«Райські папери» викрили зв’язок міністра торгівлі США з Росією та офшори Єлизавети ІІ

«Райські папери» викрили зв’язок міністра торгівлі США з Росією та офшори Єлизавети ІІ

11:23,
6 Листопада 2017
1830

«Райські папери» викрили зв’язок міністра торгівлі США з Росією та офшори Єлизавети ІІ

11:23,
6 Листопада 2017
1830
«Райські папери» викрили зв’язок міністра торгівлі США з Росією та офшори Єлизавети ІІ
«Райські папери» викрили зв’язок міністра торгівлі США з Росією та офшори Єлизавети ІІ
Автори:
5 листопада Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) і Центр розслідування корупції та організованої злочинності (OCCRP) оприлюднили так звані «Райські папери» (Paradise Papers), у яких йдеться про офшорні компанії сотень найзаможніших людей світу.

Про це повідомляє ВВС.

Як і минулого року, коли стався витік «Панамського архіву», ці документи були спершу отримані німецькою газетою Süddeutsche Zeitung, а опісля поширені Міжнародним консорціумом журналістів-розслідувачів (ICIJ). У міжнародному розслідуванні даних узяли участь близько 100 медіа з 67 країн.

Газета Süddeutsche Zeitung не розкриває джерело витоку. Натомість німецьке видання наголосило, що розслідування становить інтерес для громадськості, адже досі дані, отримані із офшорів, неодноразово викривали правопорушення світових багатіїв.

Як писав «Детектор медіа», журналісти української телепрограми «Слідство. Інфо» заявили, що «Райські папери» свідчать, що метою створення офшору для корпорації Roshen могло бути не бажання створити «сліпий траст», як заявляв її власник Петро Порошенко, а мінімізація податків.

Усього ICIJ поширив 13,4 мільйони злитих документів, які здебільшого виявилися внутрішнім архівом файлів юридичної компанії Appleby з Бермудських островів. Крім того, серед документів є корпоративні реєстри з 19 податкових юрисдикцій, що розкривають фінансову діяльність  й ухиляння від сплати податків понад 120 політиків, багатьох бізнесменів і знаменитостей з 50 країн світу, а також великих корпорацій (зокрема Apple, Nike та Uber).

Усі вони продовжують використовувати складні системи трастів, фондів і «компаній-одноденок», щоб захистити свої гроші від податківців чи приховати власні оборудки. Як повідомляє ВВС, переважна більшість транзакцій при цьому не містить будь-яких юридичних порушень.

Зокрема, із «Райських паперів» стало відомо, що міністр торгівлі Дональда Трампа Вілбур Росс має частку в судноплавній компанії, яка щороку заробляє десятки мільйонів доларів, транспортуючи нафту і газ для російської енергетичної компанії. Її акціонерами також є зять Володимира Путіна і ще двоє осіб, що підпали під російські санкції.

«Знахідка іще раз піднімає питання про російські зв'язки команди Дональда Трампа. Його президентство і так супроводжується звинуваченням у тому, що Росія вступила у змову з метою вплинути на підсумок минулорічних президентський виборів у США, хоч він називає ці звинувачення "фейковими новинами"», – наголосили на ВВС.

Крім Вілбура Росса, у документах знайдено інформацію про ще щонайменше 12 людей з найближчого оточення президента США. Це державний секретар Рекс Тіллерсон та віце-голова наглядової ради Федерального резерву США Рендел Куарлес, радники Томас Баррак-молодший, Стівен Шварцман, Карл Ікахн, Гері Кохн і спонсори президентської кампанії Дональда Трампа.

«Райські папери» також показали, що близько 13 млн доларів із приватних статків королеви Єлизавети ІІ у 2004-2005 роках були інвестовані в офшори. Їх у фонди на Кайманових островах і на Бермудах вкладало Герцогство Ланкастерське, що забезпечує королеву прибутками і керує інвестиціями її приватної власності у 500 млн фунтів стерлінгів.

«У цих інвестиціях немає нічого незаконного, як і немає жодних свідчень, що королева не платить податків. Проте може постати питання, чи варто монарху інвестувати у офшори», – зазначають в ВВС.

Герцогство заявило, що воно не причетне до рішень, зроблених фондами, і немає жодних свідчень того, що королева також мала будь-які відомості про окремі інвестиції, зроблені від її імені.

Лорд Ешкрофт, колишній заступник голови Консервативної партії Британії і її значний фінансовий донор, міг ігнорувати правила офшорних інвестицій. Документи також вказують, що він, будучи членом Палати лордів, зберіг свій статус нерезидента Британії, попри заяву, що став постійним резидентом і платником податків.

Із «Райських паперів» також стало відомо, що ключовий радник прем’єр-міністра Канади Стівен Бронфман пов'язаний із офшорними схемами, які можуть коштувати країні мільйони доларів податків. У той час як сам прем'-єр-міністр Джастін Трюдо виступає за закриття безподаткових офшорних зон.

Компанія Boston Consulting Group стверджує, що в цілому в офшорах у світі наразі зберігаються щонайменше 10 трильйонів доларів. Це приблизно дорівнює ВВП Британії, Японії і Франції разом узятих.

Компанія Appleby раніше заявляла, що офшорні фінансові зони «захищають людей, які стають жертвами злочинів, корупції чи переслідувань, ховаючи їх від продажних урядів». У відповідь на витік Appleby заявила, що «задоволена відсутністю будь-яких свідчень про будь-які правопорушення – ані з нашого боку, ані з боку наших клієнтів». У компанії наголосили, що не толерують незаконну поведінку.

Упродовж тижня світові медіа висвітлюватимуть знахідки, пов'язані з їхніми регіонами.

Нагадаємо, у квітні 2016 року ICIJ розслідувало дані з подібного витоку інформації – «Панамського архіву». Вони базувалися документах щодо діяльності юридичної компанії Mossack Fonseca в Панамі. З цією компанією виявилися пов’язаними політики, знаменитості та крупні бізнесмени з різних країн світу.  У матеріалах йшлося про угоди і офшори 12 діючих і колишніх світових лідерів, 128 політиків та офіційних осіб і 29 мільярдерів зі списку найбагатших людей Forbes. Зокрема, згадувалися угоди, до яких причетні президент України Петро Порошенко, король Саудівської Аравії Салман, прем'єр-міністри Ісландії і Пакистану, родичі голови КНР Сі Цзіньпіна і президента Азербайджану Ільхама Алієва.

Того ж місяця поліція Панами провела обшуки в штаб-квартирі Mossack Fonseca. А міністерство юстиції США почало розпочало відповідне розслідування. Натомість міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів відмовився передати американській федеральній прокуратурі документи фірми Mossack Fonseca, аби не «перетворюватися на підрозділ правоохоронних органів»

Вольфганг Крах – співголовний редактор німецького видання Suddeutsche Zeitung, яке отримало «панамські папери», зазначив, що не певен чи їх джерело отримало доступ до документів законно. Анонімне джерело назвалося «John Doe». Видання ж ретельно перевірило отримані дані перед публікацією.

Нагадаємо, ресурс WikiLeaks, який займається публікацією витоків офіційних документів з різних країн, назвав «Панамський архів» профінансованою атакою США.

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
icij.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду