Після окупації Криму Росія змінила риторику щодо Арктики — дослідження НАТО

Після окупації Криму Росія змінила риторику щодо Арктики — дослідження НАТО

12:23,
28 Вересня 2018
2838

Після окупації Криму Росія змінила риторику щодо Арктики — дослідження НАТО

12:23,
28 Вересня 2018
2838
Після окупації Криму Росія змінила риторику щодо Арктики — дослідження НАТО
Після окупації Криму Росія змінила риторику щодо Арктики — дослідження НАТО
Центр стратегічних комунікацій НАТО Stratcom проаналізував інтереси Росії, Китаю та Канади в Арктиці. Він дійшов висновку, що риторика Кремля щодо цього регіону змінилася після 2014 року.

Аналітики дослідили офіційні заяви Росії щодо Арктики за останні шість років. РФ постійно наголошує на своїх лідерських позиціях у регіоні.

«Схоже, що ця країна прирівнює домінування у цьому регіоні зі своїм розумінням геополітичного лідерства. Президент РФ ВолодимирПутін неодноразово наголошував на «відповідальності Росії за цей регіон», — йдеться у дослідження.

Арктика є територією з величезним потенціалом, оскільки під льодами Північного полюса розташовані майже 30 % світових запасів природного газу та 13 % нафти. Танення льоду дозволяє компаніям розробляти ці родовища, а транспортним кораблям швидше доїжджати з Азії в Європу.

Комерційні ставки у цьому регіоні ще ніколи не були такими високими, тому намагання зберегти політичний влив в Арктиці значно активізувалося.

Арктична ідентичність

У дослідженні наголошують, що Росія часто використовує історію для побудови національної ідентичності та об’єднання народу. Питання Арктики не стало винятком.

РФ продовжує підкреслювати історичні зв’язки з цією територією, нагадуючи про «героїзм» за часів царату та СРСР. В останньому випадку є ностальгія за активною мілітаризацією Арктики.

Сучасна «арктична ідентичність» Росії також будується на згадках про експедиції кінця ХІХ — початку ХХ століть. На це, зокрема, звертає увагу Путін у своїх промовах.

«Така увага до історії полюса є ключем до розуміння російської ідентичності в Арктиці та має сигналізувати для Росії та закордону, що нарощування військових сил у цьому регіоні є природнім та виправдано історично», — пишуть експерти.

Разом з тим, після окупації Криму Росією та запровадження міжнародних санкцій, риторика РФ дещо змінилася. З 2014 року Путін почав наголошувати, що присутність Росії в Арктиці — це регіональне питання, а також акцентувати на захисті природи.

Крім того, Кремль почав казати, що військова присутність в Арктиці подібна до інших країн. Це твердження, за словами авторів звіту, легко спростувати, якщо дослідити заяви Китаю та Канади.

Головні гравці

Автори звіту НАТО підкреслюють, що для Китаю питання Арктики також стало одним з основних у зовнішній політиці. У січні 2018 року країна опублікувала своє бачення політики по цьому напрямку.

Включення такого питання у політику країн, що не мають доступу до Арктики, разом з нарощуванням армійських сил Росією на старих радянських базах, а також підняття дискусії Канадою про її «внутрішні води» повертає проблему Північного полюса до порядку денного.

Головними гравцями тут все ж залишаються Канада та Росія, оскільки 75 % кордону Арктики співпадає з кордонами цих двох країн.  

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» публікував тези дослідження НАТО про активність інтернет-тролів у соцмережах під час липневої поїздки президента США Дональда Трампа до Європи.

Скриншот
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду