагандист із 474 тисячами підписників у телеграмі написав, що «усім, хто заплатив за довідки, доведеться платити знову і більше».

У телеграм-каналі з 470 тисячами підписників вигодонабувачем від відкриття нових можливостей для корупції називали Володимира Зеленського:

«Тобто йдеться не тільки про ліквідацію МСЕК, а й про створення органу, який його замінить. Зрозуміло, вже повністю підконтрольного Зеленському та його зграї. Корупцію для “кого треба” залишаємо, інвалідності по максимуму скасовуємо, видимість діяльності створюємо. Чудова вистава!»

За дві години там же написали: «Як засвідчили останні кілька років, в Україні немає нічого більш корупційного і неефективного, ніж “європейська цифровізація та прозорість”».

У цьому ж дусі пропагандистка Тетяна Монтян написала, що «жодна з ударних реформ, затіяних після Євромайдану, не принесла нічого хорошого»:

«Найчастіше справа закінчувалася вигнанням із “реформованих” галузей останніх адекватних професіоналів і приходом на їхні місця жадібних ідіотів, що призводило лише до того, що переставало працювати навіть те, що з горем навпіл працювало, а суми хабарів і відкатів зростали в рази».

Допис Монтян закінчується твердженням, що «немає жодних підстав думати, що з МСЕК усе буде якось інакше».

В іншому телеграм-каналі зі 113 тисячами підписників також критикували саму ідею реформи: «У державі внаслідок приходу до влади безконтрольних дилетантів повністю розвалені державне управління та правоохоронна система. У цих умовах будь-які їхні радикальні “реформи” за визначенням можуть призвести лише до погіршення ситуації».

«Ставленики Заходу проти Банкової»

У прив’язці до реформи МСЕК пропагандисти поширювали ще одну традиційну для дискредитації української держави тезу про «зовнішнє управління». Зокрема, у телеграм-каналі зі 127 тисячами підписників писали, мовляв, є «кулуарні чутки», що міністра охорони здоров’я Віктора Ляшка збираються відправити у відставку через бажання Офісу президента контролювати видачу ліцензій на вирощування і продаж коноплі. А приводом мали стати викриття про корупцію у МСЕК. Але, пишуть пропагандисти, Ляшко «ввімкнув контрзаходи. Ляшко — це ставленик західного лобі. Усередині системи йде великий переділ за сфери впливу, схеми й “потоки”».

Іншим «ставлеником Заходу» у контексті новин про реформу називали керівника Офісу президента Андрія Єрмака. Наприклад, у регіональному проросійському телеграм-каналі написали, мовляв, 22 жовтня в Україні почалася «зачистка силових органів». І це, мовляв, свідчить про протиборство між «повністю підконтрольною Банковій РНБО» та «західних кураторів ЗеЄрмака». А також, що реформа призведе до масових звільнень:

«З 31 грудня 2024 року МСЕК перестануть існувати, а буде організовано якийсь орган, повністю контрольований Банковою. Одним махом буде звільнено тисячі чиновників обл- і міськадміністрацій, прокурорів, поліцейських на високих посадах, співробітників СБУ. Інвалідності з них знімуть, через кордон не пропустять: здогадайтеся — куди їх буде відправлено? І головне — прості українці будуть у захваті від такої зачистки», — написали у регіональному проросійському телеграм-каналі з 44 тисячами підписників.

Однак автори повідомлення телеграм-каналу, який пропагандисти подають як регіональний, заплутались у структурі державних органів України. На вулиці Банковій у Києві розташований Офіс президента України. Андрій Єрмак є керівником Офісу президента України. Президент України є Головою Ради національної безпеки й оборони України. До неї також входить Андрій Єрмак і члени Кабінету міністрів України. Склад Кабміну формує Верховна Рада України. У чинному скликанні Верховної Ради більшість має партія «Слуга народу», яка висунула Володимира Зеленського у Президенти України. Таким чином, пропагандисти намагалися показати протиборство у дуже близьких і взаємопов’язаних і підзвітних парламенту державних інституціях.

Пропагандисти також намагалися знецінити ініціативи реформи МСЕК. Повідомлення про злочини кількох десятків чиновників медико-соціальних експертних комісій, уповноважених державою на виконання визначеного переліку функцій, свідчать про корупцію у цій сфері й існування вигодонабувачів від цієї корупції серед інших представників держави та її громадян. Але пропагандисти роблять узагальнення, що вся держава — корумпована. Хоча першоджерелами інформації про затримання працівників МСЕК теж були представники держави — працівники правоохоронних органів. Також правоохоронці зреагували на публікацію Юрія Бутусова і взялися перевіряти інвалідності у прокурорів та інших державних службовців. І з огляду на цю «деталь» можна було б зробити висновок, що представники держави намагаються боротись із корупцією. Проте мета пропагандистів — знецінювати їхні зусилля та маніпулювати фактами, намагаючись переконати аудиторію, що держава повністю корумпована.

На 2 травня 2024 року, за інформацією Національного агентства України з питань державної служби, в Україні було 159333 державних службовці, які виконували масу функцій. Однак, щоб посилити недовіру до держави, пропагандисти зосередили увагу на окремих аспектах діяльності держави.

Щоб не пропускати найголовніших матеріалів Центру досліджень «Детектора медіа», підписуйтеся на розсилку. Вона виходить що два тижні.

Ілюстрація на головній та інфографіка: Наталія Лобач

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду