В Україні тричі за місяць намагалися поширити фейк про «скасований» безвіз

24tv.ua

Про це йдеться у матеріалі Європейської правди. Як пише видання, новина про «ускладнення з безвізом» спочатку з'явилася на російських пропагандистських ресурсах, а потім і на українських сайтах. Третя хвиля поширення фейкової новини відзначилася створенням сторінки-клона міжнародної місії.

«Паузи між хвилями тривали рівно тиждень. Новини з усіх хвиль посилаються на вигадане «повідомлення Ради ЄС». Звичайно ж, не даючи посилання на прес-реліз Ради (адже його не існує). Така картина не може мати іншого пояснення, окрім свідомої (і, напевно, оплаченої) інформаційної атаки», — йдеться в матеріалі.

Спочатку неправдиве повідомлення 16 лютого опублікували джерела, які не приховують проросійських настроїв. А вже 20 лютого близько двох десятків джерел синхронно повідомили про майбутні проблеми, які чатують на український безвіз. Новина дослівно повторювалася майже на всіх сайтах, різними лишались лише заголовки. Щонайменше три ЗМІ видалили свої новини після з'ясування їхнього фейкового походження.

«1 березня Politeka знову видала новину (вже третю), яка майже дослівно повторювала їхнє попереднє повідомлення із посиланням на неіснуючу «заяву Ради ЄС», — зазначається в статті.

Третя хвиля поширення настала 7 березня, коли низка сайтів, які вже поширювали фейкову новину, знову поширили те саме повідомлення.

Втім, «Найяскравішим елементом цієї інформаційної атаки» автори статті називають платну розкрутку повідомлення на сторінці, що імітує СММ ОБСЄ. Сторінка з «хитрою назвою» SMM IHRC та фотографією, що поєднує логотип ООН та логотип правозахисного руху, має з півтисячі фоловерів. Втім, її повідомлення, як правило, мають лише пару уподобань. Єдиний виняток – той самий допис про скасування безвізу для українців від 7 березня. У нього 130 поширень, багато лайків та коментарів. 

Нагадаємо, нещодавно Інститут масової інформації запустив конкурс «Лови фейк». Його мета — виявити фейки, неправдиві заяви політиків та підвищити медіаграмотність населення. Прийом заявок на участь триватиме до 31 березня.

comments powered by Disqus