Міжнародний інститут преси закликає відвернути загрозу свободі медіа на Віргінських островах
Міжнародний інститут преси закликає відвернути загрозу свободі медіа на Віргінських островах
У надісланому листі Елісон Бетел Маккензі рекомендує звільнити журналістів, робота яких слугує інтересам суспільства, від кримінальної відповідальності, а також запровадити положення з приводу захисту журналістів, які публікують дані, що можуть становити суспільний інтерес.
Натомість, згідно з законопроектом, ухваленим цього місяця в парламенті, кожному, хто оприлюднює «незаконно» отриману інформацію із захищеного комп'ютера, може загрожувати тюремне ув’язнення терміном до 15 років або штраф $500 тис. Незаконно отримана інформація визначається як така, що має стосунок до «національної безпеки, міжнародних відносин і фінансових бізнесових послуг».
Журналісти Британських Віргінських островів та міжнародні правозахисні організації стривожені тим, що жорсткий тон нового документу та передбачені ним штрафи перешкоджатимуть висвітленню суспільно важливих проблем, відзначає IPI. Хоча рівень штрафів було зменшено проти попередніх версій законопроекту, він все ще лишається надмірним і може перешкоджати законному функціонуванню преси.
Прикметно, що законопроект стосується «будь-якої особи» на Британських Віргінських островах та за їхніми межами, котра зловживає комп'ютерними даними щодо національних проблем з питань безпеки чи бізнесових фінансових послуг території.
Остаточне ухвалення закону у пропонованій парламентом версії, вважає IPI, кинуло б «зловісну тінь» на журналістську діяльність у країнах Карибського басейну та за його межами.
Однак, щоб набути чинності, законопроект про зловживання комп'ютерними технологіями і кіберзлочинність має отримати схвалення губернатора, який представляє королеву Великої Британії.
Тож його повернення на подальший розгляд і його поліпшення, відзначає очільниця медіаорганізації, подасть чіткий сигнал іншим країнам і створить важливий прецедент для захисту свободи преси в регіоні.
Законопроект було внесено на розгляд парламенту невдовзі після того, як Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів спільно з британською The Guardian викрив, що оточення політичних лідерів КНР таємно зберігає свої фінансові ресурси у тамтешніх офшорних корпораціях.
Британські Віргінські острови, що мають загальну площу 153 км² і населення близько 25 тисяч населення, є однією з найстаріших і чи не найбільшою офшорною зоною світу. За деякими даними, це улюблений офшор і для українських скоробагатьків.