Новина про «вкрадену» біля супермаркету дівчинку виявилася фейком. Його поширили немало українських ЗМІ
Новина про «вкрадену» біля супермаркету дівчинку виявилася фейком. Його поширили немало українських ЗМІ
У п’ятницю, 10 травня, ряд українських ЗМІ поширили новину про нібито «викрадення» дівчинки біля супермаркету «Епіцентр» на вулиці Полярній у Києві. Новина виявилася фейком. Про це на своїй сторінці у Facebook повідомила журналістка Мар’яна П’єцух.
«Новина про викрадену дівчинку в Києві рознеслась по медіа як вогонь по сіні (але з посиланням на Інформатор, а не МВС чи поліцію), але на фб-сторінках МВС, поліції Києва і області нема досі «заспокійливого» допису. Як корисно, як хтось бере таки коментарі інколи офіційні. Дитина пручалася батькам і не хотіла йти з магазину і свідок налякався і викликав поліцію, заявивши про викрадення. Добре, що догнали і перевірили ясно шо», — зазначила журналістка.
Те, що ця новина є фейком, у коментарі виданню «Крапка» повідомив начальник Оболонського райуправління поліції Києва Віталій Биков.
«Інформація про викрадення — фейк. Виявилося, що дівчинка не хотіла йти з магазину, впиралася, плакала. Мамі з татом довелося постаратися, щоб посадити її в машину. Чоловік, якй побачив цю сцену, вирішив, що дитину викрадають. У підсумку, поліцейські наздогнали ту машину, зупинили і дізналися, в чому справа. На той час дівчинка вже заспокоїлася», — розповів виданню пан Биков.
«Детектор Медіа» перевірив, які саме ЗМІ поширили цей фейк.
Першим цю новину опублікував сайт «Інформатор». Звідти її передрукували ряд інших сайтів. При публікації новини в «Інформаторі» не посилалися на правоохоронні органи. Натомість зазначили, що про інцидент їхнім журналістам стало відомо «із власних джерел».
«По предварительной информации, похищение произошло на парковке супермаркета «Эпицентр». Мужчина с женщиной вывели девочку, возрастом около 4 лет, из магазина и силой посадили в черный внедорожник Mercedes. Сообщается, что ребенок кричал о помощи. Номерные знаки машины «ВВ 2064 СН»,— написав «Информатор».
«Похищенная девочка была одета в розовую куртку. Предварительно, ей около 4 лет», — уточнили в новині.
Водночас ні фото самої дівчинки, ні скріншотів із камер відеоспостереження біля супермаркету (а біля більшості таких великих торгових точок вони зазвичай є), у новині наведено не було. Так само — жодних інших підтверджень того, що інцидент мав місце.
Того ж дня новину про нібито «викрадення» дівчинки із посиланням на «Информатор» опублікувало видання «Сегодня», сайт телеканалу «NewsOne» теж узяв цю новину, вивівши у заголовок слова нібито очевидців: «Кричала и просила помощь».
Далі цю новину передрукував сайт Znaj.ua. Znaj у тексті новини посилався на сайт «Хвиля», де її опублікували раніше. Взяло новину про «викрадення» дівчинки і видання «Уніан».
За пошуком у Google помітно, що новину взяв і сайт «Свідок», проте після переходу за посиланням видно, що новину звідти прибрали, але URL-адреса фейкової новини на цьмоу сайті збереглася.
Цю фейкову новину також опублікував сайт «Киевская Область.Онлайн», сайт «Крапка» і запорізьке видання «Суббота Плюс». Видання «Страна.ua» передрукувало новину, зробивши до неї заголовок «В Киеве у строймагазина похитили девочку, зовущую на помощь, полиция объявила план «Перехват».