Тимошенко на засіданні Римського клубу: фейк чи реальність

Тимошенко на засіданні Римського клубу: фейк чи реальність

11:00,
20 Жовтня 2018
3984

Тимошенко на засіданні Римського клубу: фейк чи реальність

11:00,
20 Жовтня 2018
3984
Тимошенко на засіданні Римського клубу: фейк чи реальність
Тимошенко на засіданні Римського клубу: фейк чи реальність
«Детектор медіа» розбирався, на який захід Римського клубу їздила Юлія Тимошенко.

Українські ЗМІ передрукували прес-реліз ВО «Батьківщина», в якому йшлося про Юлію Тимошенко, яка «взяла участь в ювілейному засіданні Римського клубу» і там «представляла Україну». Згадала про це й сама Тимошенко у Фейсбуку.

«Мені надзвичайно приємно представляти Україну на такому потужному зібранні світових інтелектуалів», — написала лідерка ВО «Батьківщина».

17 жовтня інформація щодо цього з’явилася на офіційному сайті партії, а далі її поширили УНІАН, «Українські новини», «РБК-Україна», «Главком», «Апостроф», «Вечерние вести», «Інтерфакс-Україна», «Факты и комментарии». Розповіли також про це радіо «Шансон», «Русское радио», «Хіт.FM», «Ретро.FM».

Сайт Gazeta.ua і таблоїд «Української правди» зацікавило, що на заході «Тимошенко закрутила фірмову зачіску».

Проте наступного дня (18 жовтня) народний депутат від Радикальної партії Віктор Вовк назвав заяви лідерки ВО «Батьківщина» фейком. Він є асоційованим членом Римського клубу і співзасновником Української асоціації Римського клубу.

«Саміт (засідання) Римського клубу відбувся напередодні — 16 жовтня, і Тимошенко там і близько не було і не могло бути, оскільки вона до Римського клубу не має жодного відношення. Стверджую це як безпосередній багаторічний учасник засідань клубу, в т. ч. й в цьому році.

Надалі 1718 жовтня у Римі відбувалася відкрита для всіх наукова конференція Римського клубу, присвячена його 50-й річниці, що проводилася спільно з італійськими організаторами. Присутнім на конференції міг бути будь-який бажаючий, попередньо зареєструвавшись на сайті конференції», — пише він.

Його слова процитували «Укрінформ», «Факты и комментарии», «Главком», «Інтерфакс-Україна», «Високий замок» тощо.

Далі на сайті «Батьківщини» з’явилося повідомлення від голови партії Григорія Немирі (який теж був на конференції) про те, що фейк — це слова Віктора Вовка. А Юлію Володимирівну нібито запрошували на саміт.

Публікації із трьома заявами дали «Українська правда» і «Радіо Свобода». Вийшов цілий серіал.

То хто де був?

Марина Сорока, прес-секретар Юлії Тимошенко, відповіла «Детектору медіа»: «Я не знаю, про який івент 16-го числа каже Віктор Вовк. Ми повідомляли, коли і в який день Юлія Володимирівна була у відрядженні та відвідала саміт Римського клубу. Вона приїхала, її запросили — про це зазначається у повідомленні пана Немирі. Тобто вона представляла там Україну. Ніхто не казав, що вона була там як член клубу».

Хоча на сайті Римського клубу йдеться: «Ми раді вітати Віктора Вовка, асоційованого члена та віце-президента Української асоціації Римського клубу як єдиного українського представника на членській зустрічі та щорічній конференції Римського клубу з 16 по 18 жовтня у Римі». І саме на унікальності свого представництва наполягає й пан Вовк.

Та насправді, здається, потроху маніпулюють політики з обох сторін.

Як організований Римський клуб?

Римський клуб — це міжнародна неурядова організація, що діє з 1968 року. Він об’єднує видатних вчених, державних діячів і промисловців із понад 30 країн світу.

У клубу є 102 повноправних членів. Одним із них був Богдан Гаврилишин, але зараз від України — нікого. Саме повноправні члени клубу беруть участь у дослідницькій діяльності, проектах та сприяють процесам прийняття рішень під час щорічних загальних зборів (general assembly).

