
Як говорити з дитиною на тему інтернет-безпеки: чотири поради
Як говорити з дитиною на тему інтернет-безпеки: чотири поради


Згідно з останнім дослідженням Google, більшість підлітків віком 13–17 років проводять в інтернеті понад 3 години щодня (79%). А приблизно 20% опитаних батьків вважають, що вони ініціювали обговорення безпеки в інтернеті запізно і хотіли б зробити це раніше.
Громадська організація про захист дітей в інтернеті #stop_sexтинг розробила рекомендації, які допоможуть батькам знайти баланс між бажаннями дитини та правилами її безпеки. Про це повідомила комунікаційна команда організації.
Поясніть причини обмеження користування гаджетами
На противагу категоричним «не можна», варто пояснити дитині наслідки тривалого використання гаджетів, наприклад, негативний вплив на зір та поставу, зниження концентрації та пам'яті, нестача фізичної активності тощо. Дитина буде охочіше сприймати встановлені домовленості, якщо розумітиме їх обґрунтування.
Запропонуйте альтернативи
Важливо запропонувати дитині альтернативні варіанти емоційного розвантаження, які будуть не менш цікавими, ніж гаджети. Це можуть бути творчі заняття (малювання, ліплення, конструювання), читання книг чи коміксів, прогулянки з родиною або активні ігри на свіжому повітрі з друзями, настільні ігри або спільні хобі тощо. Коли в дитини буде вибір, вона легше сприйматиме обмежене використання гаджетів.
Пропишіть правила
Щоб уникнути конфліктів, дитина має чітко розуміти, скільки часу можна користуватися гаджетами. Найкраще, коли ці правила створені разом — тоді вони не здаватимуться дитині нав'язаними. Варто домовитися про допустимий час у будні та вихідні, використання гаджетів перед сном, відсутність телефонів за столом під час їжі, час без гаджетів під час навчання чи відпочинку. Можна використати ігровий формат і прописати ці домовленості в сімейній угоді.
Вивчайте тему онлайн-безпеки
Оскільки технології швидко оновлюються, а нові додатки з’являються дуже часто, батькам слід бути пильними та слідкувати за новинами на тему онлайн-безпеки. Щоб дізнаватися нове, можна подивитися корисні навчальні відео. Наприклад, громадська організація створила серію інтерв’ю з дітьми та обговорила з ними онлайн-ігри, безпеку в соціальних мережах, загрози секстингу в інтернеті, військові ризики онлайн та переваги й недоліки штучного інтелекту.
Нагадаємо, ГО #stop_sexтинг презентувала посібник для шкільних психологів з онлайн-безпеки дітей. Видання містить практичні рекомендації щодо виявлення та запобігання онлайн-ризикам, стратегії психологічної підтримки постраждалих дітей та поради щодо взаємодії з батьками.
Ілюстративне фото: Pixabay