Суд у США визнав незаконним стеження спецслужб за громадянами. На цьому наполягав Сноуден
Суд у США визнав незаконним стеження спецслужб за громадянами. На цьому наполягав Сноуден
Апеляційний суд дев'ятого округу США визнав незаконною програму стеження за дзвінками і листуванням користувачів інтернету, розроблену в Агентстві національної безпеки (АНБ). Вперше про програму стеження повідомив колишній співробітник АНБ Едвард Сноуден у 2013 році, повідомляє Reuters.
Згідно з рішенням суду, збір записів телефонних розмов мільйонів американців без санкції суду порушує «Акт про негласне спостереження з метою зовнішньої розвідки» і може бути неконституційним.
Суд виніс рішення, розглянувши апеляцію на вирок чотирьом уродженцям Сомалі, які жили в Каліфорнії. У 2013 році їх засудили за звинуваченням у фінансуванні релігійних фанатиків в Сомалі.
При цьому апеляційна інстанція залишила вирок у справі мігрантів з Сомалі в силі, вважаючи, що незаконне стеження не вплинуло на докази, представлені в ході судового процесу.
У постанові суду шість разів згадується про роль колишнього співробітника ЦРУ і АНБ Едварда Сноудена, який у 2013 році першим повідомив про масове стеження спецслужб за американцями та громадянами інших країн.
«Я ніколи не міг собі уявити, що доживу до того моменту, коли наші суди засудять діяльність АНБ як незаконну», - заявив Сноуден, який після розкриття інформації втік до Росії.
Seven years ago, as the news declared I was being charged as a criminal for speaking the truth, I never imagined that I would live to see our courts condemn the NSA's activities as unlawful and in the same ruling credit me for exposing them.
— Edward Snowden (@Snowden) September 2, 2020
And yet that day has arrived. https://t.co/FRdG2zUA4U
Раніше американські чиновники наполягали, що АНБ ніколи навмисне не збирало інформацію про американців, а програма стеження за телефонними розмовами дозволила боротися з екстремістами в США, зокрема, в справі чотирьох сомалійських мігрантів.
Програма спостереження за дзвінками і листуванням була офіційно закрита в 2015 році після того, як був прийнятий «Акт про свободу», що забороняє американським спецслужбам збирати такі дані про американців. Але, судячи з повідомлень ЗМІ, оновлена версія програми АНБ продовжувала працювати до 2019 року.
Нагадаємо, до суду Каліфорнії подали колективний позов про порушення конфіденційності проти компанії Alphabet Inc, яка володіє Google. Компанію звинувачують в порушенні федерального закону про прослуховування й закону Каліфорнії про конфіденційність.
Фото: Reuters