Медіаспільнота остерігається зриву реформування ЗМІ через повернення Порошенком закону на повторне голосування
Медіаспільнота остерігається зриву реформування ЗМІ через повернення Порошенком закону на повторне голосування
Про це йдеться у повідомленні прес-служби НСЖУ.
В НСЖУ побоюються, що депутати Верховної Ради зірвуть повторне голосування і поставлять під питання початок реформування друкованих ЗМІ в Україні.
Секретар НСЖУ, головний редактор районної газети «Трудова слава» (Херсонська область) Валерій Горобець сподівається, що закон з поправками глави держави все ж таки приймуть. «Це, в принципі нормальна практика, коли закон подається на підпис Президенту, однак його служба знаходить щось не те, і документ відправляється на переголосування. Єдине – щоб не сталося так, що у депутатів не дійдуть руки, і він зависне», – сказав Валерій Горобець.
Ситуацією із Законом обурений перший секретар Національної спілки журналістів України Сергій Томіленко. «Враховуючи специфіку роботи Верховної Ради, яка непередбачувано зриває свою роботу, а депутати коаліції часто не голосують консолідовано, повернення Закону про роздержавлення ЗМІ на переголосування цілком реально може призвести до зриву медіареформи», – зазначає він.
За його словами, у випадку зриву початку реформування друкованих ЗМІ буде зрозуміло, чиє саме рішення заблокувало медіареформи. «А тоді і медіаспільнота, і наші партнери з Ради Європи, і сотні (тисячі) колег з редакцій комунальних газет (а таких у країні 550 видань!) чітко розумітимуть, хто заблокував роздержавлення, яке більше 15 років дебатувалося, про яке мріялося, і дискусії про яке вже виснажили регіональні медіа. Винними будуть не юристи Адміністрації Президента, не урядовці і не депутати. А Президент... Якого дружно номінуватимуть на "Ворога преси"», - сказав Сергій Томіленко.
Головний юрисконсульт, секретар НСЖУ Тетяна Котюжинська наголошує, що підстави для ветування закону – формальні, і справжньою причиною для вето може бути небажання влади проводити роздержавлення ЗМІ.
«Мова видань (мабуть не вивчав гарант питання, адже не всі комунальні ЗМІ видаються українською) і набрання чинності нормативними актами (останнє внесено «з голосу» – м'яко кажучи дивна пропозиція, але її можна було б врегулювати змінами до законодавства). От де "бояться роздержавлення" – боїмося "втратити рупор"!», - заявляє експертка.
За її словами, у пропозиціях Петра Порошенка до повторного голосування закону не враховані жодні з рекомендацій експертів Ради Європи. «Попри всі проблеми цього закону - ми все одно його підтримали. Жодну з реальних проблем, які закладені в законі, не пропонується вирішити в пропозиціях Президента! Жодної з рекомендацій експертів Ради Європи не пропонується внести в текст закону! Абсолютно надумані аргументи і темники про якесь "повторне голосування"», – наголошує Тетяна Котюжинська.
Нагадаємо, Президент України Петро Порошенко 21 грудня повернув зі своїми пропозиціями Закон України «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» для повторного розгляду Верховною Радою. Глава держави пропонує зобов’язати реформовані ЗМІ зберігати мову видання, а також винести за рамки закону питання щодо офіційного оприлюднення нормативно-правових актів. Петро Порошенко вважає, що закон не може бути підписаний тому, що він не передбачає зобов’язання реформованих державних і комунальних друкованих ЗМІ щодо мови видання.
Закон «Про реформування державних і комунальних друкованих засобів масової інформації» був ухвалений парламентом 24 листопада.
В ОБСЄ роздержавлення ЗМІ назвали важливим кроком у просуванні свободи преси.
Редактори 150 друкованих ЗМІ вважають роздержавлення шансом побудувати незалежну від влади редакційну політику.