У Верховній Раді зареєстрували законопроект про «дематюкацію мови»
Виділіть її та натисніть Ctrl + Enter —
ми виправимo
У Верховній Раді зареєстрували законопроект про «дематюкацію мови»
Ініціатором законопроекту виступила народний депутат Ольга Богомолець.
“Прийняття закону дозволить підвищити культурний рівень спілкування громадян, наповнити бюджет за рахунок штрафів та розвивати українську культуру, за рахунок направлення таких штрафів на підтримку та розвиток Українського культурного фонду, а також сприятиме захисту громадян України від лихослів’я (нецензурної лайки), образливих чіплянь до громадян та інших подібних дій, що порушують громадський порядок і спокій громадян”, — йдеться у пояснювальній записці.
Законопроект передбачає штрафи за "розповсюдження матеріалів, що містять нецензурну лайку засобами масової інформації або в будь-який інший спосіб (в тому числі, в мережі Інтернет)".
Розмір штрафів — від 51 до 1700 грн або громадські чи виправні роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або до двох місяців виправних робіт. Крім того, можливий адміністративний арешт на строк до п'ятнадцяти діб.
“Термін "лихослів’я (нецензурна лайка)" розповсюджується на випадки заміни однієї будь-якої літери у словах”, — зазначається у законопроекті.
Відповідальність пропонується встановити і за “нецензурну лайку, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян під час трансляції телерадіопередач”. Окремо зазначена відповідальність для публічних осіб.
У законопроекті йдеться про те, що він поширюватиметься на “трансляції аудіовізуальних творів (крім фільмів), передач, зокрема інформаційних та інформаційно-аналітичних телепередач, програм та/або їх відео сюжетів та будь-яких інших матеріалів”.
Законопроектом також пропонується затвердити перелік слів та виразів ненормативної лайки на рівні Кабміну.
Додамо, що практика покарань за використання нецензурної лексики поширена в Росії. Там це використовують для тиску на опозиційні ЗМІ, громадських активістів та політиків. Відповідний закон у Росії прийняли у 2014 році.