Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
Поінформованість дорівнює здорове харчування
Час позбутися стереотипу, що ЗМІ спричиняють лише погані звички. Якщо використовувати мас-медіа для отримання інформації, то це допоможе дотримуватися здорового способу життя.
Такого висновку дійшли у Науково-дослідній лабораторії організації Fondazione di Ricerca e Cura «Іоан Павло II» у Кампобассо. Тут в рамках великого медичного дослідження Moli-sani (до якого залучено 25 тис. жителів італійського регіону Молізе) була зроблена окрема вибірка обсягом 1 тис. чоловік – на основі цих даних і ґрунтуються висновки вчених.
Результати звіту опублікували в Міжнародному журналі громадського здоров’я. Це одне із найперших досліджень, де мас-медійна інформація розглядається в цілому, до уваги беруться різні ЗМІ. А до цього науковці аналізували лише вплив телебачення на стан здоров’я і приходили до негативних висновків.
«Наукова література здебільшого концентрується на телебаченні і розглядає його як фактор ризику для здоров’я, оскільки ТВ-перегляд спричиняє бездіяльність та пасивність, - говорить Марія-Лаура Боначіо, головний автор дослідження і член Відділу наукової комунікації у Науково-дослідній лабораторії. - По суті, телебачення дійсно пов’язане з гіподинамією і нездоровими перекусами. В свою чергу це призводить до ожиріння – фактору розвитку серцево-судинних захворювань. У нашій роботі ми звертали увагу на тих людей, які отримують інформацію з різних ЗМІ – в тому числі Інтернету, газет, журналів. Ми поставили собі завдання: встановити, чи харчуються здоровіше ті люди, які різнобічно проінформовані».
Науковці з Кампобассо проводили своє дослідження (назване «Молі-новини») на тисячі дорослих, які були випадково обрані із загальної сукупності респондентів проекту Moli-sani.
Додатково до різноманітних питань великого дослідження (про спосіб життя, медичну інформацію, режим харчування та ін.) учасники «Молі-новин» заповнили опитувальник на тему використання різних видів ЗМІ. Потім дослідники створили рейтинг споживання медійної інформації.
«Ми шукали зв’язок між використанням декількох ЗМІ і способом життя, - пояснює Амеріко Бонані, керівник Відділу наукової комунікації Науково-дослідної лабораторії. – Ми зосередились на звичках харчування, зокрема на Середземноморській дієті. Результати виявили, що активні користувачі ЗМІ схильні до Середземноморського типу харчування. Ця дієта зараз вважається еталоном харчування і зменшує ризики хронічних та нейродегенеративних захворювань. Якщо конкретніше: гарно проінформовані люди частіше споживають ключові продукти середземноморської харчової піраміди (фрукти та свіжу рибу), і рідко споживають таку нездорову їжу як жири тваринного походження».
«Повідомлення ЗМІ можуть здаватися фрагментарними і неточними, особливо, коли ми говоримо про охорону здоров’я та профілактику, - зауважує Джованні де Гаетано, директор Науково-дослідної лабораторії. – Проте наше дослідження доводить протилежне. Журналісти можуть допомогти у боротьбі з ожирінням, нездоровим харчуванням та лінню. Досить вже підозріло ставитися до медіа. Наступний крок – це оцінка окремих джерел інформації. Також плануємо вивчити, як Інтернет впливає на здоровий спосіб життя молоді, наскільки добре інформує на теми здоров’я».
Проект «Молі-Сані» проводився Науково-дослідною лабораторією Fondazione di Ricerca e Cura «Іоан Павло II» у Кампобассо, Італія. Розпочався у березні 2005 року, було залучено 25 тис. жителів регіону Молізе. Проводився з метою з’ясування екологічних та спадкових факторів, які призводять до серцево-судинних та онкологічних захворювань. Проект Молі-Сані змінив весь італійський регіон, перетворивши його на наукову лабораторію.
Джерела: EurekAlert, Moli-sani
Переклад: Марина Дорош