Журналісти у вигнанні

00:00,
24 Червня 2011
1325

Журналісти у вигнанні

00:00,
24 Червня 2011
1325
Журналісти у вигнанні
Кожна з двох найбільш репресивних держав у світі змусила торік емігрувати щонайменше 18 журналістів. У вигнанні вони зіштовхуються з величезними викликами

Спеціальна доповідь Комітету захисту журналістів (CPJ)

 

Зa минулі 12 місяців в еміграції опинилися близько 70 журналістів. Більше половини з них виїхали з Ірану та Куби – двох найбільш репресивних держав у світі. Цей висновок міститься в новому огляді Комітету захисту журналістів. В Ірані упродовж двох років тривала масова кампанія жорстокого придушення незалежної преси, а на Кубі щойно звільнених із тюрем журналістів відправили у вигнання.

 

«Я почуваюся невпевнено, тут на нас нічого не чекає», - сказав 59-річний кубинський репортер Віктор Роландо Арройо Кармона. Перш ніж його звільнили торік у вересні, він відсидів понад сім років у буцегарні за безпідставними звинуваченнями. Опинившись в еміграції в Іспанії, репортер зіткнувся зі значними професійними та фінансовими викликами. Як і решта, 67 журналістів світу, приречені за минулі 12 місяців на вигнання. «Нас ніхто навіть не вважає за журналістів, ‑ сказав Арройо Кармона. – Ми живемо, всіма забуті».

 

Згідно з дослідженням КЗЖ, за період із 1 червня 2010 року до 31 травня 2011-го, у 82% випадків головною причиною, що спонукала журналістів залишити батьківщину, було тюремне ув’язнення чи його загроза. 15% журналістів рятувалися після фізичних нападів чи загрози насильства. 3% репортерів змушені були залишити свої країни через тривале переслідування, часті допити або стеження.

 

З 2001 року, відколи КЗЖ започаткував програму допомоги журналістам і веде докладну статистику, у вигнанні опинилися щонайменше 649 журналістів - після того як вони зіткнулися з насильством, позбавленням волі та переслідуваннями. Переважна більшість із них – 91% ‑ не змогли повернутися додому. Майже половину усіх журналістів за останнє десятиріччя витіснили з п’яти країн: Ефіопії, Ірану, Сомалі, Іраку та Зімбабве. Цей огляд КЗЖ ґрунтується винятково на документованих справах, на основі яких визначаються глобальні тенденції. Інші журналістські організації, користуючись різними критеріями, називають більше число журналістів-вигнанців.

 

Арройо Кармона: з кубинської буцегарні - в Іспанію

 

За його словами, залишити Кубу було дуже важко, та він не мав особливого вибору. Через антисанітарні нелюдські умови тюремного утримання його здоров’я погіршувалося. Лікарі поставили йому діагноз: діабет, гіпертонія та емфізема легень. Тож Арройо Кармона змушений був погодитися на пропозицію уряду – свобода в обмін на еміграцію. «Мене найбільше турбувало здоров’я моєї дружини та власне здоров’я. Тож я вирішив виїхати з країни», ‑ пояснив він.

 

Кубинський уряд згодився звільнити Арройо Кармону і понад 50 політичних в’язнів, зокрема, чимало журналістів у рамках угоди, досягнутої у липні 2010 року завдяки посередництву католицької церкви та іспанського уряду. Однак офіційна Гавана нав’язала більшості в’язнів важкі умови. Їм довелося негайно залишити Кубу і виїхати до Іспанії.

Так само, як і інші звільнені в’язні та їхні близькі, Арройо Кармона і його родина не мали можливості підготуватися до еміграції. «Перш ніж нас відвезли до Гавани, нам дали дві години, щоби спакувати речі та попрощатися», ‑ сказав він. Шість членів його сім’ї залишили майже все і разом із ним виїхали у вигнання. Перед тим як у вересні 2010 року вилетіти до Іспанії, родина короткочасно перебувала у військових бараках.

 

Іран: горезвісна тюрма, допити

 

Іран посів чільне місце серед країн, які другий рік поспіль виселяють журналістів. Уряд продовжував навальний наступ на свободу слова, який розпочався з сумнівних виборів 2009 року. В огляді КЗЖ за 2010 рік було з’ясовано, що порятунок у вигнанні знайшли 29 іранських редакторів, репортерів і фотожурналістів. Упродовж минулого десятиліття закордон виїхали 66 журналістів. Більше репортерів виїхали тільки з Ефіопії та Сомалі.

 

37-річний Аліреза Камбіз Шабанкаре – іранський автор, фоторепортер і блогер, який дописує до реформаторських газет та інших видань, перебував за межами країни, працюючи над проектом в Афганістані. Торік йому зателефонувала з Тегерану матір. «Вона сказала: «Не повертайся сюди. Вони приходили по тебе», - згадував Шабанкаре в бесіді з КЗЖ.

 

Іранський журналіст, якого упродовж 18-річної професійної кар’єри неодноразово затримували агенти безпеки і два роки тримали в ув’язненні, вирішив, однак, повернутися додому. Йому здалося, що загроза минула. Та коли під арештом опинилися десятки його колег, а політичний клімат у країні став більш нестерпним, ніж будь-коли, він передумав. За словами Шабанкаре, «усіх арештантів триматимуть у буцегарнях довше шести років, можливо, по десять років, а, може, навіть стратять».

 

Він зізнався, що боїться допитів і наслідків брутальних ув’язнень в Ірані, що набули сумної слави: «Мене лякало те, що я викажу їм інформацію, імена, відомі мені по роботі». (Іран і Китай – дві країни, які тримають у тюрмах найбільше журналістів. Згідно з даними КЗЖ за грудень 2010 року, щонайменше, по 34 репортери.)

 

Цьогорічне число – 67 журналістів, які вимушено опинилися у вигнанні, – менше ніж рекордне 85, що містилося у документованому огляді КЗЖ за 2010 рік. Однак воно сумісне з даними за минуле десятиріччя. Статистика стосовно журналістів-вигнанців визначається іншими показниками відсутності свободи преси – такими як насильство зі смертельними наслідками та ув’язнення. У країн із найбільшим числом журналістів-вигнанців найдовший список репресій проти преси. За минулі 12 місяців, як установив КЗЖ, щонайменше 14 журналістів ледве не стали жертвами репресивних режимів у державах Африканського Рогу: Ерітреї, Ефіопії, Сомалі.

 

Три журналісти змушені були залишити Демократичну Республіку Конго (ДРК) і Пакистан, де КЗЖ задокументував постійні напади на журналістів та безкарність за вчинені злочини. Принаймні двоє сирійських журналістів, які висвітлювали народне повстання, втекли з країни від агентів безпеки, що намагалися їх затримати. Зі Шрі-Ланки, де насильство проти преси спричинило масовий виїзд, в останні 12 місяців втекли ще двоє журналістів.

 

В огляді КЗЖ відзначається, що незвичайно багато журналістів змушені були за минулі 12 місяців змінити місце помешкання у межах своїх країн. У внутрішніх переселеннях узяли участь 23 журналісти порівняно з 50 упродовж цілого десятиліття. ООН доправила повітряним шляхом у безпечне місце на півночі країни 12 репортерів із Берега Слонової Кістки, які у розпал політичної кризи у цій західноафриканській державі опинилися під загрозою озброєних військових угруповань у столиці країні – Абіджані.

 

Безпечний притулок знайти важко

 

Майже єдиний засіб до порятунку ‑ перетин кордону. Та здійснити його не те що сісти в літак. Журналісти, які тікають від судових переслідувань, можуть претендувати на притулок тільки у тому разі, якщо опиняться у стабільних безпечних країнах. Однак отримати візи у такі держави тим, хто виривається з ворожого середовища, стає дедалі важче.

 

«Для журналіста чи захисника прав людини, який опинився у небезпеці, отримання візи може стати викликом. Ви не отримаєте її на тій підставі, що зіткнулися із загрозою. Насправді через це вам у ній відмовлять», - говорить Елеонора Ейсер, директор програми захисту біженців (американської громадської організації. – Авт.) Human Rights First. Вона заявила, що процес надання журналістам можливостей для переселення слід прискорити, а посольствам ‑ бути більш чуйними щодо захисників прав людини, які опиняються під загрозою.

 

«Ця проблема стосується загалом чинної системи стосовно біженців, - додав головний адвокат цієї організації Анвен Г’юз. - У конвенціях із прав людини говориться про право домагатися притулку, та міжнародне законодавство не передбачає, як його практично отримати».

 

Це може підтвердити Аліреза Шаканбаре. Виїхавши з Ірану майже рік тому, він здійснював човникові подорожі між трьома країнами – Таджикистаном, Індією й Туреччиною ‑ і нині чекає тут, щоб переселитися до Сполучених Штатів. Непевний перебіг процедури, яку він здійснює через Верховного комісара ООН з прав біженців, затягнувся. «Я побував у багатьох посольствах із проханням надати мені візу, та всюди мені сказали ні», ‑ засвідчив іранський журналіст.

 

У цьому скрутному становищі часто лишається єдиний вибір – небезпечна подорож через незахищений кордон. «Ви можете опинитися в країні, де не отримаєте дозволу на роботу, де практично не діє режим захисту біженців», - говорить Анвен Г’юз. Десятки журналістів, яких опитав КЗЖ, живуть в умовах безвиході, невпевненості та зубожіння. У квітні сомалійський радіожурналіст Хассан Мохамед через інфекційне захворювання втратив ногу. Перебуваючи у вигнанні в Кенії, він не мав коштів, щоб отримати необхідну медичну допомогу. Дізнавшись про його скрутне становище, сомалійські журналісти, КЗЖ та інші професійні організації зробили фінансовий внесок в його лікування, що й досі триває.