Із повноправних членів 12 обрані до складу виконавчого комітету, який визначає загальний напрям і порядок денний роботи. Із виконавчого комітету два обираються співпрезидентами, а два — віце-президентами. Генеральний секретар обирається із членів виконавчого комітету. Він несе відповідальність за повсякденну роботу клубу зі штаб-квартири у Вінтертурі (Швейцарія).

Окрім повноправних членів, є 22 асоційованих членів, які беруть участь у дослідженнях та проектах, але не мають голосів на загальних зборах. В асоційованих членах є українець — Віктор Вовк.

Після щорічних зборів клубу проходить конференція. Цього року в ній могли взяти участь 400 людей, попередньо зареєструвавшись.

Клуб анонсував заходи так: «Виконавчий комітет Римського клубу вирішив провести свою щорічну Генеральну асамблею в Римі, а потім провести 2-денну конференцію, відкриту для широкого загалу, з проблем сталого розвитку для світу, в якому буде 10 мільярдів людей».

Перебільшення і применшення

Отже, прес-служба БЮТ явно перебільшила, назвавши відкриту конференцію «засіданням Римського клубу». Організатори самі у прес-релізі та офіційних сторінках інколи вживають слово «саміт» — до цього питань немає. Програма заходу загальнодоступна. У порядку денному не зазначено про виступ Юлії Тимошенко чи участь у якихось дебатах.

Скриншот сайту конференції

Саме витвір прес-служби БЮТ обурив Віктора Вовка. Засідання Римського клубу не існує. Є збори / асамблея членів клубу і конференція. Очевидно, що на зборах членів Тимошенко бути не могла, бо вона не є членом. Але 16 жовтня там був присутній Вовк як асоційований член Римського клубу.

Тимошенко і Немиря у залі під час проведення конференції. Скриншот прямої трансляції

Разом із тим Вовк чомусь «самітом / засіданням» називає саме асамблею клубу. Можливо, заплутався із перекладом.

Але відкритим залишається питання із повідомленням на офіційному сайті клубу. Тут дещо порушена логіка, наче пан Вовк був «єдиним представником України» на конференції. Мабуть, клуб привітав пана Вовка як єдиного представника країни саме на членській зустрічі й зазначив, що він був на конференції. Або клуб вважає Вовка єдиним представником від України, бо він є його асоційованим членом. Речення із сайту недостатньо чітко сформульоване, що дало можливість заступнику Олега Ляшка поставити у ступор багато українських ЗМІ.

«Детектор медіа» звернувся до прес-служби Римського клубу, щоб вони детальніше роз’яснили свою заяву. Тож чекаємо.

Ще одне питання — як оцінювати сам саміт. Пан Вовк звинувачує лідерку БЮТ у маніпуляціях: «На конференції зареєструвалися переважно студенти, викладачі університетів, науковці і журналісти з різних країн, які приїхали послухати інтелектуалів Римського клубу. Ось саме серед цієї різнобарвної публіки і була пані Тимошенко разом із паном Немирею».

Хоча Тимошенко заявляє: «Тут зібралися понад 400 визнаних міжнародних авторитетів та вископоставлених гостей з усього світу». Але вона цитувала прес-реліз від клубу.

Також Віктор Вовк пише: «Щодо фото з новими співпрезидентами Римського клубу… то Юлія Тимошенко, за свідченням моїх присутніх при цьому колег, спіймала їх на ходу і напросилася на спільну фотографію. Вони залюбки фотографувалися, до речі, з багатьма гостями і не підозрювали про можливість використання фото в маніпулятивних цілях».

Утім, лідерка БЮТ написала, що привітала співпрезидентів і зробила з ними фото. Крамольного в цьому нічого немає.

Історія непроста й заплутана. Однак українські медіа навіть не спробували в ній розібратися, сліпо публікуючи прес-релізи партії, а потім звинувачення народного депутата, а потім відповідь Немирі й так далі. Неначе ЗМІ самі перетворилися на прес-служби, причому одразу багатьох сторін. Стандарт повноти інформації — ні, не чули.

Скриншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду