Лауреатом премії Deutsche Welle «За свободу слова» став іранський політолог
Лауреатом премії Deutsche Welle «За свободу слова» став іранський політолог
Політолог здобув відзнаку Freedom of Speech Award 2018 за свою смілитиву критику дій уряду Ірану, повідомляє медіа.
Садег Зібакалам — професор Тегеранського університету й один з найвідоміших інтелектуалів та політологів країни.
Через висловлювання в інтерв'ю DW пану Зібакаламу загрожує ув'язнення.
«Гадаю, мій злочин полягає в тому, що в інтерв'ю Deutsche Welle я висловив політичну думку, яка суперечить думці уряду, — каже він. — Коли уряд стверджує, що заворушення відбувалися на замовлення ворогів Ірану, то очікує, щоб усі дотримувалися такої думки та повторювали її».
У січні в інтерв'ю перській редакції DW відомий іранський політолог висловив свою думку щодо тодішніх заворушень в Ірані, коли десятки тисяч іранців вийшли висловити протест проти економічної політики та політичного істеблішменту в цілому. Садег Зібакалам заявив, що протести організувало і провело іранське населення, яке не зазнавало жодного впливу від когось з-закордону.
Через це 69-річному політологу загрожують 18 місяців ув'язнення. У березні іранський Революційний суд ухвалив вирок проти пана Зібакалама. Якщо присуд підтвердиться, науковця не лише відправлять у в'язницю, а й піддадуть так званій «суспільній забороні». Це означає, що йому заборонять давати інтерв'ю, публікувати статті та користуватися соцмережами упродовж двох років. Наразі Садег Зібакалам оскаржує вирок суду — ухвали рішення ще очікують.
Загроза покарання не заважає політологу щодня активно користуватися Twitter і Facebook та критично висловлюватися. «Якщо правосуддя накаже мені: "Професоре Зібакалам, вам заборонено давати інтерв'ю!" — я послухаюся. Однак цього ще не зробили. Тож я почекаю, поки апеляційний суд оголосить своє рішення», — розповів він DW.
Генеральний директор Deutsche Welle Петер Лімбурґ (Peter Limbourg) так пояснив вибір цьогорічного лауреата премії медіакомпанії: «Нагорода має заохотити громадянське суспільство в Ірані і водночас стати критикою рішення уряду переслідувати Зібакалама за висловлення своєї думки».
Садег Зібакалам заявив, що це для нього велика честь. «Я, однак, вважаю, що є багато іранських чоловіків та жінок, які страждали значно більше, аби скористатися правом вільно висловлювати свої погляди. Сотні іранців заслуговують на цю нагороду не менше за мене», — каже він.
Садег Зібакалам вивчав політологію у британському Бредфордському університеті. Свою дисертацію він написав про ісламську революцію та політику Заходу. Ще за часів студентства, в 1974 році, на батьківщині його затримала таємна поліція шаха за підозрою у «спрямованому на руйнацію держави саботажі» та «пропаганді». Після Ісламської революції на початку 1980-их він повернувся до Ірану, де почалася його кар'єра в Тегеранському університеті. У 2000 році Зібакалам намагався взяти участь у парламентських виборах як кандидат від міста Зенджан на північному заході Ірану. Утім, ще до виборів наглядова рада Ірану оголосила його кандидатуру недійсною.
У червні 2014 року політолога вже засуджували до 18 років ув'язнення через критику національної атомної програми. Тоді у в'язницю сісти йому не довелося: вирок було оскаржено в першій інстанції, а форму покарання змінено на штраф.
Пан Зібакалам поділяє погляди табору реформаторів довкола президента Хасана Роухані. Він прославився інтенсивними дискусіями з хардлайнерами. При цьому він неодноразово відкрито критикував позиції уряду щодо внутрішньо- та зовнішньополітичних тем. У лютому 2014 року Зібакалам закликав визнати Ізраїль державою, як це зробила ООН.
Нагадаємо, в квітні стали відомі цьогорічні переможці американської Пулітцерівської премії. У номінації «Служіння суспільству» нагороду здобули газета The New York Times та журнал New Yorker за розслідування про сексуальні домагання у Голлівуді.