У Мінцифри розробили стратегію розвитку телекомунікацій до 2030 року
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Мінцифри розробили стратегію розвитку телекомунікацій до 2030 року
Міністерство цифрової трансформації розробило Стратегію розвитку сфери електронних комунікацій України на період до 2030 року, ефект від реалізації якої оцінює в $67,6 млрд.
Про це йдеться в матеріалах, розміщених для публічного громадського обговорення на сайті Міністерства.
У тексті документа йдеться, що сукупні інвестиції операторів електронних комунікацій в Україні в рамках стратегії становитимуть $6 млрд до 2030 року, що дасть додатковий ефект до ВВП $2,5 млрд протягом найближчих семи років.
«Безпосередньо ефект від інвестицій, які планують зробити оператори електронних комунікацій під час реалізації цієї стратегії (сукупно $6 млрд до 2030 року), оцінюють у $2,5 млрд за сім років. Якщо ми зіставляємо сукупні інвестиції ($6 млрд) у сферу електронних комунікацій і загальний ефект, що буде отримано для економіки від реалізації Стратегії (+$67,6 млрд), то отримуємо, що $1 інвестицій у розвиток електронних комунікацій приводить до створення додаткових $11 ВВП у наступні сім років», — зазначається в тексті стратегії.
За прогнозами Мінцифри, у результаті реалізації стратегії якість послуг електронних комунікацій в Україні до 2030 року перевищуватиме рівень аналогічних послуг у європейських країнах, а Україна стане одним зі світових лідерів за темпами впровадження інновацій і нових технологій, транзитером інтернет-трафіку з Азії та Близького Сходу до Європи, регіональним хабом для найбільших світових контент-генераторів.
Широкосмуговий доступ до мережі інтернет в Україні до 2030 року матиме 98% населення. Водночас середня швидкість передачі даних DL становитиме щонайменше 90 Мбіт/с.
Мобільним зв'язком буде забезпечено 95% населення. Підтримуючи європейський роумінг, Україна ввійде до двадцятки країн за середньою швидкістю мобільного зв'язку.
Ядро мобільних мереж електронних комунікацій з метою захисту від повітряних обстрілів до 2030 року буде переміщено під землю. Також буде підвищено стійкість мереж електронних комунікацій в умовах відсутності електропостачання.
У тексті документа зазначено, що станом на 2023 рік переважна більшість українських користувачів послуг фіксованого доступу до інтернету — 52,6% — мали доступ зі швидкістю 30–100 Мбіт/с, 35,5% — 100–1000 Мбіт/с і 3% — від 1 Гбіт/с.
За даними Укрстату та НКЕК, на які посилаються автори документа, у 2018–2022 роках обсяги інвестицій у сферу електронних комунікацій щорічно падали. За п’ять років обсяг інвестицій у доларовому еквіваленті зменшився удвічі. Інвестиції операторів електронних комунікацій мобільного зв'язку у 2020–2022 рр. скоротилися на 31%.
Вже у 2023 році тренд переломився, капітальні інвестиції зросли на 33% порівняно з 2022 роком, що пов'язано з потребою відновлення мереж, інвестиціями в їхню стійкість та ефектом низької бази 2022 року. Сумарний обсяг капітальних інвестицій у сферу електронних комунікацій за 2018–2023 роки становив $3,3 млрд.
Зазначено, що переважний обсяг інвестицій здійснювали саме постачальники електронних комунікаційних послуг мобільного зв'язку — від 60% до 79% від загального обсягу у 2019–2022 рр.
Нагадаємо, що раніше віцепрем'єр з інновацій, розвитку освіти, науки і технологій, міністр цифрової трансформації Михайло Федоров заявив, що в Україні внаслідок російської агресії пошкоджено 25% фіксованих мереж, знищено або пошкоджено 4,3 тис. базових станцій мобільного зв'язку.
Фото: Міністерство цифрової трансформації України