Нацрада адаптує систему візуальних позначок під нову редакцію положення про прокатні посвідчення

Нацрада адаптує систему візуальних позначок під нову редакцію положення про прокатні посвідчення

17:10,
19 Січня 2016
3680

Нацрада адаптує систему візуальних позначок під нову редакцію положення про прокатні посвідчення

17:10,
19 Січня 2016
3680
Нацрада адаптує систему візуальних позначок під нову редакцію положення про прокатні посвідчення
Нацрада адаптує систему візуальних позначок під нову редакцію положення про прокатні посвідчення
Автори:
Національна рада з питань телебачення і радіомовлення розробляє проект Системи візуальних позначок з індексом кіно відеопродукції залежно від аудиторії, на яку вона розрахована. Свої напрацювання співробітники Нацради представили 19 січня на зустрічі з головою Держкіно Пилипом Іллєнком і представниками галузі та громадськості.

За задумом Нацради, нова система візуальних позначок – це адаптація старої системи (зелене коло, жовтий трикутник, червоний квадрат) до нової редакції Положення про державне посвідчення на право розповсюдження і демонстрування фільмів, що набула чинності 15 січня. Цей документ запроваджує нові п’ять індексів глядацької аудиторії для фільмів і серіалів: «ДА» (дитяча аудиторія), «ЗА» (загальна аудиторія), «12», «16» та «18», із яких часові обмеження для показу передбачені тільки для останнього. Відповідно, телеканали зможуть показувати фільми з індексами «ДА», «ЗА», «12» і «16» у будь-який час, а «18» — з 22:00 до 6:00. Голова Держкіно Пилип Іллєнко звернув увагу на те, що нова система індексів глядацької аудиторії – одна з найліберальніших у Європі.

Нацрада з індустрією та громадськістю дійшли згоди, що нові позначки для фільмів і серіалів краще візуалізувати у вигляді однієї фігури (кола або квадрату), в яку вписати вікові позначки: «12+», «16+» та «18+» (хоча нова редакція положення про прокатні посвідчення не зобов’язує мовників інформувати про аудиторію «12» - лише про «16» та «18»). При цьому для аудиторій «12» і «16» тло має бути жовтим, для «18» - червоним. Ці позначки мають розміщуватися на екранах упродовж усього часу трансляції фільму чи серіалу.

Для фільмів з аудиторією «ДА» та «ЗА» Нацрада пропонує позначку зеленого кольору, яка має розміщуватися на екранах протягом перших трьох хвилин трансляції. Представники індустрії висловили сумнів у доцільності такого попередження глядачів, якщо контент не містить ніякої шкоди та не має ніяких обмежень. Голова Нацради Юрій Артеменко погодився не робити таку позначку обов’язковою для мовників, тож її відсутність не передбачатиме для них санкцій.

У проекті Системи візуальних позначок Нацрада хоче додатково нагадати мовникам про норму закону «Про телебачення і радіомовлення», яка забороняє телерадіоорганізаціям розповсюджувати й анонсувати програми й передачі, що можуть зашкодити неповнолітнім і юнацтву, крім як протягом ефірного часу з 23:00 до 6:00 та на каналах з обмеженим доступом. Також Нацрада хоче зобов’язати мовників у передачах, що можуть завдати шкоди дитині, розміщувати спеціальне графічне попередження для аудіовізуального контенту протягом усієї передачі або звукове попередження для аудіоконтенту на початку передачі, плюс розміщувати ці графічні попередження в розкладах передач і каталогах передач на замовлення. Ці пропозиції викликали незгоду в представників індустрії.

Ольга Большакова з Незалежної асоціації телерадіомовників запропонувала створити робочу групу, яка продовжить роботу над розпочатим Нацрадою за підтримки Ради Європи у 2011-2013 роках проектом з адаптації в Україні нідерландської системи Kijkwijzer, внесе зміни до підготовленого у 2013 році Нацрадою проекту й готуватиме запуск експерименту з упровадження такої системи в Україні.

Мар’яна Закусило з ГО «Телекритика» підтримала пропозицію Ольги Большакової, але звернула увагу на те, що це довгостроковий стратегічний проект, а для досягнення короткотермінових тактичних цілей (обмеження трансляції потенційно шкідливого контенту та інформування глядачів про такий контент уже зараз, і не лише в рамках експерименту на кількох каналах) доцільно тимчасово прописати відповідні зобов’язання для мовників у проекті Системи візуальних позначок, який має намір ухвалити найближчим часом Нацрада.

На найближчому засіданні, 21 січня, Нацрада планує додати розробку нової Системи візуальних позначок до плану підготовки регуляторних актів на 2016 рік, після чого в найкоротші терміни винесе на громадське обговорення доопрацьований з урахуванням висловлених 19 січня пропозицій проект регуляторного акту.

Нагадаємо, що у 2011-2013 роках MediaSapiens неодноразово писав про адаптацію в Україні системи Kijkwijzer. З 2014 року мало розпочатися пілотне впровадження нових телепозначок, але взимку 2013-2014 року роботу Нацраду було заблоковано, а згодом її склад змінився, і новий склад Нацради не став продовжувати роботу попередників.

Дитячі програми в очікуванні громадського телебачення

Європейський «Телегід» для дитячого телебачення

Система телепозначок – чи буде користь?

Захист дітей від шкідливого контенту: європейський досвід

Батьки бояться непередбачуваності телепульта

60% батьків підтримують створення нової системи телепозначок для захисту дітей [дослідження]

Нацрада презентувала графічні символи для маркування телепродукції

Нацрада розпочала розробку інформаційного відеоролика про систему телепозначок для захисту дітей

Пілотне впровадження телепозначок для захисту дітей заплановане на вересень

Мі-мі-мі-генерація та медіа

Маркування контенту: можливі ризики

Нацрада презентувала відеоролик про систему телепозначок для захисту дітей

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду