Інтерактивні мапи в журналістиці: для новачків та просунутих користувачів

Інтерактивні мапи в журналістиці: для новачків та просунутих користувачів

10:40,
21 Березня 2016
10013

Інтерактивні мапи в журналістиці: для новачків та просунутих користувачів

10:40,
21 Березня 2016
10013
Інтерактивні мапи в журналістиці: для новачків та просунутих користувачів
Інтерактивні мапи в журналістиці: для новачків та просунутих користувачів
Для чого потрібні mapping tools журналістам та як їх використовувати: огляд найкращих сервісів.

Здавалось би, в епоху соцмереж та лаконічності всі шляхи ведуть лише від, а не до великих форматів тексту. Та практика показує інше — тексти не скорочуються, а перетворюються на щось інше. До тексту й фото додається інфографіка, слайд-шоу та мапи. Візуалізація шляхів, маршрутів та пересувань є більш ніж важливою. Тож ми протестували найвідоміші у світі сервіси для створення інтерактивних мап, щоб дізнатися, що в них є корисного для роботи журналіста.

Але для початку окреслимо декілька завдань, які можуть спростити, покращити та зробити ефективнішими інтерактивні мапи.

1. Візуалізація маршрутів (наприклад, для матеріалів про втечі, пересування, переслідування об'єктів ) — хорошим прикладом є матеріал видання Times, яке створило інтерактивну мапу втечі екс-президента Віктора Януковича у 2013 році. В цьому випадку мапа була ідеальним інструментом для такого типу матеріалу. Є маршрут, перелік подій та фото, а сервіс їх допоміг візуально привабливо оформити в історію.

2. Показ місць, де відбуваються / відбувалися події — подібну мапу створило видання «BBC Україна», йдеться про мапу розстрілів під час Майдану.

3. Продемонструвати якісні зміни на певній території (зміна клімату, засміченості, поява тих чи інших явищ) — в такому разі мапи стають корисними, особливо в статтях на екологічну й медичну тематику. Хороший приклад — карта поширення грипу в Україні, яку створили в «ТСН».

4. Візуалізація переліку адрес — цей варіант часто використовують комерційні структури, а не завадило б і київській мерії — адже щорічні події, святкування, ярмарки потребують саме такої мапи, яку набагато зручніше роздивлятися, ніж шукати на карті кожну окрему адресу.

5. Для створення історії, в якій факти, події, фото, числа переважають над аналітикою.

Професор Школи журналістики в Міссурі Девід Гецог (David Herzog) поділяє всі mapping tools (сервіси для створення інтерактивних мап) на три категорії: для новачків, посередніх та просунутих користувачів. Тож візьмемо таку умовну шкалу за приклад.

Для новачків

Найпростішим у використанні, а також одним із найвідоміших ресурсів вважають Batchgeo. Щоби створити мапу на сайті, пропонують для початку завантажити приклад таблиці даних. У таблиці Excel потрібно заповнити поля: назву вулиці, номер будинку та назву міста. Цих двох категорій буде достатньо. Хоча додатково можна вказати індекс, назву об'єкта, телефон, та геокоординати. Вони відбиватимуться на мапі в готовому вигляді. Для прикладу, ми зробили невеличку мапу продуктових ярмарків, які тривали минулого року в Києві. Більшість українських ЗМІ подали цю інформацію у вигляді списку, а значно зручніше й краще ця інформація виглядає на мапі.

Сервіс має англійську та російську версії. На сайті можна ще раз передивитися відео з поетапною інструкцією. Після формування готової мапи ви отримуєте на неї посилання, та за бажання лист на пошту, в якому є посилання для редагувань та html-код для вставки мапи на сайт. Із мінусів Batchgeo можна виокремити невеликий вибір додаткових матеріалів для оформлення: є три види маркерів та шість варіантів зображення мапи. Із додаткової інформації можна розрахувати відстань між об'єктами та посортувати маркери. На такому рівні сервіс можна використовувати безкоштовно, покращення його швидкості та функцій коштуватиме 99 доларів на місяць — це вартість доступу до всіх функцій сайту для десяти людей: 10 користувачам надається логін і пароль від акаунту, і так вони отримують статус редактора (editors), решта може заходити на сайт і передивлятись ці мапи, але змінювати їх не може).

View Мапа продуктовий ярмарків (осінь, 2015) in a full screen map

На наступному рівні для більш просунутих користувачів експерти радять сервіс Google Fusion Tables. У ньому крім уже звичних інтерактивних мап можна створювати фонові картограми — це мапи, на яких інформація про певну територію подається різними відтінками кольорів у межах однієї територіальної одиниці. За допомогою таких мап зручно показувати щільність населення або інші виміряні кількісні показники. Наприклад, мапа із показниками знищення лісів за 2000–2005 роки.

Із переваг Google Fusion Tables — можливість створювати багато різних видів інфографіки: від графіків і таблиць до мап маршрутів, та поєднувати їх між собою. Цей сервіс передбачає обов'язкову наявність Google-акаунту. Всі дані завантажуються на Google-диск. Сервіс підходить для складних мап із більшою кількістю інформації різного типу. Для користування бажано не боятися роботи з адмінкою та бути готовим прочитати не одну інструкцію англійською. Зрештою він дуже схожий на попередній сервіс.

Простішим варіантом для створення мап є сервіс Google Maps. Усе, що потрібно, — це підвантажити готовий файл у форматі Excel із адресами й додатковою інформацією. Між пунктами можливо прокласти маршрут (усе як в пошуковику Google Maps — пішохідний, громадського транспорту або на авто). Додатковим приємним бонусом є можливість вибрати значок для позначення пунктів із великої бази, або ж підвантажити своє зображення. Готову карту можна встановити на сайт, зберегти посиланням або роздрукувати.

Саме цим сервісом скористалися журналісти видання Insider для створення мапи київських муралів «Наскальная живопись Киева».

Також цей сервіс використовували українські волонтери всесвітньої природоохоронної організації WWF для створення карти точок продажу новорічних ялинок в горщиках. А також видання ProZak.info для створення веломапи міста Ужгорода, на якій позначили велокрамниці та місця для парковок.

Перевагою обох гуглівських сервісів є те, що вони повністю безкоштовні.

Для користувачів із досвідом

Сервіс Tableau Public на відміну від попередніх потребує завантаження програми та встановлення її на комп'ютер. Він дає широкі можливості для створення таблиць, графіків, схем та інтерактивних мап. Автори програми пояснюють, що її створено для роботи з великими обсягами інформації. Із мінусів — програма не підтримується комп'ютерами Mac, потребує наявності координат місць, крім того, створені на мапі об’єкти автоматично потрапляють на публічний сервер. Тож якщо ваша інформація конфіденційна, краще його не використовувати. Із переваг: великі можливості для візуалізації інформації та легке скачування мапи для сайту чи блогу.

Як приклад, мапа цін на сервіс оренди житла Airbnb в Сан-Франциско.

Сервіс Mapbox так само потребує наявності географічних координат для створення інтерактивних мап. Відносно простий у користуванні, має великий вибір дизайну позначок, кольорів та інших візуальних ефектів. Із мінусів — сервіс не підтримує Google-акаунтів, тож потрібно мати дуже чітку інформацію з координатами про розташування об'єктів. Також сервіс не підтримує формату Excel, підходять файли .geojson, .csv, .kml, .gpx. Сервіс безкоштовний. Добре підлаштовується під формати телефонів, планшетів, комп'ютерів різної роздільної здатності. У цьому сервісі створювалися додатки до таких компаній, як Pinterest, Etsy, National Geographic, Evernote, також сервіс використовується для створення мап в електронній версії видання Financial Times.

Сервіс CartoDB так само потребує географічних координат, хоча й простіший у користуванні, ніж попередні. Підтримує майже всі потрібні формати. Має зручний інтерфейс, можна зареєструватися через Google-акаунт. Проте мапи після публікації потрапляють у загальну базу мап, і треба це мати на увазі. Карти підтримують українську мову.

Цікавим та відмінним від попередніх є сервіс StoryMapJS — його створено для того, щоби поєднувати інфографіку, мапи та журналістський матеріал у повноцінний лонгрід. У нього можна завантажити фото й текст, щоби вийшла повноцінна історія. Один із найцікавіших і найбільш показових прикладів використання StoryMapJS є матеріал про втечу екс-президента Януковича видання Times, де журналісти поетапно показали маршрут утечі, додаючи до мап фото з описом подій.

Сервіс нескладний у користуванні. Потребує лише реєстрації, яка можлива через Google-акаунт. На сайті потрібно знайти об'єкт, додати опис та посилання на сайт ЗМІ. Підтримує українську мову.

Саме цей сервіс використало видання «Новое время» для створення матеріалу «Перший поїзд з України в обхід Росії досяг Китаю — інтерактивна карта шляху». Видання Радіо Свобода зробило за допомогою StoryMapJS матеріал на тему московської примусової дипломатії, а АlJazeerа - про історію зникнення малазійського літака. 

Для просунутих користувачів

Серед сервісів для просунутих користувачів найвідомішими є ArcGIS та leafletjs. Обидва пропонують якнайширший вибір роботи з інформацією та створення найрізноманітніших мап. Проте для першого радять на початку пройти тренінг, а для другого потрібні початкові знання в програмуванні.

Маршрутна мапа від leafletjs

Український кризовий медіацентр створив інтерактивну карту захворюваності на грип за допомогою сервісу Leaflet.

Хоча низка видань використовує можливості створення інтерактивних мап («BBC Україна», tsn.ua, espreso.tv, «Радіо Свобода», zaxid.net) для доповнення матеріалів, наразі це рідкісне явище в українських ЗМІ. Досі з'являються переліки адрес у стовпчик та статті з надмірною кількістю інформації у вигляді тексту, хоча в обох варіантах простіше й ефективніше було би створити мапу. Як показує практика, інструментів та можливостей для цього вдосталь. Більшість із них безкоштовні, мають російський або український інтерфейс та безліч варіантів для покращення журналістського матеріалу.

 

Фото: squarespace.com
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду