Співробітника СБУ, який напав на журналістів програми «Схеми», звільнили з посади

Співробітника СБУ, який напав на журналістів програми «Схеми», звільнили з посади

14:53,
24 Грудня 2015
4637

Співробітника СБУ, який напав на журналістів програми «Схеми», звільнили з посади

14:53,
24 Грудня 2015
4637
Співробітника СБУ, який напав на журналістів програми «Схеми», звільнили з посади
Співробітника СБУ, який напав на журналістів програми «Схеми», звільнили з посади
Автори:
Начальника служби охорони пропускного режиму Служби безпеки України Юрія Бондарєва, який брав участь в інциденті з затриманням журналістів програми «Схеми. Корупція в деталях» Михайла Ткача і Кирила Лазаревича у жовтні поточного року, звільнено із займаної посади.

Про це повідомив 23 грудня під час чергового засідання Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики начальник Головного управління СБУ в місті Києві та Київській області Степан Грещук.

Нагадаємо, 2 жовтня співробітники Служби безпеки України затримали в Києві під час виконання професійних обов’язків знімальну групу спільного проекту «Радіо Свобода» і «UA:Першого» «Схеми. Корупція в деталях» – журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича – та пошкодили знімальну техніку. 15 жовтня, за кілька годин до ефіру «Схем», СБУ намагалася завадити виходу програми, яка розслідує корупцію в лавах самого СБУ.

Згодом співробітники СБУ відпустили журналістів програми «Схеми», а голова СБУ Василь Грицак пообіцяв провести службове розслідування. Військова прокуратура Київського гарнізону відкрила кримінальне провадження за перешкоджання законній роботі журналістів.

За словами Степана Грещука, причиною звільнення було те, що Юрій Бондарєв «просто розгубився в нештатній ситуації».

«Умислу на перешкоджання законній діяльності журналістів в діях цього співробітника не було. Про це свідчить і службове розслідування, і всі матеріали, які ми надали в повному обсязі на вимову військової прокуратури. Ніякого перешкоджання слідству не було. Бондарєв залишився в моєму особистому розпорядженні до прийняття наступного рішення. Бондарєв Юрій батько 3 дітей, учасник бойових дій, не мав жодного умислу перешкоджати журналістам», – запевнив пан Грещук.

Він додав, що наразі немає підстав звільнити з СБУ особу, щодо якої не було висунуто підозру і не набрало законної сили рішення суду.

Також представник СБУ повідомив, що не було підстав звільняти із займаних посад інших працівників, які були задіяні в конфлікті. «Інформаційна робота проведена, інструкція розроблена, заходи вжиті. Взагалі цей прецедент, а не інцидент, має важіль профілактичного характеру», – зауважив Степан Грещук.

Нагадаємо, працівники СБУ, які 2 жовтня затримували знімальну групу програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях», були тимчасово відсторонені від роботи, а потім повернулися до виконання обов'язків.

Доповідач від Військової прокуратури військовий прокурор Центрального регіону України Григорій Рябенко на засіданні Комітету свободи слова повідомив, що вдалося зробити слідству за останні кілька тижнів. Зокрема, встановлені всі учасники конфлікту; призначено товарознавчу експертизу (бо мало місце пошкодження відеокамери), а також судово-військову експертизу, оскільки необхідно дослідити питання законності дії службових осіб СБУ.

«І ще ми поставили питання щодо того, чи є місце, де відбувся сам інцидент, громадським. Маємо певні розбіжності в показаннях працівників СБУ і журналістів. З метою усунення цих розбіжностей ми запропонували проведення одночасного допиту. Проте журналісти Ткач і Лазаревич відмовилися від дачі показань, тому розбіжності залишаються, вони потребують оцінки, але суттєво не впливають на законність рішення», – сказав прокурор.

За його словами, в ході досудового розслідування було встановлено в діях підполковника СБУ Юрія Бондарєва, який безпосередньо керував діями добового наряду, що здійснював охорону приміщення, ознаки адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 172 Кодексу про адміністративні правопорушення, тобто перевищення службових повноважень. У зв’язку з цим 9 грудня складено адміністративний протокол про вчинення ним адміністративного правопорушення. Наразі протокол перебуває на розгляді в Печерському суді Києва.

Як повідомив прокурор, засідання суду мало відбутися 23 листопада, але його було перенесено на 29 грудня через те, що захворіла суддя. Про це написав у Facebook журналіст Михайло Ткач. «2 січня закінчується термін притягнення до відповідальності. Як ви думаєте до чого вони хилять?», – запитав він.

Військовий прокурор Григорій Рябенко на засіданні Комітету свободи слова уточнив, що прокуратурі для прийняття законного рішення у кримінальному провадженні потрібно встановити розмір збитків, завданих пошкодженням відеокамери (експертиза триває, її планують отримати 28 грудня). Також потрібно отримати висновки експерта, чи є громадським місце проїжджої частини біля будівлі головного управління СБУ в Києві за адресою Аскольдів провулок, 3-а, та чи відноситься це місце, де відбувся конфлікт, до межі поста, охорону якого здійснював добовий наряд головного управління. І чи дотримано  службових обов’язків військовослужбовцями СБУ під час конфлікту з журналістами. Експертизу щодо останньої вимоги (обстановки, яка склалася на момент правопорушення) планують отримати 23-24 грудня.

«Те, що є правопорушення, у слідства сумнівів немає. Але треба визначити ступінь суспільної небезпеки. Справа розслідується за ознаками ч. 1ст. 171 ККУ», – сказав прокурор.

Керівник відділу розслідувань «Радіо Свобода» Катерина Горчинська роз’яснила присутнім на засіданні Комітету, чому журналісти відмовилися давати покази під час очної ставки.

«Наших журналістів запрошували на очну ставку з людьми, які їх затримували. Але відповідно до процесуальних норм наші журналісти виступають у якості постраждалих, а підозрюваних у цій справі поки ще немає. Підозру прокурори ще не висували. Відповідно, люди, які затримували журналістів, виступають поки у якості свідків. Згідно з процесуальними нормами, не рекомендується допитувати свідків, яким потім офіційно можуть змінити статус на підозрюваних. Відповідно багатогодинний допит, який відбувся би, відправили б у смітник. Тому ми сказали, що готові давати покази і приходити на очну ставку, як тільки буде висунута підозра цим людям», – сказала вона.

Катерина Горчинська також уточнила, що в адміністративному процесі у журналістів немає статусу потерпілих, і це є недопрацюванням військової прокуратури.

Військовий прокурор, відповідаючи на запитання першого заступника голови Комітету Ольги Червакової, коли планується завершити слідство, зазначив, що до кінця 2015 року.

Члени Комітету свободи слова взяли до відома проміжні результати розслідування і далі триматимуть цю справу на контролі.

Раніше прокуратура обіцяла швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми».

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Доповідає Степан Грещук. Фото: Світлана Остапа
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду