Сергій Рахманін: Свобода – це вміння не боятися смерті

На думку Сергія Рахманіна, вміння помилятись є невід’ємною частиною свободи. Для нього, як і для Кривенка, свобода була не лише волею й незалежністю, а й виявом того, що людина не боїться осуду, не є рабом рефлексів чи умовностей. «Над нами тяжіють умовності, від яких ми не можемо звільнитись, тому для мене свобода – це вміння піднятися над речами, які насправді заважають нам рухатися вперед, розплющити очі й побачити очевидне»,  каже журналіст. На його погляд, насправді позбутися цього тягаря дуже легко, варто лише поставити мету.

Також Сергій Рахманін зазначив, що він вкладає в поняття свободи ще й уміння не боятися смерті. Причому полягає воно не у здатності до боротьби, а спроможності просто замислюватися над кінцем і думати про те, що ти залишиш по собі у спадок.

Як ілюстрацію він навів епізод зі свого життя, пов’язаний з Олександром Кривенком. «Ми не були з Кривенком дуже близькими друзями, у нас не залишилось спільних фотографій»,  розповідає Сергій Рахманін. Та колись така фотографія існувала – вона була зроблена під час ефіру на «Радіо Свобода», і на ній зображені члени журі конкурсу «Золота Ратиця»: Кривенко, Рахманін та Сергій Набока (який, як і Кривенко, пішов із життя 2003 року). Тоді з теми політичної сатири співрозмовники перейшли на жарти про смерть. «Я зауважив, що лише дуже волелюбна людина може дозволити собі кепкувати на тему смерті й так чітко говорити про те, що вона залишить по собі, коли піде з життя»,  говорить журналіст. Сам він не уявляв, що може зостатись після нього, натомість його колеги мали доволі чіткі переконання. А згодом це фото дивним чином зникло з комп’ютера та зі стіни. «Я подумав, що це перст Божий, бо я не готовий говорити як вони»  ділиться Рахманін.

Про свободу говорив не лише Сергій Рахманін. З подячними словами виступили ректор УКУ отець Борис Гудзяк та віце-ректор Мирослав Маринович. Представляв цьогорічного лектора керівник магістерської програми з журналістики УКУ Ігор Балинський.

Цьогорічним лауреатом мремії імені Олександра Кривенка «За поступ у журналістиці» став журналіст ТВі Костянтин Усов, проте через відсутність в Україні він не зміг з’явитися по нагороду. Церемонію офіційного вручення організатори пообіцяли провести пізніше, після повернення переможця.

Любомира Ремажевська, магістерська програма з журналістики УКУ

comments powered by Disqus