«Цифрове перетворення»: як Google відтворює Україну в інтернеті

«Цифрове перетворення»: як Google відтворює Україну в інтернеті

11:13,
24 Січня 2017
6739

«Цифрове перетворення»: як Google відтворює Україну в інтернеті

11:13,
24 Січня 2017
6739
«Цифрове перетворення»: як Google відтворює Україну в інтернеті
«Цифрове перетворення»: як Google відтворює Україну в інтернеті
Віртуальні мапи для мандрівників та інвесторів мають уже сім українських областей. Долучитися може кожен охочий

Побачити цікаві місця, скласти маршрут мандрівки, поділитися ним із друзями та знайти попутників можна за допомогою декількох кліків мишкою. Принаймні, в семи областях України, де вже завершилося «Цифрове перетворення»: Львівській, Рівненській, Івано-Франківській, Кіровоградській, Херсонській, Миколаївській та Одеській. Цей проект компанії Google покликаний розкрити туристичний та інвестиційний потенціал країни. У компанії кажуть, що такий масштабний проект із «оцифровування» цілих регіонів здійснюють уперше в світі, й долучитися до нього можуть усі охочі.

Усе почалося 2014 року з гірськолижного курорту «Буковель» на Івано-Франківщині. Спільнота картографів Google Map Maker створила детальну карту курорту з лижними трасами, дорогами, житлом, банкоматами, кав’ярнями, оглядовими майданчиками та іншими об’єктами, цікавими не лише туристам, а й підприємцям. Цей проект надихнув картографів Google на творення тематичних сайтів, сферичних панорам і віртуальних турів регіонами України.

Олексій Сивак, GR-директор компанії CFC Consulting, що є партнером Google в Україні, каже, що для успішного «оцифровування» області потрібна співпраця місцевої влади, громадян та бізнесом. Google надає технічну підтримку, проте ініціатива залишається за місцевими активістами й чиновниками.

Розпочали з Рівненщини та Львівщини. «У Львові багато ІТ-компаній, на Рівненщині ця сфера лише починає розвиватися. Ми порівняли, як за допомогою цифрових інструментів Google можна вирішити завдання, які постають перед керівниками компаній та органами місцевого самоврядування», — пояснює цей вибір Олексій Сивак. Створюючи мапи, розробники звертали увагу на цікаві для туристів локації та привабливі для інвесторів території.

На картах Google з’явилося понад дві тисячі нових об’єктів і фотосфер. Наприклад, популярний серед туристів Тунель кохання біля Клевані на Рівненщині, віртуальні прогулянки соборами, музеями та парками Львова.

Латинський кафедральний собор

Парк «Шевченківський гай»

Підприємці отримали зручний майданчик для розміщення інформації, а потенційні інвестори — фільтр для пошуку цікавих їм об’єктів, адже у списку категорій є розташування, форма власності, наявність інфраструктури та багато інших позицій. Якщо інвестор, наприклад, шукає придорожнє кафе на трасі Київ — Чоп на Рівненщині, він легко його знайде.

«Цифрове перетворення» кожної області триває близько півроку. Олег Костюкевич, картограф Google Map Maker Ukraine та сертифікований фотограф у Google Trusted Photographers, розповідає, що спершу над проектом працювали два десятки картографів. Із часом до команди долучалися місцеві ентузіасти та фахові фотографи.

«Рік тому в Україні стартувала програма сертифікації фотографів Google, — каже він. — Ми почали знімати на професійні камери та додавати на карти сферичні панорами вулиць та інтер’єрів. До того це робили переважно камерами мобільних телефонів». Тепер перевагу віддають саме об’ємній картинці: зйомки з коптера разом із фотографіями створюють тривимірний ефект. Можна, наприклад, прогулятися підземеллями або потрапити всередину Львівського оперного театру.

Організатори проекту провели навчальні семінари і тренінги для державних службовців, активістів, учителів і студентів. Знайомити рівнян із цифровими інструментами та сервісами приїжджали ґуґлівські експерти з Ірландії. Олексій Сивак каже, що одним із завдань «Цифрового перетворення» є формування нового стандарту державного службовця — фахового, англомовного, обізнаного на сучасних цифрових інструментах.

«Наприклад, на спільних нарадах не потрібно роздруковувати стоси документів для читання та внесення правок — це можна зробити онлайн», — підказує директор CFC Consulting. Спершу цифрові технології викликали в чиновників, особливо старшого віку, острах і недовіру. Тоді на семінари і тренінги почали запрошувати голів райдержадміністрацій та міських голів, які самі показували своїм колегам переваги роботи з онлайн-інструментами.

