Міністерство освіти не надає підтримки медіаосвітньому напряму - експерт

Відкриття конференції., Фото: АУП

Виступ відбувся у рамках Третьої міжнародної науково-практичної конференції «Практична медіаграмотність: міжнародний досвід та українські перспективи», що проходила 16-17 квітня у Києві.

Світлана Горна висловила думку, що Міністерство освіти та науки не підтримує медіаосвітній напрям в Україні. «Якщо є така ініціатива та її потреба, то Міністерство повинно опікуватись цим напрямом – підтримувати розробку підручників, допомагати вчителям, хоча б просто регулювати навантаження, адже вони всі скаржаться – годин немає», - пояснила пані Горна. За її словами,  педагоги самі шукають різні можливості включити цей предмет у варіативну складову програми, проводять факультативи, гуртки.

«Але якщо ми зацікавлені у тому, щоб такий предмет поширився, щоб він був по всій Україні, то підтримка Міністерства необхідна на різних рівнях, - зауважила Світлана Горна. -  Варто запровадити такий напрям у педколеджах, і після випуску ми отримували б вже хороших спеціалістів. Існує адміністративна вертикаль, тому дуже складно ефективно щось робити на місцях без підтримки головного центру».

Метою дослідження «Стан впровадження медіаосвіти у школах України», яке проводилось за підтримки Internews Network,  було вивчення досвіду медіаосвітньої роботи у школах, зокрема, наявних ресурсів, проблем та форм навчальних програм. Під час дослідження було здійснене телефонне опитування вчителів, які викладають медіаосвіту, спілкувались також із адміністраціями шкіл та провели фокус-групові дискусії з учнями різних класів.

Результати дослідження засвідчили, що медіаосвітній напрям виходить з експериментального етапу – вчителі починають самостійно впроваджувати предмет у школах. Так, згідно запропонованої експериментальної програми, до медіаосвіти залучають учнів здебільшого 10 класу. Натомість, дослідження показало, що у школах працюють у цьому напрямку і з дітьми молодшого віку. Так, у 10% опитаних закладів проводять заняття з медіаосвіти у середній школі, а у 7% - працюють з молодшими школярами. Підтвердили експерти й ефективність курсів, які проводять Академія української преси та  Обласні інститути післядипломної педагогічної освіти. За літні і зимові сесії АУП підготували понад 100 вчителів, 260 викладачів. Респонденти зазначали, що  навчання було ефективним, зрозумілим, натомість педагогам бракує горизонтальної взаємодії, спілкування та обміну здобутим досвідом.

В ході опитування з’ясували, що  предмет викладається у різних формах - від обов’язкового уроку до тренінгу-семінару. Більшість опитаних педагогів хотіли б бачити медіаосвіту як інтегрований урок або у складі обов’язкової програми.

Повні результати дослідження будуть оприлюднені до кінця місяця.

Нагадаємо, що Концепцію впровадження медіаосвіти в Україні було ухвалено ще 2010 року. Вона базується на міжнародному досвіді організації медіаосвіти, а її масове впровадження має завершитися 2020 року. До 2016 року триває експериментальний етап. Під час нього в частині шкіл (участь в експерименті беруть близько 120 шкіл із різних областей України) викладається предмет «медіакультура» для учнів 10-го классу.

comments powered by Disqus