ms.detector.media
Юлія Поліковська
05.06.2024 12:30
Стратегію з розвитку медіаграмотності до 2026 року оприлюднили для громадськості
Стратегію з розвитку медіаграмотності до 2026 року оприлюднили для громадськості
Для втілення Стратегії МКІП співпрацюватиме з МОН, а через проєкт «Фільтр» — з громадськими організаціями та медіа для реалізації проєктів з медіаграмотності.

У понеділок, 3 червня, відбулася презентація Стратегії розвитку медіаграмотності до 2026 року, розробленої Міністерством культури та інформаційної політики України. Повну версію стратегії виклали в публічний доступ для громадськості. Розповідаємо, як  МКІП планує розвивати медіаграмотність в Україні.

Створюючи стратегію, МКІП орієнтувалося на законодавство Євросоюзу та найновіше українське законодавство. Рада Європи визначає медіаграмотність як один із основних інструментів розширення можливостей людей, спільнот і націй для участі та внеску у глобальні знання.

Відповідно до Стратегії розвитку медіаграмотності до 2026 року, «медіаграмотність — це компетентність, яку потрібно розвивати протягом усього життя».

Протидію дезінформації та розвиток медіаграмотності населення було визначено пріоритетом МКІПу у 2020 році. У 2021 році створили національний проєкт з розвитку медіаграмотності «Фільтр», що реалізує цей напрямок діяльності у міністерстві. У тому ж році був підписаний меморандум про співпрацю з розвитку медіаграмотності між Міністерством культури та інформаційної політики та Міністерством освіти і науки.

Для підвищення медіаграмотної культури в Україні було започатковано щорічне проведення Всеукраїнського уроку єдності, Національного тесту з медіаграмотності, конкурсу учнівських відеосюжетів «Репортер», відзначення Глобального тижня медіаграмотності у співпраці з низкою медійних та дослідницьких українських громадських організацій, що розвивали медіаграмотність упродовж попереднього десятиліття, та за підтримки міжнародних партнерів.

У підсумку у 2023 році Україна посіла 30-те місце серед 41 країни Європи за даними дослідження Media Literacy Index, яке з 2017 року проводить організація «Open Society Institute — Sofia», куди Україну вперше включили у 2022 році. «На сьогодні наша держава є лідером серед країн Східного партнерства та випереджає деякі держави-члени ЄС», — заявлено у Стратегії.

Серед викликів, які слід долати, реалізуючи Стратегію, виділили такі:

У Стратегії представили компетентності особи, які складають навичку медіаграмотності:

Інформаційна та медіаграмотність

Стійкість до інформаційних впливів, фактчекінг. Критичне мислення

Цифрова грамотність. Використання правил цифрової гігієни в повсякденному житті

Відповідальне створення та поширення особистого контенту

 Читайте також: Кількість українців з високим індексом медіаграмотності знизилася за другий рік війни, — дослідження «Детектора медіа»

Визначено пріоритети в роботі з кожною цільовою групою:

Стратегія буде реалізовуватися у таких форматах:

Нагадаємо, під час презентації Стратегії розвитку медіаграмотності до 2026 року заступник міністра культури та інформаційної політики Тарас Шевченко повідомив, що за координації «Фільтра» наприкінці червня або на початку липня відбудеться координаційна зустріч, до участі в якій запросять провідні інституції та організації з розвитку медіаграмотності й медіа для напрацювання заходів для реалізації Стратегії. Зокрема, говоритимуть про формати проведення Тижня медіаграмотності, який має відбутися восени.

Фото: презентація Стратегії розвитку медіаграмотності до 2026 року / МКІП

ms.detector.media