Цікавим досвідом була літня школа в Одесі. «Ми зібрали тридцять студентів різних спеціальностей, навчили їх знімати тривимірні сфери, прив’язувати об’єкти до координат на карті, робити короткий опис території. Студенти поділилися на шість команд і знімали дворики Одеси. Таким чином протягом одного дня створили мапу одеських двориків, яка постійно поповнюється», — розповідає Олексій Сивак.

Під час «Цифрового перетворення» картограф-волонтер Ярослав Ярошевський робив карти парковок міст західної України, зокрема Івано-Франківська. 

З’явилася на картах Google і мережа пандусів: позначені крамниці, кафе та розважальні центри зі зручним для людей із інвалідністю входом. Це стало стимулом для тих закладів, які досі не обладнані пандусами. А карта з розташуванням веб-камер, які передають картинку в режимі реального часу, допомагає мандрівникам планувати маршрут, побачивши цікаві місця на власні очі.

Директор із співробітництва з органами влади компанії «Google Україна» Олег Якимчук каже, що завдяки «Цифровому перетворенню» українські регіони мають стати максимально відкритими для тих, хто в них іще не бував. Тому для кожної області створено сайт із туристичними цікавинками, природно-заповідними територіями, архітектурними пам’ятками та історичною довідкою.

Першою областю, що відкрилася для віртуальних мандрів, стала Херсонщина. Керівник напрямку інформаційно-комунікаційних технологій благодійного фонду «Об’єднання» Анастасія Гришко розповідає, що проект «Мандруй Херсонщиною» адресований українцям та іноземцям, тому має українську та англійську версії. «Ми допомагаємо вибрати цікаві маршрути для подорожей, підказуємо, куди можна звернутися по інформацію, скеровуємо до керівників природоохоронних територій», — каже вона. У створенні проекту брали участь картографи Google та місцеві професійні фотографи, які проїхалися всіма природно-заповідними територіями області й позначили їх на мапі. Про цю експедицію зняли документальний фільм, який показували навіть у кінотеатрах:

 Нещодавно до Анастасії Гришко звернувся мандрівник із Каліфорнії, який побачив на сайті «Мандруй Херсонщиною» інформацію про біосферний заповідник «Асканія-Нова» і планує приїхати туди навесні.

Сайти проекту різняться за тематикою й наповненням. «Мандруй Івано-Франківщиною» зосереджується на автентичній культурі та історії краю: тут можна здійснити віртуальну екскурсію музеєм писанок у Коломиї чи проїхатися Карпатським трамваєм.

 «Мандруй Кіровоградщиною» запрошує до Музею ракетних військ стратегічного призначення або до місць, пов’язаних із Козаком Мамаєм. «Мандруй Миколаївщиною» позиціює область як місце для заняття екстремальними видами спорту на землі, воді й у повітрі. Побувати на маяку чи відчути подих моря можна завдяки сайту Discover Odesa.

Прес-секретар українського Google Марина Тарасова розповідає, що крім сайтів «Мандруй…» для кожної області створювали унікальні сторінки, наприклад, «Відчуй Одесу» з колоритною прогулянкою містом, «Приховані скарби Миколаївщини», «Тепле місто» в Івано-Франківську.

Компанія JAM Development, що розробляла сайти «Мандруй…», має досвід роботи з туристичними онлайн-путівниками Києвом, Карпатами, Кримом і Дніпром. Співробітниця компанії Юлія Матяш розповідає, що досвід роботи над сайтами для Херсонської та Миколаївської областей підказав ідею об’єднання цікавинок у маршрути для зручного планування мандрівок. Сервіс «Сплануй подорож» дає можливість швидко знайти й дібрати цікаві місця для мандрів. «Кілька кліків — і ви вже маєте маршрут і план своєї поїздки, можете поділитися ним із друзями і знайти попутників, — каже Юлія Матяш. — Це можливість для гідів і туристичних компаній створювати авторські маршрути. Сайти багатомовні, тому доступні як для українських туристів, так і для іноземців».

Олексій Сивак сподівається, що «Цифрове перетворення» буде поштовхом для розвитку регіонів. Сім областей, які вже стали «цифровими», можуть ділитися досвідом із іншими, а 2017 року Google «оцифрує» ще кілька областей. А тим часом спільнота картографів Google Map Maker запускає програму «Місцеві експерти Google», яка заохочує людей додавати на карти цікаві місцеві об’єкти та ділитися враженнями про них.

«Мандруй Херсонщиною»
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
Код:
Им'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду