Вахтанг Кіпіані: «Владометр» спитає і за підігрітий асфальт, і за «спущену шкуру»

00:00,
3 Березня 2011
1994

Вахтанг Кіпіані: «Владометр» спитає і за підігрітий асфальт, і за «спущену шкуру»

00:00,
3 Березня 2011
1994
Вахтанг Кіпіані: «Владометр» спитає і за підігрітий асфальт, і за «спущену шкуру»
Інтернет-проект, що збирає та відстежує обіцянки політиків та чиновників, покаже, хто в Україні відповідає за свої слова.

Нещодавно ми публікували інтерв’ю з Вахтангом Кіпіані. Окрім «Історичної правди», Вахтанг також очолює сайт «Владометр» - проект, що збирає обіцянки політиків і відстежує їх виконання. Матеріал про цей проект, який оновився і став зручнішим для читачів, зявився на сайті фонду «Демократичні ініціативи».

 

- Інтернет-ресурс під назвою «Владометр», який дає змогу відстежувати, фіксувати, збирати докупи обіцянки політиків, чиновників різних рівнів – від президента до депутата сільради – вже з півроку працює в інтернет-просторі, а також на сторінці Facebook, і вже може прозвітувати, які обіцянки стали лишень «цяцянками», а які прикрасили владний лавровий вінок. Ідея вимірювати політичну відповідальність за допомогою «Владометра» народилась у громадської кампанії «Новий громадянин» під час президентських виборів 2010 року. Відтоді ідея обростала ідеями, а сайт перетворився за півроку, як пише у своєму блозі директор проектів ГО «Центр UA» Світлана Заліщук, на «облікову книжку з рентгенами політичної відповідальності усіх українських можновладців».

 

Про те, з чим прийшов «Владометр» до річниці президента, під час круглого столу «Перший рік Президента Віктора Януковича», організованого «Демініціативами», розповів головний редактор «Владометра» Вахтанг Кіпіані.


«Владометр» – це абсолютно новий інструмент, відповідників якому немає, щоправда, назва дещо перебрана з американського сайту «Обамаметр», який вимірює обіцянки тамтешнього президента, – зазначив Вахтанг Кіпіані. – На сьогодні «Владометр» зафіксовував вже 2036 обіцянок, що їх дали 113 українських політиків із 15 партій».

 

Обіцянки політиків стосуються в основному економічної та соціальної сфер, а також податків, фінансів і регіональної політики. Журналіст наголосив, що редакційна група жодним чином не дає їм оцінку. Основне завдання проекту – показати суспільству, що треба вимагати від політиків звіту за зроблені заяви, публічно дані слова.


Наближаючись до річниці президентства Віктора Януковича, «Владометр» зафіксував 390 обіцянок від глави держави, які він давав протягом року. «390 обіцянок – це щонайменше, – пояснив головний редактор, – очевидно, що ми зафіксували не все. Фіксація обіцяних президентом «покращань уже сьогодні» відбувається з огляду на програму економічних реформ, яка була ухвалена урядом, на саму програму президента, а також усні виступи та офіційні заяви Януковича».


Журналіст повідомив, що з-поміж 390 обіцянок президента на сьогодні виконано 12, а не виконано 6. В роботі перебуває 386 зроблених президентом заяв. Вахтанг Кіпіані зауважив, що все це – обіцянки особисті. «Бо бувають ситуації, коли політик робить важливу заяву або вносить законопроект, а Верховна Рада його не підтримує, – розтлумачив Кіпіані. – Тоді ми не можемо звинувачувати посадовця, що він не зробив певної справи. Щодо президента, то всі 390 обіцянок були очевидними вказівками глави держави».


Приміром, серед невиконаних обіцянок Януковича «Владометр» зафіксував його намір знизити податок на прибуток до 19% з 2011 року. 2011 рік вже настав –  скорочення до 19% не відбулося. Тепер його обіцяють лише на 2013 рік.

 

Зафіксовано й заяву Віктора Януковича, яку він давав перед президентськими виборами у своїй програмі «Україна для людей» про гарантований перехід на контрактну армію.  Обіцянку не виконано. Сьогодні Віктор Янукович обіцяє поступовий перехід української армії на професійну основу. Про це він сказав на спільній прес-конференції з генсеком НАТО 24 лютого 2011 року.


Не залишилась поза увагою «Владометра» і обіцянка президента збільшити до кінця 2010 року середній розмір пенсії до 2000 грн. На сайті навіть відображено прямий ефір між Запоріжжям і Бердянськом, Енергодаром і Мелітополем, де він зробив таку заяву. Проте нічого подібного до кінця 2010 року не відбулося, мало того, сьогодні Віктор Янукович «реалістичним бачить завдання зростання на кінець 2011 року середнього розміру пенсій щонайменше до 1380 гривень». Таке розуміння пенсійної реформи Президент України окреслив під час виступу на засіданні Комітету з економічних реформ 22 лютого 2011 року.

 

Оцінюючи обіцянки президента, редакційна група «Владометра, виокремила категорію компромісних, тобто «виконаних і водночас не виконаних обіцянок».


Наприклад, кандидат у президенти Віктор Янукович заявив у програмі «Україна для людей», що він доможеться ухвалення нового податкового кодексу, який зробить Україну найбільш інвестиційно привабливою країною в Європі. «Зодного боку, податковий кодекс нібито ухвалено, але з другого – це зовсім не означає, що інвестиційна привабливість України виросла», – констатує Вахтанг Кіпіані.


Є на сайті й опція, яка фіксує обіцянки політиків, які навряд чи будуть виконані. Щодо Януковича, то це його заява 8 жовтня 2010 року напередодні місцевих виборів: «Каждый раз приезжаю в город Херсон, получаю огромное количество жалоб, видя сколько грязи. Могу сказать, что здесь нет хозяина. Если бы попался мне в руки этот мэр, я бы спустил с него шкуру». «Цікавий не сам словесний пасаж, – каже Кіпіані, – а те, що саме в цей час Партія регіонів підтримує чинного мера, і він вдруге чи втретє переобирається на цю посаду».


Вахтанг Кіпіані наголосив, що прискіпливе око «Владометра» стежить не лише за обіцянками влади, а й пильнує за заявами опозиції. Журналіст навів приклад його «улюбленої» обіцянки кандидата від опозиції на мера Тернополя. «Обіцяв цей кандидат підігрів тротуарів у зимовий період у місцях підвищеного травматизму, – розказує журналіст. – Його обрали. І тепер, виходить, він має виконувати цю обіцянку. Нам залишилося ще тиждень почекати до завершення морозів і проконтролювати її виконання». Вахтанг уважає, що, можливо, й смішно фіксувати таку нісенітницю, але зовсім не смішно, коли люди насправді ідуть і голосують за «спущену шкуру» й за підігрітий асфальт.

 

Сайт працює в такий спосіб, щоб його зміст формувався не лише редакцією, а насамперед користувачами. Адже його призначення – зробити українську політику менш популістською, а головне – змусити українських політиків дотримуватись свого слова.

 

Кіпіані закликав експертів, журналістів і громадян брати участь у роботі сайту, коментувати як розумні, так і недолугі обіцянки політиків, щоб, як підсумував журналіст, не відпустити оцю віжку, яка триматиме на повідку і владу, і опозицію, й вимагати звіту за вже виконане і невиконане.

 

«Медіаграмотність» також радить своїм читачам занести «Владометр» - http://vladometr.org/ - до закладок і разом з експертами стежити за тим, наскільки відповідальними й чесними є наші обранці.

 

Фонд «Демократичні ініціативи»

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду