Тімоті Снайдер у статті для Politico: Щоб зрозуміти Путіна, треба читати Оруелла

politico.com, скріншот

 Про це у своїй статті для видання Politico пише американськи  історик Тімоті Снайдер (Timothy Snyder).

Відомий інтелектуал звертає увагу на те, що книга по суті є путівником до нинішніх подій.

Тімоті Снайдер нагадує, що один зі слоганів уявної імперії у творі Оруелла є «Війна це мир». Історик віднаходить у цьому зв'язок із нинішніми подіями і зауважує, що всі спроби переговорів та припинення вогню супроводжуються російською ескалацією. Він переконаний, що це невипадково.

«Якщо російський президент Володимир Путін зустрічається з іншими лідерами, ми маємо сподіватися, що це прикриття для подальшого насильства, як-от входження російських військ та озброєння під час останніх перемовин у Мінську», - пише Тімоті Снайдер.

Він також каже, що ми маємо копати глибше в сюжеті. Тоді зрозуміємо, каже історик, що це дивна війна в якій Путін радикалізує російську політику, руйнує європейський мирний порядок, кидає виклик  європейським уявленням про все їхнє майбутнє – і навіть погрожує ядерною війною.

Історик пише, що кожна причина, яка мала б пояснити цю війну, є беззмістовною, нігілістичною та  фіктивною.

«Щоб зрозуміти ці жахливі події, в яких люди вбивають і помирають без змістовних причин, ми маємо згадати деякі ключові концепти Оруелла: Євразія, двоєдумство (doublethink) та любов до Великого Брата».

Тімоті Снайдер зауважує, що в «1984» світові сили мають назву «Євразія» та що нинішня головна міжнароднополітична доктрина називається так само. В утопії Оруелла Євразія є репресивною войовничою країною, що включає у себе всю північну частину європейського та азійського простору.

Історик також аналізує інші ключові схожості утопічної держави із нинішньою РФ. Наголошує на російській пропаганді про Україну, яка по суті відтворює двоєдумство в Оруелла. Російська пропаганда показує два боки в кожній історії, але кожен із них є неправдивим, і кожен суперечить іншому, зауважує автор.

Міркуючи за цією логікою Тімоті Снайдер пише, що з одного боку, Росія має захопити Україну, оскільки Україна «є репресивною країною», а з іншого – тому що «Україна як держава не існує».

comments powered by Disqus