35% громадян вважають, що використання ШІ погіршує медіаконтент, — дослідження USAID-Internews
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
35% громадян вважають, що використання ШІ погіршує медіаконтент, — дослідження USAID-Internews
Про використання штучного інтелекту для створення новин обізнані 64% респондентів в Україні. Проте лише 16% вважає, що це робить контент кращим. Про це йдеться у щорічному дослідженні USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році», презентованому сьогодні, 7 листопада, в Укрінформі.
Серед прикладів використання ШІ в медіа найчастіше згадують чатбот ChatGPT, телеведучих, згенерованих за допомогою ШІ, голосові помічники та генерування голосу.
35% респондентів упевнені, що використання технологій штучного інтелекту робить новини гіршими. 33% не визначилися зі своїм ставленням до цього. Тільки 16% вважає, що це робить контент кращим.
Обізнаність щодо використання штучного інтелекту для створення медіаконтенту
Як засвідчило проведення фокус-груп, респонденти відзначають, що контент, створений штучним інтелектом, у тому числі й дезінформацію, зараз можна відрізнити від того, який створений людиною, проте технологія дуже стрімко розвивається до подолання цих відмінностей.
На їхню думку, штучний інтелект є одним із етапів технологічного прогресу і стане дуже поширеним явищем у майбутньому.
Ознаками контенту, створеного штучним інтелектом, є:
- відсутність емоційного забарвлення («Без душі та емоцій»);
- відсутність помилок («Штучний інтелект не робить помилок»);
- незбіг міміки і вимови;
- нетипова поведінка («Показують офіційну особу, а вона нецензурно лається»).
Загалом, на сьогодні, відповідно до висновків дослідження, респонденти скоріше негативно ставляться до використання штучного інтелекту для створення медіаконтенту, оскільки вважать це одним зі способів обману та маніпуляції, а також причиною скорочення робочих місць.
Дослідження «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» було виконано дослідницькою компанією InMind на замовлення міжнародної неприбуткової організації Internews Network, що реалізує «Медійну програму в Україні» за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID). Основна мета дослідження — вивчити звички українців щодо споживання медіа, виміряти їхню довіру до медіа та вразливість до іноземних інформаційних маніпуляцій і втручань.
Під час дослідження було опитано 3 000 респондентів у містах України з населенням 50 000+ у Київській, Вінницькій, Волинській, Дніпропетровській, Житомирській, Закарпатській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Львівській, Миколаївській, Одеській, Полтавській, Рівненській, Сумській, Тернопільській, Харківській, Хмельницькій, Черкаській, Чернігівській та Чернівецькій областях. Похибка вибірки не перевищує 2,5%.
Були проведені очні інтерв'ю, а також фокус-групи та інтерв'ю з такими групами українців: мешканці невеликих населених пунктів, розташованих поблизу бойових дій; внутрішньо переміщені особи; військовослужбовці Збройних сил України; українці, переміщені до Польщі, Німеччини, Чехії, Італії, Іспанії, Литви, Латвії, Естонії, Великої Британії, Ірландії, Нідерландів, Румунії та Болгарії; мешканці тимчасово окупованих територій та/або територій, де точаться активні бойові дії (Луганська, Донецька, Запорізька та Херсонська області).
Інтерв'ю та фокус-групи проводилися з травня до липня 2024 року.
Детально ознайомитися з дослідженням «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» можна за посиланням.
Фото: презентація дослідження USAID-Internews «Українські медіа, ставлення та довіра у 2024 році» / Укрінформ