Фото гравця «Шахтаря» використали для створення фейку про білоруса, який нібито загинув під час протестів
Фото гравця «Шахтаря» використали для створення фейку про білоруса, який нібито загинув під час протестів
Дзеркально відображену світлину гравця донецького «Шахтаря» та збірної України Віктора Коваленка, який народився у Херсоні, використовують для фейкових повідомлень у Білорусі. Фото супроводжується підписом про загибель від вогнепального поранення одного з мітингувальників. На фейк звернули увагу журналісти видання «КАВУН.City».
«Стало відомо, що від кульового поранення загинув студент 3-го курсу факультету МТФ Горін Артем. Його поранили під час мирної ходи поблизу площі Якуба Коласа. Чекаємо офіційної інформації», — йдеться у повідомленні.
При цьому в повідомленні не вказано, в якому саме університеті та коли сталася подія.
Інформацію про будь-кого на ім’я Артем Горін, хто б міг постраждати або загинути під час протестів у Білорусі, журналістам віднайти не вдалося. Білоруське видання TYT.BY в публікації від 27 жовтня повідомило про загибель студента 4-го курсу фармацевтичного факультету медуніверситету на ім’я Артем А. Проте він, за інформацією журналістів, загинув внаслідок побиття, а не від вогнепальної зброї. Й подія, змальована у статті, відбувалася у Вітебську.
Ще одне білоруське видання — Onliner — оприлюднило матеріал, в якому керівництво Білоруського національного технічного університету, де буцімто вчився загиблий, спростовує сам факт існування в них такого студента, а Міністерство охорони здоров’я країни повідомляє про недостовірність інформації щодо смерті людини з такими даними. На офіційних сайтах та сторінках у соцмережах обох установ жодної згадки про цей факт виявити не вдалося.
Кореспонденти «КАВУН.City» ретельно переглянули світлину і впізнали в ній… херсонця Віктора Коваленка, гравця футбольного клубу «Шахтар» та збірної України. Світлину, використану для супроводу повідомлення, швидше за все взяли з профілю гравця на сайті з футбольною тематикою footboom.com.
Активним поширювачем світлини є користувач під ніком Viktor Severin. Станом на 15:40 29 жовтня з його сторінки зробили 490 поширень цієї публікації. При тому, що чоловік оприлюднив її лише о 12:05 28 жовтня.
Опубліковано Viktor Severin Середа, 28 жовтня 2020 р.
Крім Северіна, повідомлення зі світлиною Коваленка поширюють серед деяких українських діаспорянських груп у Facebook в не дуже гарній якості. Таким чином, напевно, автор фейку намагається зменшити шанс виявити підробку.
Нагадаємо, засновниця ініціативи «Як не стати овочем» Оксана Мороз запропонувала створити рейтинг блогерів, які можуть давати шкідливі поради щодо лікування та охорони здоров'я.
Фото: football.ua