ms.detector.media
MediaSapiens
lobelog.com
04.05.2018 17:53
Лауреатом премії Deutsche Welle «За свободу слова» став іранський політолог
Лауреатом премії Deutsche Welle «За свободу слова» став іранський політолог
Німецька міжнародна суспільна медіакомпанія Deutsche Welle (DW) визначилася з цьогорічним лауреатом своєї премії «За свободу слова» — ним став політолог з Ірану Садег Зібакалам (Sadegh Zibakalam).

Політолог здобув відзнаку Freedom of Speech Award 2018 за свою смілитиву критику дій уряду Ірану, повідомляє медіа. 

Садег Зібакалам — професор Тегеранського університету й один з найвідоміших інтелектуалів та політологів країни.

Через висловлювання в інтерв'ю DW пану Зібакаламу загрожує ув'язнення. 

«Гадаю, мій злочин полягає в тому, що в інтерв'ю Deutsche Welle я висловив політичну думку, яка суперечить думці уряду, — каже він. — Коли уряд стверджує, що заворушення відбувалися на замовлення ворогів Ірану, то очікує, щоб усі дотримувалися такої думки та повторювали її».

У січні в інтерв'ю перській редакції DW відомий іранський політолог висловив свою думку щодо тодішніх заворушень в Ірані, коли десятки тисяч іранців вийшли висловити протест проти економічної політики та політичного істеблішменту в цілому. Садег Зібакалам заявив, що протести організувало і провело іранське населення, яке не зазнавало жодного впливу від когось з-закордону. 

Через це 69-річному політологу загрожують 18 місяців ув'язнення. У березні іранський Революційний суд ухвалив вирок проти пана Зібакалама. Якщо присуд підтвердиться, науковця не лише відправлять у в'язницю, а й піддадуть так званій «суспільній забороні». Це означає, що йому заборонять давати інтерв'ю, публікувати статті та користуватися соцмережами упродовж двох років. Наразі Садег Зібакалам оскаржує вирок суду — ухвали рішення ще очікують.

Загроза покарання не заважає політологу щодня активно користуватися Twitter і Facebook та критично висловлюватися. «Якщо правосуддя накаже мені: "Професоре Зібакалам, вам заборонено давати інтерв'ю!" — я послухаюся. Однак цього ще не зробили. Тож я почекаю, поки апеляційний суд оголосить своє рішення», — розповів він DW.

Генеральний директор Deutsche Welle Петер Лімбурґ (Peter Limbourg) так пояснив вибір цьогорічного лауреата премії медіакомпанії: «Нагорода має заохотити громадянське суспільство в Ірані і водночас стати критикою рішення уряду переслідувати Зібакалама за висловлення своєї думки».

Садег Зібакалам заявив, що це для нього велика честь. «Я, однак, вважаю, що є багато іранських чоловіків та жінок, які страждали значно більше, аби скористатися правом вільно висловлювати свої погляди. Сотні іранців заслуговують на цю нагороду не менше за мене», — каже він.

Садег Зібакалам вивчав політологію у британському Бредфордському університеті. Свою дисертацію він написав про ісламську революцію та політику Заходу. Ще за часів студентства, в 1974 році, на батьківщині його затримала таємна поліція шаха за підозрою у «спрямованому на руйнацію держави саботажі» та «пропаганді». Після Ісламської революції на початку 1980-их він повернувся до Ірану, де почалася його кар'єра в Тегеранському університеті. У 2000 році Зібакалам намагався взяти участь у парламентських виборах як кандидат від міста Зенджан на північному заході Ірану. Утім, ще до виборів наглядова рада Ірану оголосила його кандидатуру недійсною.

У червні 2014 року політолога вже засуджували до 18 років ув'язнення через критику національної атомної програми. Тоді у в'язницю сісти йому не довелося: вирок було оскаржено в першій інстанції, а форму покарання змінено на штраф.

Пан Зібакалам поділяє погляди табору реформаторів довкола президента Хасана Роухані. Він прославився інтенсивними дискусіями з хардлайнерами. При цьому він неодноразово відкрито критикував позиції уряду щодо внутрішньо- та зовнішньополітичних тем. У лютому 2014 року Зібакалам закликав визнати Ізраїль державою, як це зробила ООН.

Нагадаємо, в квітні стали відомі цьогорічні переможці американської Пулітцерівської премії. У номінації «Служіння суспільству» нагороду здобули газета The New York Times та журнал New Yorker за розслідування про сексуальні домагання у Голлівуді.

ms.detector.media