 

Переселення часто означає лише нову розкрутку боротьби за самоутвердження з нуля у новій країні – без родини, без соціальної допомоги, з мізерною фінансовою підтримкою та із майже перспективним пошуком роботи. Арроя Кармона згадує: коли він разом із родиною прибув із Куби до Іспанії, вони не мали нічого. «У той час найважче було з лікуванням. Моя дружина хворіла, син страждав на діабет. Ніхто не надав нам необхідних медичних препаратів. Ми виживали на інсуліні, який привезли з Куби, навіть не знаючи, чи він ще доброякісний».

 

Для сотень журналістів правничі бар’єри, мовні відмінності та серйозні труднощі у пошуку роботи в новій країні можуть виявитися згубними для них із професійного погляду. Тривалі дослідження, що їх проводить КЗЖ, засвідчують: лише близько 22% журналістів, які лишилися у вигнанні, працюють сьогодні на роботі, пов’язаній із медіа. 461 журналістові довелося шукати роботу поза сферою своєї професії.

 

Для Алеріза Шабанкаре відсутність професійної роботи – найважче з усього, що він досі пережив у вигнанні. «Оскільки раніше мені довелося зазнати тортур, я завжди працював, аби лише рухатися вперед. У Туреччині я не працюю, і мені кепсько на душі», ‑ розповідає він.

 

У щорічному огляді КЗЖ, оприлюдненому з нагоди Всесвітнього дня біженців, ідеться лише про тих журналістів, які змушені були тікати через переслідування, пов’язані з професійною роботою, перебували у вигнанні щонайменше три місяці, й чиє місцеперебування та діяльність відомі. Звіт не включає багатьох журналістів і працівників медіа, які залишили свої країни задля поліпшення професійних чи фінансових можливостей, через насильство, що загалом панує в деяких країнах, і тих репортерів, які стали об’єктами нападів через діяльність, не пов’язану з журналістикою, зокрема, через політичну активність.

 

Автор спеціальної доповіді лондонський консультант, колишній координатор програми КЗЖ з допомоги журналістам Елізабет Вітчелл.

 

Журналісти у вигнанні:

Статистичний профіль

 

З 1 червня 2010-го до 31 травня 2011 року

Усього опинилися у вигнанні: 67

Лишилися у вигнанні: 67

Повернулися упродовж року: 0

 

За регіонами

 

 

Число втікачів

Близький Схід і Північна Африка

22

Північна та Південна Америка

19

Африка

19

Азія

6

Європа та Центральна Азія

1

 

За країнами

 

 

Число втікачів

Іран

18

Куба

18

Ерітрея

Ефіопія

5

Сомалі

3

ДРК

3

Пакистан

3

Шрі-Ланка

2

Сирія

2

Азербайджан

1

Сенегал

1

Гамбія

1

Мексика

1

Афганістан

1

Ірак

1

Лівія

1

 

Причини

 

 

Число втікачів

Загроза ув’язнення

55

Загроза насильства

10

Переслідування

 

 

З 1 серпня 2001-го до 31 травня 2011 року

Усього втекли: 649

Усього лишилися у вигнанні: 592

Повернулися за цей період: 57

 

За регіонами

 

 

Число втікачів

Африка

336

Близький Схід і Північна Африка

130

Aзія

76 

Північна і Південна Америка

71

Європа та Центральна Азія

36

 

За країнами (Топ-12)

 

 

Число втікачів

Ефіопія

79

Сомалі

68

Іран

66 

Ірак

55

Зімбабве

49

Ерітрея

47

Шрі-Ланка

25

Куба

25

Колумбія

20

Гаїті

18

Руанда

18

Узбекистан

18

 

Причини

 

 

Число втікачів

Загроза насильства

279

Загроза ув’язнення

267

Переслідування

103 

 

 

Головні країни, які надали журналістам притулок

 

 

Число втікачів

США

180

Кенія

66

Велика Британія

38 

Швеція

32

Канада

29

 

Професійний статус

Журналісти, які знайшли у вигнанні роботу за професією: 132 (22%). 

 

Переклад з англійської Аркадія Сидорука

ГО «Детектор медіа» понад 20 років бореться за кращу українську журналістику. Ми стежимо за дотриманням стандартів у медіа. Захищаємо права аудиторії на якісну інформацію. І допомагаємо читачам відрізняти правду від брехні.
До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування ідей та створення якісних матеріалів, просувати свідоме медіаспоживання і разом протистояти російській дезінформації.
У зв'язку зі зміною назви громадської організації «Телекритика» на «Детектор медіа» в 2016 році, в архівних матеріалах сайтів, видавцем яких є організація, назва також змінена
cpj.org
* Знайшовши помилку, виділіть її та натисніть Ctrl+Enter.
Коментарі
оновити
Код:
Ім'я:
Текст:
2019 — 2024 Dev.
Andrey U. Chulkov
Develop
Використовуючи наш сайт ви даєте нам згоду на використання файлів cookie на вашому пристрої.
Даю згоду