Прокуратура обіцяє швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми»

Прокуратура обіцяє швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми»

12:41,
7 Грудня 2015
1855

Прокуратура обіцяє швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми»

12:41,
7 Грудня 2015
1855
Прокуратура обіцяє швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми»
Прокуратура обіцяє швидко закінчити розслідування щодо нападу співробітників СБУ на журналістів програми «Схеми»
Автори:
Головний військовий прокурор Анатолій Матіос заявив, що упродовж 20 днів буде ухвалене рішення за результатами розслідування стосовно нападу співробітників СБУ на знімальну групу програми «Схеми» спільного проекту «Радіо Свобода» і телеканалу «UA:Перший», який стався 2 жовтня.

Про це він заявив у коментарі журналістові «Схем», повідомляє «Радіо Свобода».

«У найближчі 20 днів буде ухвалене законне рішення, яке задовольнить і суспільство, і журналістів "Схем", і всіх причетних. Це буде упродовж 20 днів, до нового року», – відповів він на запитання журналіста про перебіг розслідування.

Нагадаємо, 2 жовтня співробітники Служби безпеки України затримали в Києві під час виконання професійних обов’язків знімальну групу спільного проекту «Радіо Свобода» і «UA:Першого» «Схеми. Корупція в деталях» – журналіста Михайла Ткача й оператора Кирила Лазаревича – та пошкодили знімальну техніку.

Згодом співробітники СБУ відпустили журналістів програми «Схеми», а голова СБУ Василь Грицак пообіцяв провести службове розслідування.

Військова прокуратура Київського гарнізону відкрила кримінальне провадженнящодо інциденту за перешкоджання законній роботі журналістів.

15 жовтня, за кілька годин до ефіру «Схем», СБУ намагалася завадити виходу програми, яка розслідує корупцію в лавах самого СБУ.

Як повідомила MediaSapiens керівник відділу розслідувань «Радіо Свобода» Катерина Горчинська, редакція і постраждалі журналісти вкрай невдоволені ходом розслідування, яке веде військова прокуратура щодо нападу співробітників СБУ на журналістів.

«У нас є величезна кількість питань щодо розслідування, яке проводить військова прокуратура. Офіційно журналісти "Схем" мають статус постраждалих. Вони пройшли не менш як через 10 багатогодинних допитів, але досі військова прокуратура не висунула підозру трьом співробітникам СБУ, які заламували їм руки і відбирали камеру. Незважаючи на те, що є відео з камер спостереження  самого СБУ, вони стверджують, що існують розходження у свідченнях журналістів і працівників Служби безпеки, які затримували журналістів. Вони заперечують, що у їх діях був якийсь умисел. На наш погляд, вони намагаються повернути ситуацію таким чином, начебто це не було перешкоджання законній діяльності журналістів, а мало місце, скажімо, хуліганство. Тому ми з великою підозрою ставимося до цього слідства».

Катерина Горчинська нагадала, що на засіданнях Комітету свободи слова, на яких двічі були заслухані звіти військової прокуратури та СБУ щодо розслідування нападу на журналістів програми «Схеми», представники слідства також говорили про «розходження у свідченнях» журналістів та нападників.  «Після останнього звіту СБУ на Комітеті у нас виникло враження, що наступного разу вони заявлять, що журналісти самі напали на співробітників Служби безпеки», - сказала журналістка.

За її словами, співробітникам СБУ, які 2 жовтня напали на журналістів, і досі не заявлено про підозру. «Сьогодні у нас повинен відбутися черговий допит спільно з представниками СБУ, які затримали наших журналістів. Ми відмовляємося від участі у допиті через те, що у цій справі співробітники СБУ досі не мають ніякого процесуального статусу. Наполягаємо, щоб їм було надано статус підозрюваних. У протилежному випадку, якщо вони будуть брати участь у допиті знову в якості свідків, це не буде мати ніякого значення. Ці свідчення неможливо використати для просування слідства, тому що вони вступають у протиріччя з процесуальними нормами. Журналісти просто знову витратять свій час марно – а це як мінімум чотири години, тому що кожен допит триває кілька годин».

Катерина Горчинська наголошує, що справа нападу співробітників СБУ на журналістів є дуже резонансною. «Це справа прецедентна. Ще не було випадку, щоб співробітників СБУ не те, щоб покарали за порушення ст.171 , а навіть порушили справу проти "людей із Служби безпеки". Тому, на наш погляд, робляться всілякі спроби завадити тому, щоб ця справа мала якесь продовження. Але ми цього так не залишимо і продовжимо боротьбу, аби порушники закону були покарані», - заявила представниця «Радіо Свобода».

Нагадаємо, 4 листопада парламентський Комітет з питань свободи слова та інформаційної політики заслухав звіт представників СБУ та прокуратури щодо інциденту та, оскільки слідство триває, вирішив заслухати повторний звіт через три тижні.

25 листопада на засіданні парламентського Комітету з питань свободи слова та інформаційної політики начальник Головного управління СБУ в місті Києві та Київській області Степан Грещук повідомив, що працівники СБУ, які 2 жовтня 2015 року затримували знімальну групу програми антикорупційних розслідувань «Схеми. Корупція в деталях» і були тимчасово відсторонені від роботи, вже повернулися до виконання обов'язків. Водночас начальник відділу Головного управління військової прокуратури Центрального регіону України Андрій Медведєв повідомив на засіданні комітету, що тривають слідчі дії у справі перешкоджання знімальній групі «Схем» і вивчаються документи і відеоматеріали. Про підозру нікому зі співробітників СБУ ще не оголошено.

Як уточнив Степан Грещук, на момент службової перевірки СБУ відсторонила від роботи працівників, які перешкоджали журналістам. Але коли матеріали справи передали до військової прокуратури, співробітники СБУ знову приступили до виконання своїх обов’язків.

У своєму виступі на засіданні комітету Степан Грещук захищав дії співробітників СБУ. Він наголошував, що журналісти «Схем» замість журналістського посвідчення показували перепустку і знімали режимний об’єкт (будівлю СБУ) та оперативних працівників СБУ. Присутній на засіданні журналіст «Схем» Михайло Ткач зауважив, що показував саме журналістське посвідчення, і це зафіксовано на відео.

Відео «Радіо Свобода»

У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
Фото: "Радіо Свобода"
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2023 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду